כנס עורכי הדין |

וינשטיין על פרשת פישר: "נתקפתי בתחושה קשה של זעזוע ותדהמה"

היועץ המשפטי לממשלה: "לא העליתי על דעתי כי במהלך כהונתי אדרש להעמיד לדין פלילי אדם ששימש פרקליט מחוז בפרקליטות המדינה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין התייחס היום בכנס לשכת עורכי הדין באילת לכתב האישום שהוגש נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. וינשטיין אישר באחרונה את חקירתה באזהרה של דוד בשל חשדות לביצוע עבירות שבצעה על פי החשד לאחר סיום כהונתה. "לא עברו ימים רבים והניחו בפני את ממצאי החקירה". אמר "לאחר בחינתם הגעתי לכלל מסקנה כי חומר הראיות שנאסף מגבש סיכוי סביר להרשעה, ועל כן יש להגיש נגדה כתב אישום".

וינשטיין שיתף את הקהל בתחושותיו בעקבות ההחלטה הזו: "לא אכחד מכם. לא העליתי על דעתי כי במהלך כהונתי כיועץ המשפטי לממשלה אדרש להעמיד לדין פלילי, אדם אשר שימש פרקליט מחוז בפרקליטות המדינה". הודה "ואמנם פרשה זו שנחשפה בפניי, הכתה את הכל בהלם. היא הוכתרה 'כרעידת אדמה', 'הלם', 'טלטלה' וכל כיוצא כאלה ביטויים שבאים להמחיש 'זעזוע', ו'כאב'. גם אנוכי שראיתי כמעט הכל, נתקפתי בתחושה קשה של זעזוע ותדהמה".

לדבריו, אין בתחושות האלה שאחזו בו ובציבור הרחב, אלא כדי להמחיש את האמון הרב שיש לו ולציבור כולו בטוהר מידותיו, יושרו והגינותו של כלל ציבור הפרקליטים. שאלמלא כן, ביטויים אשר כאלה לא היו רואים אור עולם.

יהודה וינשטייןצילום: מוטי מילרוד

הוא הוסיף: "במשך שנות דור פסעתי במשעולי הסנגוריה. ניהלתי לא מעט מאבקים עם התביעה הכללית. אך תמיד עשיתי זאת מתוך ידיעה ברורה כי הצד שכנגד, זה המייצג את המדינה, עושה מלאכתו נאמנה, ללא משוא פנים וללא פניות. ידיעה זאת לא השתנתה מאז ועד היום". לדבריו, ידע כבר אז כי הפרקליטים בפרקליטות המדינה, הם אנשים שעושים מלאכתם במקצועיות וללא מורא, זולת מוראו של החוק. "אלמלא זה היה המצב לאשורו, הביטויים 'רעידת אדמה, 'טלטלה', 'הלם', וכיוצא באלה לא היו, כמוטעם, רואים אור עולם".

וינשטיין ציין כי בעת האחרונה נשמעים קולות לפיהם החקירה נגד דוד היא אות וגם סימן לצורך בגוף הביקורת על הפרקליטות. אולם הוא הדגיש כי "אומר את הדברים בצורה ברורה: אין הנדון דומה לראיה. מדובר בערוב מין שבאינו מינו. אני הוא זה העומד מאחורי הקמת גוף הביקורת, ועל כן אומר לכם כי גוף הביקורת לא הוקם מטעמים אלה ולא למטרות אלה". לדבריו אין תפקידו של הגוף לבצע חקירות פליליות. "לא חשבתי על חקירות פליליות בעת הקמת גוף הביקורת. השרה לא חשבה על כך. תפקידו של גוף הביקורת הוא לחזק את התביעה הכללית, ולשפר את השירות הייחודי שהיא מעניקה לציבור".

