הלחצים והחשד לשוחד: נאום הגרגר והמנורה של אלון חסן בנמל אשדוד

המעורבים בפרשת נמל אשדוד קיבלו לידיהם את כתב החשדות בשבוע שעבר ■ המסמך מפרט את ההתרחשויות שיהוו את הבסיס לכתב האישום שצפוי להיות מוגש נגדם

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, ניצל את קשריו ומעמדו בנמל לצורך הפקת טובות הנאה אסורות ולקידום והשגת התקשרויות כספיות משמעותיות - כך נטען בכתב החשדות אשר הועבר בשבוע שעבר לחסן ולחשודים נוספים בפרשת נמל אשדוד. המסמך מפרט את ההתרחשויות וכל החשדות אשר יהוו את הבסיס לכתב האישום נגד החשודים, בכפוף לשימוע.

עלילות חסן בנמל אשדוד אינן חדשות: מאז אוקטובר 2011 התפרסמה ב"הארץ" וב–TheMarker סדרת כתבות מאת שרון שפורר ואבי בר־אלי אשר חשפה את האופן שבו ביצר חסן את מעמדו בנמל אשדוד, "השער הכלכלי" של ישראל, לרבות ניגוד עניינים והפקת טובות הנאה אישיות. גם עופר עיני, יו"ר ההסתדרות דאז, ידע כי חסן מנהל עסקים במיליוני שקלים שיש בהם פוטנציאל לניגוד עניינים חמור - אך לא עשה דבר, וכמוהו בכירים אחרים בהסתדרות. גם לאחר פרסום הכתבות, המשיך עיני לגבות את חסן, והתנער ממנו רק בעקבות הלחץ הציבורי שהתעורר לאחר פרסום הנושא בערוץ 2. עם זאת, ההתנערות היתה חלקית בלבד: עיני הקים ועדה אשר מצאה את חסן נקי מחשד והחזירה אותו לתפקידיו במהירות.

לפני כשנה נעצר חסן עם אנשים נוספים בחשד לביצוע עבירות שונות במסגרת עסקים פרטיים שניהלו בשטח נמל אשדוד. במוקד החקירה עמדה חברת דנה לוגיסטיקה, שסיפקה שירותי לוגיסטיקה ותפעול בנמל ונוהלה על ידי מקורבים לחסן. על פי החשד, המקורבים כפו על גופים שונים בנמל להתקשר ולקבל שירותים דווקא מחברת דנה שבניהולם - תוך הצגת מצג שווא והפעלת לחץ, וניצול מעמדו והשפעתו של חסן.

אלון חסן בבית המשפט

כתב החשדות מתייחס לאלון חסן, שוקי סגיס (לשעבר מנכ"ל נמל אשדוד), דוד חסן (בן דודו של אלון חסן), האחים יניב ואורי בלטר וחברת דנה לוגיסטיקה. נטען כי מתוקף סמכויותיו ומעמדו של חסן כיו"ר ועד העובדים בנמל, וכן מכוח קשריו הקרובים עם סגיס - מנכ"ל הנמל בתקופות הרלוונטיות - נהנה חסן ממעמד רב־עוצמה ביחס להנהלת הנמל, לקוחותיו, החברות למתן שירותים בנמל ואף ביחס לגורמי ממשל המפקחים על פעילותו.

כתב החשדות כולל, בין היתר, עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור, סחיטה באיומים והלבנת הון - כשלפי החשד הועברו לחסן יותר מ–2.5 מיליון שקל מכספי השוחד וטובות הנאה כספיות אחרות. על כספים אלה לא דיווח חסן למס הכנסה.

מנקים את הנמל, עם קצת עזרה מחברים

אחת הפרשיות נוגעת לחברת "הופס" שבבעלותו של חסן, אשר סיפקה מאוגוסט 2010 עד יולי 2013 חומרי ניקוי לחברת הנמל, ובהם מסיר שומנים קשים ומשחה לניקוי ידיים, בהיקף של כ–400 אלף שקל בשנה, תוך ביצוע עבירות מרמה והלבנת הון.

נמל אשדודצילום: פבל טולצ'ינסקי

לפי החשד, חסן היה מודע למניעה המשפטית של שיווק ישיר של חומרי ניקוי לנמל על ידי חברת הופס, ולכן התקשר עם חברת קליר, שהיתה בבעלות קרובת משפחתו וידידו ועסקה בפינוי פסולת מהנמל, כדי למכור באמצעותה לחברת הנמל את חומרי הניקוי של הופס.

