אחרי 70 ימי מעצר: רונאל פישר ישוחרר למעצר בית

בית המשפט העליון קיבל את הערעור שהגישו עורכי דינו של פישר בו נטען כי הוא הפך לשבר כלי, ירד במשקלו קרוב לעשרים ק"ג מיום מעצרו ונזקק לתרופות באופן קבוע

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

אחרי 70 ימים במעצר: בית המשפט העליון קיבל היום (ה') את הערר של רונאל פישר וקבע כי הוא ישוחרר למעצר בית בביתה של חמותו בפיקוח אלקטרוני. השופט מינה ארבעה מקורבים של פישר למפקחים - כל אחד מהם נדרש לחתום על ערבות עצמית של 300 אלף שקל - וקבע כי הערבויות יחולטו אם פישר יפר את תנאי הפיקוח. בנוסף, נקבע כי שניים מבתיו של פישר ישועבדו כדי להבטיח שאינו מפר את התנאים. על פישר גם נאסר ליצור קשר עם המעורבים בפרשה.

השופט יצחק עמית שדן בערר התייחס לעילות מעצר עד תום ההליכים שקבועות בחוק: מסוכנות ושיבוש הליכי משפט. הוא הדגיש כי יש ממש בטענת מח"ש כי העבירות פוגעות בסדרי שלטון וממשל. "אני נכון לקבל את עמדת מח"ש כי השילוב של נועזות-תחכום-שיטתיות עשוי להוות אינדיקציה למסוכנות. אף לא אכחד כי הוטרדתי מדרכי המניפולציה והעורמה בהן פעל פישר".

ואולם למרות זאת קבע כי "בעקבות מעצרו המתוקשר של פישר, דומה כי נגזרו מחלפות ראשו". רישיונו כעורך דין נשלל, מקור המידע היחיד שלו במשטרה נעצר, נכלא, הועמד לדין עמו ועונשו אמור להיגזר בקרוב. קשה להניח כי יתאפשר לו למצוא לקוחות למרכולתו. אף לא ניתן להתעלם מהסיקור התקשורתי הנרחב שהפרשה זוכה לה, כך שהאפשרות המעשית כי פישר ישוב למעלליו אם ישוחרר לחלופת מעצר, אינה סבירה במיוחד".

רונאל פישר בבית המשפט העליון

הוא הוסיף כי בעקבות חשיפת הפרשה, תש כוחו של פישר בזירה בה פעל, כעורך דין מקושר לדמויות ציבוריות אשר סוחר במידע שנמסר לו על ידי מלכה. באשר לחשש שאם ישוחרר ימשיך לפעול באותה דרך הבהיר. "בחשש שמא-אולי יעלה בידי פישר לפעול גם מתוך חלופת המעצר, בזירות ובגזרות אחרות, שקצרה ידו של בן תמותה לחזותן ולשערן, משל היה מעין "חניבעל לקטר" שלא ניתן להשאירו לשנייה ללא השגחה, לא די לענייננו. לכך יש להוסיף כי לפישר אין עבר פלילי וזה לו מעצרו הממושך הראשון. רוצה לומר, כי הגם שקיים סיכון מסוים שקשה להעריכו ולכמתו, דומה כי ניתן להקהות עוקצו של סיכון בחלופה נאותה".

בהתייחס לחשש שפישר ישבש את המשפט שמתנהל נגדו, ציין השופט כי רשימת העדים כוללת מספר עדי מדינה, שיש להניח כי הוא יתקשה להשפיע עליהם. "לפישר לא מיוחסים מעשי אלימות, ואין חשש כי יאיים על עדים כדרכם של ארגוני פשיעה". השופט הוסיף כי קיים חשש שמא פישר יצור קשר עם מי מעדי התביעה ויפעיל עליו מניפולציות כאלה ואחרות, אולם הבהיר כי "אין מדובר במעשה של מה בכך, וחזקה על פישר כי הוא מבין היטב שאם חלילה ינסה להשפיע על עדים, ישלם מחיר יקר על כך".

באשר לתסקיר השלילי של שירות המבחן, עליו התבסס בית המשפט המחוזי אמר עמית: "עיינתי בתסקיר, ולא התרשמתי כי כצעקתה. שירות המבחן העריך כי קיים סיכון להתנהלות לא צפויה מצד פישר, וכי לא ניתן לשלול סיכון לשיבוש הליכי משפט ואי עמידה בתנאי שחרור".

אתמול הובא פישר לדיון בערר שהגישו סנגוריו על החלטת בית המשפט המחוזי להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. בערר שהגישו בתחילת השבוע טענו סנגוריו, פרופ' רון שפירא ועוה"ד קרן שפירא אטינגר, כי פישר הפך לשבר כלי, ירד במשקלו קרוב לעשרים ק"ג מיום מעצרו ולוקח תרופות באופן קבוע. "כל כוחו, כל רכושו, קשריו האישיים ואף בריאותו ניטלו ממנו באחת". הדגישו. המראה של פישר היום בדיון הוכיח את הטענה הזו, לאורך כל הדיון הוא ישב שפוף ולא הרים את מבטו מהקרקע.

"מדובר באדם שעובר מסכת קשה מאוד. הוא שבור בריאותית. משפחתו סובלת קשה. רכושו נלקח ממנו ולחשוב שהוא יכול לסכן את ביטחון הציבור כפי שדורש החוק זה דבר שקשה לי להבין", טענה בדיון שפירא-אטינגר.

ד"ר קרן שפירא-אטינגר, באת כוחו של רונאל פישר, מסרה: "אנחנו שמחים שעמדתנו התקבלה אך זוהי נחמה פורתא, שכן מצבו הבריאותי של פישר איננו טוב. הוא מקווה לשכנע את בית המשפט בדברים נוספים בהמשך הדרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט