"חשש להימלטות": רונאל פישר וערן מלכה יישארו במעצר עד תום ההליכים

השופט כרמי מוסק: "מעשיהם מעידים על תעוזה וחוסר פחד מרשויות החוק ומלמדים כי אין בהם מורא מרשויות האכיפה או חשש מהליכים משפטיים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט המחוזי בירושלים האריך היום (ג') את מעצרם של רונאל פישר וקצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, עד תום ההליכים נגדם. "מעשיהם מעידים על תעוזה וחוסר פחד מרשויות החוק ומלמדים כי אין בהם מורא מרשויות האכיפה או חשש מהליכים משפטיים, שהרי עצם מעשיהם - לקיחת שוחד ומסחר, פשוטו כמשמעו, במידע חקירתי, כמו גם שיבוש מהלכי חקירה - מלמדים על כך. לאחר שמלכה הודה במיוחס לו והוא מפליל את פישר ואחרים, מתגבר גם החשש להימלטות מאימת הדין", הדגיש השופט כרמי מוסק שכתב את פסק הדין.

פישר ומלכה נתונים במעצר כבר כמה שבועות. בשבוע שעבר ביקשו עורכי הדין שלהם מבית המשפט לשקול חלופות מעצר. אולם השופט קבע כי טיב המעשים שלהם מלמד על המסוכנות שלהם וכי קיים חשש כי הם עלולים לעבור עבירות דומות. לדבריו, "בפרט קיים חשש כי ינקטו בפעולות שונות כדי לשבש את ההליך המשפטי, שכן עדים רבים אמורים להעיד במסגרת ההליך העיקרי".

צילום: אמיל סלמן

השופט התייחס לתסקירי שירות המבחן של פישר ומלכה וציין כי אלו לא היו חיוביים ובשניהם חיווה שירות המבחן דעתו כי אין מקום לשקול שחרור לחלופת מעצר, בעיקר על רקע נתונים אישיים הקשורים בפישר ומלכה, ולאור זאת מידת אפשרות הפיקוח ויעילותו.

כך למשל מהתסקיר של מלכה עולה כי שירות המבחן התרשם ממנו באופן שלילי, ובפרט מתפישתו את הנעשה סביב ביצוע העבירות ויכולת השיפוט העצמי. כך למשל נקבע: "לאור המאפיינים שעלו ניתן להעריך סיכון להישנות התנהלות המכוונת לקידום אינטרסים אישיים תוך הפעלת מניפולציות וחציית גבולות".

השופט גם מתח ביקורת נוקבת על טענתנו של מלכה כי לא היה הגורם העיקרי בביצוע העבירות, אלא פישר היה זה שהוביל אותו לכך בדרכים שונות, כגון הבטחות להיות שותף במשרדו בעתיד, שתיית וויסקי בצוותא עד כדי אובדן שיקול הדעת ועוד. "היה זה ראוי כי מלכה לא יעלה טענות אלה כצידוק למעשיו. היה ניתן לצפות ממלכה, רב פקד במשטרת ישראל ביחידת חקירות מובחרת, אם לא המובחרת ביותר שבמשטרת ישראל (וכלשון העם ה-FBI הישראלי), עורך דין בהכשרתו, כי יציב לעצמו גבולות ולא יטה להתפתות אחר עניינים חומריים ואחרים. מכל מקום, לא הייתי רואה בטענות אלה כנימוק להפחתת מסוכנותו, אלא להעצמתה, כפי שאכן סבר שירות המבחן", קבע השופט.

ערן מלכה (באמצע)צילום: אמיל סלמן

גם לפישר ניתן תסקיר מעצר שלילי, שהמליץ שלא לשחרר אותו לחלופת מעצר. על פי שירות המבחן, "קיימת אצל פישר יכולת תמרון והתנהלות מגמתית המשרתת את צרכיו, וקיים סיכון להתנהלות לא צפויה אשר יכולה לפרוץ את גבולות החוק כמענה לצרכיו. לצורך כך, יכול פישר להשתמש בדרך מתוחכמת".

השופט קבע כי יש לקבל את מסקנות שירות המבחן גם באשר לפישר וציין כי "קיים סיכון וחשש אמיתי כי במידה שפישר ישוחרר לחלופת מעצר, הוא עלול לחזור ולבצע עבירות דומות, וכך גם קיים חשש לשיבוש הליכי משפט, שטרם החל, ובו צפויים להעיד עדים ונאשמים שהיו בקשר אתו, חלקם היו נתונים להשפעתו במידה רבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"