לפי הנטען, במסגרת התקשרות זו סוכם בין הופס לקליר כי מלוא התמורה שתתקבל מהנמל עבור חומרי הניקוי תועבר לחברת הופס שבבעלות חסן, בניכוי עמלה של 10% מסך המכירות לטובת חברת קליר. וכך, כשחסן יודע מראש שהצעות המחיר של קליר יהיו הזולות ביותר ויזכו במכרז, סיפקה קליר לנמל במשך כשלוש שנים חומרי ניקוי שיוצרו ע"י חברת הופס בהיקף כולל של כ–990 אלף שקל, שמתוכם הועברו להופס כ–900 אלף שקל.

בהקשר זה נטען עוד כי שתי חברות אחרות שנהגו להגיש הצעות מחיר לאספקת חומרי ניקוי לנמל עד ינואר 2011, החלו להציג ממארס 2011 הצעות עדכניות, כביכול, שהתבררו ככוזבות (עם תאריך כוזב). זאת, במטרה ליצור מצג שווא ולפיו חברות נוספות השתתפו כביכול בהליך ההצעות מול חברת קליר, וכדי ליצור מראית עין של הליך תקין ולהבטיח את זכייתה של קליר. נטען כי סגיס ידע על ההתקשרות הבעייתית בעקבות תלונות שהגיעו אליו וכן מהפרסומים בתקשורת, אך למרות זאת בחר להמשיך את ההתקשרות ולהימנע מבדיקה. כתב החשדות אינו מייחס לסגיס קבלת כספים לכיסו.

העברת כספי שוחד דרך דנה לוגיסטיקה

חברת דנה, שעיסוקה הוא מתן שירותים בתחומי הנמל, הוקמה ב–2010 על ידי דוד חסן (בן דודו של אלון), יזם הנדל"ן יניב בלטר ואחיו, אורי בלטר - כולם לפי הנטען מקורבים לחסן. לפי כתב החשדות, השלושה ביקשו להסתיר מהנהלת הנמל והרשויות את הזיקה בין חברת דנה לאלון חסן. על פי החשד, ב–2011 קשרו הארבעה באמצעות חברת דנה קשר להפקת רווחים כספיים, על ידי ביצוע עבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הפרת אמונים כעובד ציבור והלבנת הון.

באותה שנה השתמש חסן בכוחו כיו"ר ועד העובדים של הנמל לעצירה מיידית ומוחלטת של פעילות יצואני המתכות בתחומי נמל אשדוד, בתואנה כי נדרשת הגנה מיוחדת לעובדי הנמל בעקבות פעולות אכיפה מצד נציגי המשרד להגנת הסביבה בנושא יצוא גרוטאות מתכת - וזאת שלא על דעתם של הגורמים המקצועיים בנמל או במשרד להגנת הסביבה, וללא הכרזת סכסוך עבודה כדין. עקב עצירת הפעילות, נגרמו ליצואני הגרוטאות הפסדים ניכרים.

במקביל לכך, כך נטען, יצרו דוד חסן ויניב בלטר קשר עם יצואני גרוטאות המתכת, והציעו לפעול עבורם באמצעות חברת דנה מול הגורמים הרלוונטיים בנמל, תמורת 2 דולר לטון ברזל שיוצא בפועל, בנוסף לתשלומים בהם נשאו יצואני המתכות כלפי נמל אשדוד. לפי כתב החשדות, השניים הבטיחו ליצואני הגרוטאות כי דנה תפעל מול הנמל כך שיקבלו החזרים. לפי הנטען הם הדגישו את הקשר הקרוב עם אלון חסן ,"וחזרו והדגישו בפני היצואנים את המסר לפיו יובטח ליצואנים 'שקט תעשייתי' בנמל באמצעות 'שירותי איכות סביבה' שיסופקו, כביכול, על ידי דנה".

נטען כי חסן הציג רושם כוזב כאילו עלה בידו להביא ליצירת הגנה על עובדי הנמל מפני הליכי אכיפה עתידיים ולאחר אישורו חודשה עבודת היצואנים. בהמשך, התקשרו יצואני המתכות עם דנה בהסכמים ל"שירותי ייעוץ, פיקוח ובקרה בתחומי חברת נמל אשדוד", ודנה זכתה להכנסות של למעלה משני מיליון שקל.

