אחרי נמרודי: עו"ד בכירה לשעבר במשרד המשפטים נעצרה בחשד למעורבות בפרשת רונאל פישר

(עדכון) נמרודי חשוד במתן שוחד ושיבוש הליכי חקירה ■ שלשום נעצר שי ברס, שכיהן בעבר כמנכ"ל חברת נתיבי ישראל, בחשד למעורבות בפרשה ■ ברס חשוד במתן לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפתחות נוספת בפרשת רונאל פישר: אתמול (ג') בשעות הערב נעצרה עורכת דין, לשעבר בכירה במשרד המשפטים, בחשד למעורבות בעבירות יחד עם פישר. עורכת הדין נחקרה אתמול וחקירתה תימשך גם היום (ד'). היא תובא לדיון בהארכת מעצרה בשעה 15:30 בבית משפט השלום בירושלים

עופר נמרודי, מנכ"ל חברת הכשרת הישוב והמו"ל לשעבר של עיתון מעריב הוא איש העסקים שנעצר אתמול בחשד למעורבות בפרשת רונאל פישר. נמרודי שוחרר היום למעצר בית של יומיים. הוא חשוד במתן שוחד ושיבוש הליכי חקירה.

עופר נמרודיצילום: מוטי מילרוד

על פי החשד, נמרודי ביקש לקבל מידע על חקירה שניהלה היחידה למאבק בפשיעה כלכלית במשטרה במרכזה עומד חשד כי כספי הימורים לא חוקיים הולבנו באמצעות רכישת ניירות ערך של חברת הכשרת הישוב אנרגיה. נמרודי עצמו מסר בעבר עדות בפרשה הזו.

במרכז הפרשה הזו עומד איש העסקים רועי חיון שחשוד כי היה שותף לארגון הימורים לא חוקיים באינטרנט בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, השתתפות בהימורים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מס. בינואר האחרון הודיעה פרקליטות המדינה לסנגוריו על הכוונה להעמידו לדין פלילי בכפוף לשימוע בפרשה זו.

על פי כתב החשדות, חיון פיתח מערכת עסקים ענפה וצבר ממון רב, בין היתר חלש על עסקי הימורים, הגרלות ומשחקי מזל אסורים. ההימורים ומשחקי המזל נערכו בשיטות מגוונות, במקומות שונים, גם באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות. עיסוק מרכזי אחר שלו היה מתן הלוואות בריבית וניכיון צ'קים. לשם ניהול עסקי ההימורים, משחקי המזל וההלוואות, קיבץ סביבו חיון עובדים כפופים ושותפים מישראל ומחו"ל.

שי ברסצילום: עופר וקנין

עסקי ההימורים היו, על פי החשד, רק המסד שעליו התפתחו יתר עסקיו של חיון: ראשית, הוא מינף את ההון שצבר להשקעה בניירות ערך בייחוד בתחום האנרגיה והגז, לרכישת נדל"ן מניב ולפיתוח מערך עסקי רחב היקף של מסחר אינטרנטי באופציות בינאריות. זאת, על פי כתב החשדות "תוך הטמעת רכוש שמקורו בעבירות פליליות במערכת הכלכלית הלגיטימית".

לפי החשדות, כניסתו של חיון לתחום ניירות הערך, שהניבה לו רווח כספי משמעותי, היא תולדה של חוב כספי רחב היקף שחב לו איש העסקים משה הרשברג. הרשברג, יהודי ממשפחה אמידה באוסטרליה, נהג להמר בהיקף רחב באמצעות חיון. הימורים אלה, לצד הלוואות שלקח מחיון, יצרו לו את החוב. על פי כתב החשדות, חיון "ניצל קיומו של חוב זה כדי להשיג לעצמו דריסת רגל בעסקיו של הרשברג, ואף שידל אותו להמשיך ולהמר, תוך שימור התלות של הרשברג בו".

אחת מפרשות המשנה בכתב החשדות נוגעת ישירות להכשרת הישוב אנרגיה. ב–2010 רכשה הכשרת הישוב בישראל את רישיון הקידוח לקידוחי "שרה" ו"מירה" מחברת פטרומד, אחד המתווכים בעסקה הזו היה הרשברג. בהמשך, בשל החוב שלו לחיון, תיווך הרשברג בינו לבין מנדל מוצ'קין, והשניים סיכמו כי תמורת מיליון דולר יקבל חיון זכויות במניות של מוצ'קין בחברה. כנגד החלק של הרשברג במניות החברה קיזז חיון סכום של 200 אלף דולר.

עו"ד פישר נחשב לבן טיפוחיו של נמרודי כבר מאז שעבד כעיתונאי במעריב בראשית שנות התשעים. נמרודי פינק אותו בנסיעות לחו"ל, במשכורת גבוהה ובמכונית על חשבון הבית. הוא אף קיבל חדר משלו, לא רחוק מחדרו של נמרודי.

עורכי דינו של נמרודי, ז'ק חן ומיכל רוזן- עוזר מסרו בתגובה: "מר נמרודי ענה לכל שאלות חוקריו והכחיש כל קשר לפרשה. בתום החקירה שוחרר לביתו".

