הסירוב של דרעי כופה על נתניהו: אישור בכנסת או עימות בבג"ץ

סירובו של שר הכלכלה ליטול את סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין ההסדר עם מונופול הגז דוחף את הממשלה למבוי סתום חוקתי שאין לו תקדים

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

סירובו של שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי ליטול את סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין ההסדר עם מונופול הגז קולעת את הממשלה למבוי סתום חוקתי שאין לו תקדים, ככל הידוע.

לפי הדיווחים, דרעי הודיע בישיבת הממשלה כי הוא מוותר על סמכותו ומעביר אותה לממשלה. בג"ץ כבר העיר בעבר באופן לא מחייב בכמה מקרים כי שר אינו חייב לבטל את דעתו בפני הממשלה. אבל מה דינו של שר המבקש לוותר על סמכות המוענקת לו בחוק מפורש?

הממשלה יכולה אמנם ליטול את הסמכות הסטטוטורית של דרעי לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים ולקבל החלטה במקומו או להעביר את הסמכות לשר אחר - אבל סעיף 31(ב) לחוק יסוד: הממשלה קובע כי נטילה כזו חייבת לקבל את אישור הכנסת.

אריה דרעי בכנס פעילי ש"ס בת"אצילום: דודו בכר

בסעיף נקבע כי "הממשלה רשאית, באישור הכנסת, להעביר סמכות הנתונה על פי חוק לשר אחד, או חובה המוטלת עליו על-פי חוק, כולה או מקצתה, לשר אחר".

המשמעות המיידית היא שההחלטה לא תמומש היום. תידרש הצבעה בכנסת. מעניין כיצד יצביעו דרעי וחברי מפלגתו בש"ס כאשר על שולחן הכנסת תועלה לאישור ההחלטה ליטול את סמכותו של שר הכלכלה ולהעבירה לשר אחר. כידוע בממשלה הנוכחית כל קול קובע.

באופן תיאורטי יכול דרעי גם להודיע כי הוא אינו מעוניין לקבל את ההחלטה אך הוא מעביר אותה לממשלה ויפעל בהתאם להחלטתה. כלומר, הוא לא יחליט אלא רק ימלא פקודות.

אפשרות כזו היא כנראה חסרת תקדים. עמדת היועץ המשפטי לממשלה בהנחיה המחייבת את הממשלה ואשר עודכנה לאחרונה בשנת 2013 היא כי במקרה כזה "הממשלה רשאית לקבל החלטה גם בעניין שנמסר על ידי חוק לסמכותו של שר מסוים, ואותו שר חייב לפעול באותו עניין על-פי החלטת הממשלה".

ואולם, לגישה הזו יש חריג מיוחד והוא מצב שבו הסמכות שהוקנתה במישרין לשר היא סמכות "מעין שיפוטית". אפשר בהחלט לטעון כי הסמכות המוקנית לשר הכלכלה בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לאשר את מונופול הגז משיקולים בטחוניים-מדיניים היא סמכות מיוחדת כזו.

זאת, מכיוון שהסמכות הזו מוקנית במקור לממונה על ההגבלים העסקיים כרגולטור בלתי תלוי ומקצועי. הטענה שלפיה מדובר בסמכות מעין שיפוטית הועלתה גם בעתירה בעניין סוגיית הגז שהוגשה בימים האחרונים על ידי התנועה לאיכות השלטון. כלומר, אם תחליט הממשלה לפעול בדרך הזו, שהיא מסלול עוקף כנסת, צפויה לה התמודדות בטוחה עם עתירה לבג"ץ.

ואולם, כפי שהדברים נראים כרגע דרעי מסרב לחתום באופן גורף על הסדר הגז ולכן הליכה לכנסת תהיה בלתי נמנעת.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"