שוקי סגיס, לשעבר נמל אשדודצילום: אילן אסייג

"פעילות הפיקוח מצד דנה הסתכמה בהצבת פלטות ברזל מגשרות בין רציף ההטענה לבין האניות הנטענות, שעלותן הסתכמה בכ–10,000 שקל והצבת מפקח, אשר עלות העסקתו כ–350 שקל ליום, כך שהעלות שגבתה דנה הייתה מופקעת ביחס לשירות שנתנה בעניין זה", נכתב. לאחר שאחד מיצואני המתכות סרב לגבייה נוספת, סירבו עובדי הנמל להטעין את סחורתו עד שיאשר את הגביה הנוספת. יניב בלטר, אמר לאותו מנהל, לפי הנטען כי: "אתה לא יודע מי אנחנו, כמה כוח יש לנו בנמל, וכמה אנחנו יכולים לעשות בעיות".

במקרה אחר המופיע בכתב החשדות, נקלעה חברת נשר למצוקה תפעולית וכלכלית בנמל, בעקבות הליך פריקה בעייתי של אחד מחומרי הגלם שהיא מייבאת. סמנכ"ל החברה, חזי שניר, נפגש עם סגיס, שהמליץ לו על דנה ועל בעליה כמי שיוכלו לסייע לחברה.

יניב בלטר התקשר לשניר לאחר מכן והצהיר בפניו כי דנה הינה חברה המספקת שירותי איכות סביבה בנמל, ויש לה את הכלים "לשחרר את צוואר הבקבוק". בפועל, נטען, שירותי הפיקוח שלה היו מינימליים אך היא קיבלה תשלום מופקע של 1.3 מיליון שקל.

לפי הנטען, עובדי הנמל הונחו ע"י וועד הנמל להתמיד במלאכת פריקת חומר הגלם, גם כשזו נאסרה עקב מפגעי איכות סביבה קשים וכי אלון חסן, שהיה מודע לכך שעבודת הפריקה חודשה עקב התקשרותה של נשר עם דנה למתן שרותי פיקוח איכות סביבה, חדל מלעצור את פריקת החומר בנמל עבור חברת נשר. זאת למרות שבפועל, תרומת דנה לצמצום מפגעי איכות סביבה הייתה אפסית.

ניסיון נוסף של דנה להתקשר בהסכם עם חברת כיל דשנים, אשר מייצאת ומייבאת חומרי גלם דרך הנמל, לא צלח למרות הפעלת לחצים, איומים ודרישת שוחד. לפי הנטען, בהקשר זה אמר אלון חסן ליוסי גלעד, מנהל מפעל השינוע של כיל בנמל, כי הוא מאוכזב מהתנהלות כיל בעניין, וכי ברצותו יש בכוחו להפסיק את עבודת כיל בנמל באופן שרירותי ומיידי, תוך גרימת נזקים ממשיים לכיל. נטען כי חסן אמר לגלעד: "אני לא מבין מה אתם רוצים, אני עוזר לכם מאוד, אני יכול להפריע לעבודה, שהרי אני אסתובב במחסן או במשרד ואראה מנורה לא תקינה ומיד אפסיק את הפעילות בגין בטיחות...אם אני אראה גרגיר גופרית ברציף אני מיד אפסיק את הפריקה ואתם תתחילו לרוץ".

כשאלון חסן נפגש 
עם גבי אשכנזי

במקרה נוסף, ביקשה חברת האנרגיה שמן לשכור שירותי נמל הנדרשים לתמיכה לוגיסטית במפעיל הקידוח, ומנהליה פנו לחברות שירותים שפעלו באותה העת בנמל - ובהן דנה. לפי הנטען, במהלך פגישה שנערה בין מנכ"ל שמן, יוסי לוי וסמנכ"ל שמן רונן אלוש עם יניב בלטר, הגיע אלון חסן למשרדי דנה. חסן הציג עצמו בפניהם כיו"ר ועד העובדים בנמל, והצהיר בפני הנוכחים כי יעשה כל שדרוש כדי שפעילות שמן בנמל תתבצע כסדרה, ואגב כך נטע בקברניטי שמן את ההבנה כי בינו לבין בלטר קיים קשר אשר יש בו לתמוך בהצלחת פעילות שמן בנמל, ככל ששמן תפעל באמצעות דנה.