שלשום נעצר גם מנכ"ל חברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), שי ברס בחשד שהיה מעורב בפרשה גם כן. ברס חשוד כי נתן שוחד לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה. בית המשפט השלום בירושלים האריך היום (ב') את מעצרו בשלושה ימים. שני חשודים נוספים בפרשה יובאו בהמשך היום להארכת מעצר.

ברס חשוד שאת כספי השוחד העביר לעורך הדין רונאל פישר וזה בתמורה העניק לו מידע בנוגע לחקירת משטרה שמתנהלת נגדו.

על פי החשד בזמן שכיהן ברס כמנכ"ל החברה הממשלתית החלו לעלות חשדות לפלילים במספר מקרים והחלטות שקיבל - בין השאר בנוגע למינויים, מחלפים ופרויקטים שניהלה החברה. המידע הגיע לידי המשטרה ורשויות נוספות שהחלו לאסוף את החומרים בחקירה סמויה מתוך כוונה להעמיק בה ולחפש ראיות.

תחקיר TheMarker: כך קוברת מעצ מיליארדי שקלים בדרך למהפכת התחבורה

תחקיר TheMarker: המיליארדים של מהפכת התחבורה זורמים למקורבים

חשד לפלילים במעצ: המנכ"ל לשעבר פעל להעברת מיליונים לקבלנים

הקרקס של מעצ: למנוע היום את החקירה של מחר

עורך הדין פישר, כך על פי החשד, ידע על החקירה המתנהלת ממקורבו ערן מלכה קצין המשטרה שעצור בפרשה. פישר פנה לברס על פי החשד והציע לו מידע מתוך החקירה בתמורה לכסף שיועבר אליו. במח"ש סבורים שפישר ומלכה קיבלו את הכספים והמידע הועבר לידי ברס.

ברס התפטר לפני חצי שנה על רקע טענות לחריגות כספיות בפרויקטי החברה, ליקויי בנייה וחשד לאי-סדרים אחרים - אך טען כי עזיבתו נבעה מתחושת מיצוי. תחקירים שפירסם TheMarker אודות הנעשה בחברה, חשפו, בין היתר, ניסיון של מעצ לשלם עשרות מיליוני שקלים לשתי חברות קבלניות – בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים בחברה.

ברס, כך נחשף, מינה לתפקיד הרגיש של יו"ר ועדת החריגים בחברה מהנדס חיצוני הנגוע בניגוד עניינים לכאורה, ופעל להשתקת שומרי סף שהתנגדו לחוות הדעת שהנפיק המהנדס, ובהן המליץ על העברת הכספים לקבלנים. תמורת עבודתו במעצ, ללא מכרז, קיבל המהנדס 3.7 מיליון שקל באמצעות חברות הרשומות על שמו ושם בנו.

ממצאים אלה נאספו לימים על ידי רשות החברות הממשלתיות, והועברו למשרד מבקר המדינה ביוני 2013. במקביל, הועברו החומרים גם למשטרת ישראל.

ברס נבחר למנכ"ל נתיבי ישראל בסוף 2010 לאחר שכיהן במשך חמש שנים כמנכ"ל חברת נתיבי איילון, הוא פרש מתפקידו לפני כשנה. ברס בחר לשתוק בחלק מהחקירה וטען כי החוקרים לא מאמינים לו ואומרים שהוא משקר.

השופטת ג'ויה סקפה שפירא שהאריכה היום את מעצרו של ברס בשלושה ימים נוספים כתבה בהחלטתה: "המשיב נתן שוחד לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים. עניינו של המשיב הוא בחלק מפרשה גדולה יותר, הכוללת מספר פרשות דומות לעניין זה בהן מעורבים שונים. בהחלטתי מאתמול הוריתי על חשש משיבוש הליכי חקירה העולה ממידע קונקרטי".

סנגורו של ברס, עו"ד אסף קליין מסר בתגובה: "מרשי מכחיש מכל וכל את החשדות המיוחסים לו. הוא מאמין בחפותו ומקווה כי זו תוברר במהלך הדרך. אני סבור שמלכתחילה לא היה מקום לעצור אותו אבל טוב עשה בית המשפט שקיצר את התקופה שביקשה המשטרה. בנוסף, יש לברך את בית המשפט על החלטתו האנושית לאפשר למרשי להשתתף מחר בהלוויית בת דודתו שהוא משמש כאפוטרופוס לה".

בימים האחרונים חלה התפתחות דרמטית בפרשת פישר ואתמול הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי עובדת משרדו של פישר חתמה על הסכם עד מדינה שקושר את פישר לפרשות רבות נוספות.

אתמול גם התיר בית המשפט לפרסם את שמו של רב פקד ערן מלכה - הקצין מיחידת להב 433 של המשטרה החשוד בהדלפת פרטי חקירה לעו"ד רונאל פישר בתמורה לשוחד. פישר ומלכה נתונים במעצר מיום רביעי האחרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר