משפט דנקנר |

מיכאל לוי, יבואן פיאט: "בהנפקת אי.די.בי הפסדתי 5 מיליון שקל"

שלב העדויות בפרשת הרצת מניות אי.די.בי הסתיים הבוקר ■ איש העסקים אבי מתן, שהופיע כעד האחרון: "היחסים שלי עם דנקנר הם יחסי אמון וחברות. הסתכלתי על ההשקעה לטווח ארוך, עם דיווידנד רבעוני או חצי שנתי"

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

שלב העדויות במשפט הרצת המניות של אנשי העסקים נוחי דנקנר ואיתי שטרום הסתיים היום. העד הלפני האחרון של ההגנה היה איש העסקים מיכאל לוי, יבואן רכב, בעיקר מאיטליה (פיאט, לנצ'יה, אלפא רומאו). לוי הגיע לבית המשפט עם עורך דינו, אייל רוזובסקי.

לוי הציג את עצמו בבית המשפט. "נולדתי באיטליה ועליתי בשנת 1954 לישראל בגיל 20. אני איש עסקים בעיקר בתעשייה, נשוי עם שלושה ילדים וגר בתל אביב. הכרתי את נוחי כשהייתי יו"ר מועצת המנהלים של אל על ונוחי היה בעלים של ישראייר. לא היה לנו קשר עסקי אלא ידידותי", אמר לוי.

לוי רכש מניות אי.די.בי ב-5 מיליון שקל בעקבות ארוחת צהריים שאכל עם דנקנר. דנקנר הציע לו להשקיע במהלך הארוחה ומאוחר יותר התקשר אליו כשהיה בחו"ל, על מנת לבדוק שוב אם הוא מתכוון להשקיע בקונצרן. "אמרתי לנוחי שאני לא עוסק בהשקעות באופן אישי ואבדוק את העניין ביום ראשון עם היועץ שלי בישראל", אמר לוי. "ידעתי שהיועץ יוכל לדבר עם אנשים בחו"ל רק ביום שני. חזרתי לנוחי בסמס והודעתי לו שנשקיע".

מיכאל לוי ועורך דינו וברקע דנקנר, הבוקרצילום: רותם שטרקמן

לוי הוסיף: "הכרתי את אי.די.בי כבר קודם, כולם מכירים את החברה, בעבר גם הייתי דירקטור בחברה כשמשפחת רקנאטי שלטה בה. השיקול העיקרי שלי בהשקעה היה ההערכה הרבה שלי לנוחי והמחשבה שהוא יוציא את החברה מהמצב הקשה שלה. התרשמתי גם מזה שנוחי אמר לי שהוא ומשפחתו ישקיעו גם. לא בדקתי שום דבר מבחינה פיננסית".

השופט חאלד כבוב אמר מנגד: "אבל אמרת שהתייעצת עם איש הפיננסים שלך". לוי השיב: "אמרתי לאיש הפיננסים שלי שאני מכיר את החברה ושזה נכון להשקיע בחברה. אני עדיין מחזיק את המניות עד היום. (כלומר הפסיד 5 מיליון שקל). נוחי לא ביקש ממני שום דבר מעבר להשתתפות בהנפקה".

בחקירה הנגדית ציין עו"ד מאור ברדיצ'בסקי כי במחברת של דנקנר הוא כתב על לוי: "בעיקרון לא משקיע בישראל". כלומר, דנקנר כתב את התגובה הראשונית של לוי בארוחת הצהריים בין השניים.

"אני יותר עוסק בהשקעות ריאליות ופחות בהנפקות", אמר לוי בעדותו. "יש לנו יועצים פיננסים ובנקים גדולים והם לא שואלים אותי. ידעתי שיש אפשרות להפסיד, הייתי מודע לזה שיש סיכונים. זו לא היתה תרומה לדנקנר. לא היתה סיבה מיוחדת למה השקעתי דווקא סכום של 5 מיליון שקל. ידעתי שהמניה לא במיטבה, כולם ידעו כי זה היה בעיתונים. גם נוחי אמר לי את זה. היועצים שלנו בדרך כלל מנהלים את ההשקעות הפיננסיות באופן שמרני".

העד האחרון של דנקנר

העד האחרון המשפט היה אבי מתן: מתן הוא מהנדס תעשייה וניהול, שהכיר את דנקנר כשעבד בחברת דנקנר השקעות (החברה של משפחת דנקנר שבה צמח דנקנר לפני שיצא לעסקים באופן עצמאי). כיום מתן הוא איש עסקים ועוסק ביזמות נדל"ן. מתן סיפר: "נהגתי להיפגש עם נוחי פעם בחודש לצהריים. השתתפתי בהנפקה, בין היתר, כי יחד עם משפחתי וחברי הייתי מושקע לאורך שנים באי.די.בי, מאז שנוחי שולט בחברה".

מתן הוסיף: "ימים לפני ההנפקה, נוחי אמר לי שהוא שוקל הנפקה ואמרתי לו מיוזמתי שאשתתף עם השותף שלי ב-4 מיליון שקל. בסופו של דבר השקעתי שני מיליון שקל והשותף 1.2 מיליון שקל. לא עשיתי בדיקות כלכליות. חשבתי שזה יעשה טוב לחברה. היחסים שלנו הם יחסי אמון וחברות. הסתכלתי על ההשקעה לטווח ארוך עם דיווידנד רבעוני או חצי שנתי".

לדברי מתן, "לא השקעתי בשביל להפסיד. התחלתי לקנות מניות אידיבי ב-2008-2009 כשהמניה היתה נמוכה. לא בדקתי כל יום אם המניה עולה או יורדת. מכרתי את כל המניות רק אחרי שלקחו לנוחי את החברה וההשקעה כמעט התאפסה לגמרי. נוחי לא ביקש ממני להשקיע, אלא אני התנדבתי. לא עשיתי לו טובה. אם הייתי חושב שהייתי מפסיד לא הייתי שם את הכסף. חשבתי שאני הולך להרוויח.

"השותף שלי הקטין את ההשקעה המתוכננת ב-800 אלף שקל כי באותו שבוע הוא בדיוק רכש דירה לבן שלו. ההשקעה בוצעה מבנק בשוויץ שבו היה לי כסף. לא שמעתי בקולו של נוחי אכזבה כשהודעתי לו שלא נשקיע 4 מיליון אלא רק 3.2 מיליון שקל".

לאחר העדות אמר עורך דינו של דנקנר גיורא אדרת כי יש לו עוד עד שהוא מעוניין להביא – דייוויד פוקס שהשקיע גם הוא בהנפקה, אך הוא שוהה כעת בארה"ב. על אופן עדותו יוסכם בין הצדדים בהמשך. כבוב החליט כי התביעה תגיש את הסיכומים שלה עד ה-16 באוגוסט, וההגנה עד 25 באוקטובר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"