לפי הנטען, בלטר הצהיר בפני קברניטי חברת שמן כי יש באפשרות דנה להעמיד לרשות שמן מענה כולל ומקיף לצרכיה בתחומי נמל אשדוד עצמו. דנה הייתה היחידה מבין חברות השירותים אשר הבטיחה לקברניטי חברת שמן כי תפעל ככל יכולתה כדי שעבודת חברת שמן בנמל לא תופרע משביתות, עיצומי עובדים וכדומה.

כדי לוודא שההתקשרות עם דנה מקובלת על הנהלת הנמל, נפגשו לוי, אלוש ויו"ר דירקטוריון שמן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עם סגיס. בחלק מהפגישה נכח גם יניב בלטר כנציג דנה. מנהלי שמן ביקשו לברר עם סגיס מדוע לא יתאפשר לשמן לפעול ישירות מול הנמל, לכל הפחות בתחום שכירת שטחי אחסון ורציף בתחומי הנמל, ולפי הנטען נענו בכזב - שנהלי הנמל אינם מאפשרים התקשרות עם חברה דוגמת שמן נוכח הזמן הקצר בו הייתה צפויה לפעול בנמל, וכי ישנן בנמל חברות שירות אשר רק באמצעותן תתכן עבודת חברת שמן בנמל. הם קיבלו מסגיס את ברכת הדרך להתקשרות, ואת הבטחתו בדבר מתן הרשאה לדנה לפעול עבור חברת שמן בתחומי הנמל.

"באותו מעמד נתן נאשם 2 (סגיס) לקברניטי חברת שמן את הבטחתו כי השטחים הדרושים להם יועמדו לרשותם, וזאת עוד טרם התכנסות "ועדת המכרזים" בנמל, וחרף עמדתו המקצועית של סמנכ"ל התפעול בנמל בדבר מצוקת שטחים בנמל המונעת את העמדת היקף השטחים הנדרש ע"י חברת שמן", נאמר בכתב החשדות.

לפני שנחתם ההסכם עם דנה, נפגש אשכנזי עם חסן במשרדי שמן בתל אביב לפגישה אישית שבמהלכה הסביר את המשמעויות הכלכליות האדירות שתהיינה להשבתת פעילות הקידוח מבחינת שמן, ואת הצורך של חברת שמן לפעול בעתות חרום גם בשבתות, חרף הסכמי העבודה בנמל. כמו כן ביקש אשכנזי מחסן להפחית למינימום ההכרחי את תקן עובדי הנמל שבו תחויב שמן במהלך פעילותה בנמל. חסן נמנע מלשתף את אשכנזי בקשריו עם דנה, בעליה, מנהליה ועובדיה, ופעל להניח את דעתו בנושאים שהטרידו אותו.

בסופו של דבר, העבירה שמן לדנה 1.1 מיליון שקל בחודש (יותר מ–16 מיליון שקל בסך הכל) עבור השכרת שטחים בנמל אשדוד, בעוד שדנה שילמה לנמל עבור השטחים רק 85 אלף שקל לחודש. זאת מכיוון שעיקר השטח ששכרה דנה חויב לפי תעריף של אחסנה ממושכת, הנמוך בהרבה מתעריף של שכירת שטח בנמל, שלפיו חויבה חברת שמן. בנוסף שילמה שמן לדנה עוד 3 מיליון שקל עבור שירותים תפעוליים, וסך הכול שילמה כ-20 מיליון שקל.

עו"ד בני כץ, המייצג את אלון חסן, מסר בתגובה כי "כך יעשה לאיש אשר חשף את השחיתות האיומה במשטרה בניצוחה של פרקליטת מחוז תל אביב ועו"ד רונאל פישר. שחיתות שספונה עמוק עמוק בתוך תיק נמל אשדוד, שאותו חקר ערן מלכה כראש צוות".

עורכי הדין דרור מתתיהו ולוליק אסל, המייצגים את שוקי סגיס, מסרו כי "מר סגיס מילא את תפקידו כמנכ"ל הנמל באופן ראוי וללא משוא פנים, לפי מיטב ניסיונו והבנתו המקצועית. אנו בטוחים כי נצליח לשכנע את הפרקליטות, במסגרת הליך השימוע, כי לא נפל כל פסול בהתנהלותו".

פרקליטיו של אורי בלטר, עו"ד טל שפירא ועו"ד אריאל כפרי, מסרו כי מדובר בשלב זה בכתב חשדות בלבד וכי מרשם דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו. לדבריהם, בכוונתו של בלטר לממש את זכותו לשימוע והם סבורים כי לאחר שתשמע עמדתו, לא יוגש נגדו כתב אישום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"