ביום פתיחת משפט פישר: כתב אישום נגד חושף הפרשה אלון חסן - בכפוף לשימוע

פרשת נמל אשדוד: חסן יואשם בעבירות מרמה והלבנת הון; כתבי אישום בכפוף לשימוע גם נגד שוקי סגיס, מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, ושותפיו לעסקים של חסן - דוד חסן, יניב בלטר ואורי בלטר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

דווקא ביום שבו נפתח משפטו של רונאל פישר, שנחשף על ידי אלון חסן, קיבל יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר הזמנה לשימוע. הפרקליטות הודיעה היום לאלון חסן על הגשת כתב אישום נגדו - בכפוף לשימוע. חסן יואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות של הלבנת הון.

חסן נעצר לפני שנה עם מעורבים נוספים בחשד לביצוע עבירות פליליות שונות במסגרת עסקים פרטיים שניהלו בשטח נמל אשדוד. במוקד החקירה עמד עניינה של חברת דנה, שסיפקה שירותי תפעול ולוגיסטיקה בנמל. לטענת המשטרה, ההתקשרות בין דנה לבין גופים שהיו זקוקים לשירותים אלה (החברות כיל, שמן ונשר), נכפתה לכאורה באמצעות הפעלת לחץ והצגת מצג שווא בידי מנהלי חברת דנה, תוך מעורבות חסן עצמו וניצול השפעתו ומעמדו. כל זאת, טענה המשטרה, באופן שבו היה ברור לחברות כי ללא ההתקשרות עם חברת דנה לא תתאפשר עבודתם בנמל.

הפרקליטות הודיעה היום גם למעורבים נוספים בפרשה על הכוונה להגיש נגד כתב אישום בכפוף לשימוע. שוקי סגיס, מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, יואשם במרמה והפרת אמונים של עובד ציבור ובתאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

אלון חסן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

דוד חסן, יניב בלטר ואורי בלטר - שעל פי החשד היו שותפיו לעסקים של אלון חסן - יואשמו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מס ועוד. בפרקליטות שוקלים להאשים את השלושה בשותפות ללקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור ובתאגיד. לדויד חסן וליניב בלטר מיוחסת גם עבירה של סחיטה באיומים.

כתב החשדות, מתאר את התנהלותם ומעשיהם הפליליים, על פי החשד, של אלון חסן, יו"ר ועד העובדים בנמל דאז, ושל מנכ"ל הנמל דאז, שוקי סגיס, בצוותא עם יתר החשודים, ומפרט חשד להפקת טובות הנאה אסורות לאלון חסן ולמקורביו, בהיקף של מיליוני שקלים, מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד במהלך השנים 2013-2010, וזאת, בין היתר, ע"י ניצול מעמדו של חסן להשגת התקשרויות כספיות פסולות לחברת דנה לוגיסטיקה, שבעליה היו קשורים אליו קשר הדוק.

על פי כתב החשדות, איפשרו שוקי סגיס ואלון חסן לחברת דנה לוגיסטיקה, שהינה חברה פרטית, המורכבת מבני משפחתו של אלון חסן וממקורביו האישיים והעסקיים, לפעול בתוך נמל אשדוד על מנת לקדם את תועלתו הכספית והאישית של אלון חסן ומקורביו.

אלון חסן ושוקי סגיס פעלו, לכאורה, בניגוד עניינים חריף לתפקידם הציבורי, ובדרכי מרמה, כדי שחברת דנה לוגיסטיקה תקבל חוזים ועבודות מלקוחות מובילים בנמל. על פי החשד, כל החשודים ניצלו את תלותם הכלכלית של אותם לקוחות בנמל ובועד העובדים, והציגו בכזב את חברת דנה כגורם ששכירת שירותיו הכרחית לפתרון בעיותיהם של לקוחות הנמל מול הנמל וועד העובדים שלו.

התקשרויות אלה, שהלקוחות נאלצו להתקשר בהן עם חברת דנה לוגיסטיקה, הזרימו לקופתה של חברת דנה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים, ואף שימשו חלק מהחשודים לעסקאות בינלאומיות של סחר בדלק גנוב והלבנת הון. כתב החשדות אינו מייחס למנכ"ל שוקי סגיס קבלת כספים לכיסו.

עוד על פי כתב החשדות, אלון חסן, לצד עבודתו בתפקיד יו"ר נמל אשדוד, החזיק גם בעסקים פרטיים, לרבות חברת הופס העוסקת בייצור חומרי ניקוי. נוכח מודעתו של חסן למניעה המשפטית באשר ליכולתן של חברות שבבעלותו לספק מוצרים ושירותים ישירות לנמל, התקשר חסן עם חברה אחרת, המוחזקת בבעלות קרובת משפחתו וחברו, ופעל בעצמו ובאמצעות עובדי נמל אחרים מטעמו, לעתים תוך הפעלת לחץ ובמרמה, כדי להבטיח שהצעות המחיר שהוגשו ע"י חברה זו הן שיזכו במכרזי הנמל.

בדרך זו הצליח חסן לוודא שהחברה שהוא בעליה תספק לנמל - תחת מסווה ובמרמה - את חומרי הניקוי באופן קבוע, בהיקף שהגיע לכמיליון שקלים במהלך השנים 2013-2010 תוך ביצוע עבירות מרמה והלבנת הון. על פי החשד, פעל אלון חסן בניגוד עניינים חריף, תוך פגיעה באינטרסים של חברת הנמל, בטוהר המידות ובאמון הציבור בחברת הנמל ועובדיה וכן פגע גם בשוויון הזדמנויות ובטוהר הליך הצעות המחיר בנמל כלפי ספקים וביכולת הנמל להשיג התקשרויות כדאיות יותר. על פי החשד, המנכ"ל דאז, שוקי סגיס, ידע על הבעייתיות בהקשר זה, ואף על פי כן נמנע באופן שיטתי מלעצור התקשרות פסולה זו.

עו"ד בני כץ, המייצג את אלון חסן, מסר בתגובה: "כך יעשה לאיש אשר חשף את השחיתות האיומה במשטרה בניצוחה של פרקליטת מחוז ועו"ד פישר. שחיתות שספונה עמוק עמוק גם בתוך ובעיקר בתוך תיק נמל אשדוד, אותו חקר ערן מלכה כראש צוות".

עורכי הדין דרור מתתיהו ולוליק אסל, המייצגים את שוקי סגיס, מסרו בתגובה כי "מר סגיס מילא את תפקידו כמנכ"ל הנמל באופן ראוי וללא משוא פנים, לפי מיטב ניסיונו והבנתו המקצועית. אנו בטוחים כי נצליח לשכנע את הפרקליטות, במסגרת הליך השימוע, כי לא נפל כל פסול בהתנהלותו".

פרקליטיו של מר אורי בלטר, עו"ד טל שפירא ועו"ד אריאל כפרי, מסרו בתגובה כי מדובר בשלב זה בכתב חשדות בלבד וכי מרשם דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו. בכוונת מרשם לממש את זכותו לשימוע והם סבורים כי לאחר שתשמע עמדתו, הדברים ייבחנו בפרקליטות פעם נוספת ולא יוגש נגדו כתב אישום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"