"מכל מקום", הוא הוסיף, "בעת שהחלטתי להגיש כתב אישום נגד פרקליטת מחוז לשעבר, פעלתי על פי חובתי המקצועית. בסופו של יום, נותר התובע אל מול המסכת הראייתית. עליו לבחון מסכת זו במבט קר, בחינה מדוקדקת ומקיפה. עליו לבחון את מהימנותן של הראיות ולאמוד את סיכוייהן להיכנס בשערי בית המשפט. האחריות להכרעה אם מתקיים סיכוי סביר להרשעה לעולם מצויה על כתפיו של התובע ואין הוא רשאי לגלגל אחריות זו לחצרו של בית המשפט".

לדבריו, כל עוד הוא עומד בראש התביעה הכללית, לעולם האחריות להגשת כתב אישום תוטל על כתפיו של התובע והוא לא יגלגלה לפתחו של בית המשפט. "משמצאתי שמתקיים אותו 'סיכוי סביר להרשעה', לא היה בידי אלא להגיש כתב אישום לבית המשפט - וכך החלטתי לעשות אותו הדין החל על כלל אזרחי המדינה, חל על בכיריה. מעשינו מוכיחים כי אותו הדין חל גם על אלה שהיו בשר מבשרינו. איש אינו חסין", סיכם.

וינשטיין התייחס גם לביקורת של בית המשפט העליון בנוגע להסדר הטיעון שנערך עם הרב פינטו: "לטעמי הסדר הטיעון עם הרב פינטו ייצג את האינטרס הציבורי בצורה מיטבית. גם היום, בבחינה של חוכמה לאחר מעשה, שהיא בעצם אם תרצו אם לאו החוכמה האמיתית במקומותינו, הייתי חוזר על מעשיי ונוהג באותה הדרך ממש". אמר. לדבריו, כשהתחיל בהליך הזה היה בפניו רב שהתקבלה החלטה להגיש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירה חמורה של מתן שוחד לקצין משטרה בכיר ורבצה עננה מכבידה, מעל ראשו של ניצב במשטרת ישראל ששימש אותה העת מפקדה של יחידת להב 433.

"אני מסיים את ההליך הזה כאשר אותו רב שחשוד בשוחד מורשע על פי הודאתו, ונגזר עליו עונש של שנת מאסר ומיליון שקלים קנס. אני מסיים את ההליך הזה שאותו ניצב כבר איננו לובש מדים. הוא איננו משרת במשטרה ומתנהלת נגדו חקירה בגין חשדות לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות. לדעתי, שירת הסדר הטיעון את האינטרס הציבורי בצורה המיטבית. כך סברתי אז, וכך אני סבור גם היום".

כתב האישום שהוגש נגד דוד עמד גם במרכזם של מושבים נוספים בכנס. עו"ד אלי זהר התייחס לכך ואמר: "אני מתייחס לרות דוד מתוך היכרות של 15 שנים וקשה, קשה לעכל את התחושה שהדבר הזה מייצר והצורך לבוא וכרגע להתרכז בטיפול שצריך לעשות הוא קשה אבל הוא מחויב במציאות משום שהמחשבה האמיתית היא שאת כל השנים לאחור ראוי היה שיבדוק גוף אובייקטיבי בנקודה של הנציבות לפיקוח על הפרקליטות במטרה שאם ימצא פה, ואני מתפלל שימצא, שלא נפל רבב בתפקודה כפרקליטת מחוז, נוכל כולנו לנשום לרווחה באופן אמיתי".

לדברי זהר, זו לא אמורה להיות חקירה משטרתית במובן העמוק של חקירה משטרתית אלא בדיקה קפדנית וממוקדת של גוף ביקורתי על פרקליטות המדינה.

עו"ד מוריאל מטלון ממשרד גורניצקי הצטרף לדבריו של זהר ואמר "יש חובה לוודא מערכת בקרה על עבודת הפרקליטות. לטעמי צריך להיזהר זהירות חמורה מכך שפוליטיקאים יעשו את הביקורת וצריך להעביר אותה למסגרת חוקית - לא שהפרקליטים יבדקו את עצמם, לטעמי המקום הנכון הוא משרד מבקר המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן