דירוג משרדי רואי החשבון: חמש הפירמות הגדולות בישראל בולעות את כל השוק

הדירוג של BDI ל–2015 מגלה כי חמש הפירמות הגדולות ממשיכות לבקר 86% מהחברות הציבוריות בישראל, וכל חברה ציבורית 
שלישית בישראל היא לקוחה של ארנסט אנד יאנג ■ חמישית מהלקוחות הציבוריים שמבקר משרד KPMG סומך חייקין מגיעים מהמגזר הפיננסי

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חמשת משרדי ראיית החשבון הגדולים מבקרים את דו"חותיהן הכספיים של 86% מהחברות הציבוריות בישראל - כך מראה דירוג משרדי רואי החשבון ל–2015, שמפרסמת חברת המידע העסקי CofaceBdi. בעשירייה הראשונה בדירוג הכללי כמעט ולא חלו תזוזות לעומת 
השנה שעברה.

גם השנה מובילה את הטבלה פירמת ארנסט אנד יאנג ישראל־קוסט פורר גבאי את קסירר עם 35% מהחברות הציבוריות כלקוחות, בהן צ'ק פוינט, אלביט מערכות, דלק, מגדל ומבני תעשייה. לפי הבדיקה של BDI, מבין החברות שאותן ביקר המשרד, 27% הן בתחום ההיי־טק, 18% בתחום הנדל"ן ובינוי ו–14% בתחום התעשייה.

כנס הסמכת רואי חשבון, למצולמים אין קשר לידיעהצילום: קובי קנטור

ב–BDI דירגו 35 משרדי ראיית חשבון בהתבסס על איכות הפעילות העסקית. הדירוג מבוצע כך שהמשרדים מעבירים אל החברה מידע לגבי פירוט הלקוחות והשירותים הניתנים על ידי המשרד, נערך עמם ראיון, מתקבל מידע גם מהחברות עצמן, ונערך סקר בקרב רואי חשבון.

במקום השני בדירוג נמצאת פירמת Deloitte בריטמן אלמגור זהר, שעם לקוחותיה נמנות 17% מהחברות הציבוריות המבוקרות, ובהן בנק מזרחי טפחות, עזריאלי, אלוני חץ, אפריקה ישראל, HOT, אל על ומבטח שמיר - מתוכן 30% בתחום הנדל"ן ובינוי, 20% בתחום המסחר ושירותים ו–16% בהיי־טק.

פירמת KPMG סומך חייקין נמצאת במקום השלישי בדירוג עם 15% מהחברות הציבוריות בישראל כלקוחות ביקורת - בהן כיל (כימיקלים לישראל), פז, שטראוס, סלקום, שיכון ובינוי ומזור רובוטיקה. שוק הפיננסים מהווה חמישית מהלקוחות הציבוריים של סומך חייקין, ובהם הבנקים לאומי (בשיתוף קוסט פורר), הפועלים ודיסקונט (לצד זיו האפט) והבינלאומי (לבד). בעבר אף נמתחה ביקורת על ידי קרן המטבע הבינלאומית על ריכוזיות הביקורת החשבונאית במערכת הבנקאות בישראל. פירמת קסלמן וקסלמן–PWC נמצאת במקום הרביעי בדירוג עם נתח של 11% מהחברות הציבוריות - בהן טבע, פרטנר, ישרוטל, קסטרו, פרוטרום ואלון רבוע כחול - מתוכן 37% מתחום ההיי־טק.

את החמישייה הראשונה סוגרת הפירמה BDO זיו האפט עם 8.5% מהחברות הציבוריות בישראל, בהן דלק אנרגיה, התעשייה האווירית, מליסרון, בריטיש ישראל, ויקטורי ואי.די.בי אחזקות.

בדירוגים יותר ממוקדים, נמצא BDO זיו האפט במקום הראשון במתן שירותים נלווים - למשל, שירותים בעניין ייעוץ, מיזוגים ורכישות, הערכות שווי,עריכת סקרים כלכליים ומיסוי. אחריו בדירוג בקטגוריה זו משרד פאהן קנה Grant Thornton ו–Deloitte בריטמן אלמגור זהר.

בתחום הביקורת החקיקתית - הכוללת מניעה, איתור וכימות של מעשי הונאה, הלבנות הון וכספי טרור - מובילים משרד ברלב ושות' ואחריהם רוזנבלום־הולצמן.

מעברים בין הגדולות

ב–BDI מצאו כי 28 חברות בחרו בשנה האחרונה להחליף משרד רואי חשבון. 17 החלפות בוצעו בין חמש הפירמות המובילות. לדוגמה, אקסלנס השקעות עברה מקסלמן וקסלמן לקוסט פורר, וחברת די־פארם עברה מקוסט פורר לקסלמן וקסלמן. ארבע חברות עברו מפירמה שמדורגת בחמישייה הראשונה לפירמה שמדורגת בחמישייה השנייה, חמש חברות עשו את הדרך ההפוכה, ושתי חברות עברו בין פירמות שמדורגות במקום 6 ואילך.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi, סבורה כי קשה לראות איום אמיתי על מעמדם המוביל של המשרדים המובילים, שכן גם החברות החדשות שנכנסו השנה לבורסה בחרו באופן גורף בפירמות הגדולות.

"אמנם משרד האוצר פועל לגיבוש רפורמה שצפויה לחייב בנקים וחברות ביטוח, ואולי גם את כל החברות הציבוריות, להחליף כל כמה שנים את רואה החשבון המבקר. אולם ההערכות הן שגם הרפורמה הזו רק תגרום להחלפת לקוחות בין הפירמות הגדולות".

1,300 רו"ח בשנה

בישראל ישנם כ–27.3 אלף מקבלי רישיונות רואי חשבון - לעומת 56 אלף עורכי דין. כ–1,700 איש מסיימים לימודי חשבונאות בשנה, כשבשנים האחרונות ניכרת מצוקה במציאת מקום להתמחות, מה שגורם לצוואר בקבוק וגורם לנטישת הענף על ידי רבים מבוגרי מוסדות הלימוד. בכל שנה בחמש השנים האחרונות קיבלו כ–1,300–1,400 סטודנטים רישיון רואה חשבון, עם עלייה קלה בשנתיים האחרונות (2013–2014) אחרי ירידה שהיתה ב–2013. לשם השוואה, מספר עורכי הדין החדשים ב–2014 היה יותר 
מכפול - 3,453.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה