הנבחנים שלא יכלו לצאת לשירותים יקבלו הקלה נוספת בבחינות מועצת רואי החשבון

במהלך הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת שנערכה בדצמבר נאסרה היציאה לשירותים ■ אחוזי המעבר שהיו גבוהים יחסית (81%) לאחר שהיא כבר נבדקה באופן מקל, יעלו אחרי הבדיקה החוזרת

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט דוד מינץ, מבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, קיבל היום עתירה של נבחנים נגד מועצת רואי החשבון בעניין המבחן בחשבונאות פיננסית מתקדמת שנערך בדצמבר 2014 וקבע כי תערך בדיקה חוזרת, באופן מקל יותר מהבדיקה שהיתה.

במהלך הבחינה נאסרה על נבחנים יציאה לשירותים במהלך שעה וחצי לפני תום חלק א' של הבחינה, בשל חשש "לפגיעה בטוהר המידות של הבחינה". לאחר שהתקבלו פניות של נבחנים, החליטה המועצה בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, לבדוק את הבחינה כך שהציון ייקבע כאשר מובאות בחשבון כל חמש שאלות הבחינה, או כאשר מובאות בחשבון רק ארבע שאלות, ללא שאלה מספר 2 ומשקלן יוגדל באופן יחסי ציון. הבחינה של כל נבחן נקבעה לפי התוצאה הגבוהה יותר שתתקבל באחת משתי דרכי החישוב.

את העתירה הגישו 25 נבחנים באמצעות עורך הדין יניב לנקרי ובה נטען בין השאר כי מספר רב של נבחנים החל את הבחינה דווקא משאלה 2 וזאת בשעה שנמנעה מהם היציאה לשירותים דווקא כשעסקו בפתרון שלה 1 כך שאופן החישוב לא הקל איתם. "מדובר בבחינה שמחייבת ריכוז מקסימלי כדי להגיע לפתרון איכותי ומדויק", נכתב. הם ביקשו מבית המשפט לפסול את חלק א' בבחינה כך שיינתן למלוא בעותרים ניקוד מקסימלי עליו (43% מהציון הסופי) או לחילופין להוסיף שיטת בדיקה נוספת לפיה שאלה מספר 1 לא תבוא במניין הבחינה.

בהחלטה שנתן היום השופט מינץ (בהסכמת הצדדים שנדרשו להשיב להצעת השופט) התקבלה הבקשה השנייה שהובאה בעתירה ונקבע כי כל הבחינות תיבדקנה בשתי שיטות חישוב: כאשר מובאות בחשבון כל חמש השאלות וכאשר מובאות בחשבון השאלות 3, 4 ו-5 ואחת משתי השאלות 1 או 2 – לפי הציון הגבוה. הבחינות תיבדקנה תוך שבעה ימים והציונים יפורסמו תוך 5 ימים לאחר מכן.

צילום אילוסטרציהצילום: Getty Images/OJO Images RF

בבחינה נכחו כ-1,600 נבחנים, מתוכם עברו, בעקבות הבדיקה המקלה, כ-1300 (81.4%). מהמועצה נמסר בעת פרסום התוצאות במארס כי מדובר באחוז מעבר גבוה, שאף חריג ביחס לבחינות קודמות בהן אחוז המעבר נע בין 65%-75%. כעת, לאחר הבדיקה החוזרת, יהיו אחוזי המעבר אף גבוהים יותר. מינץ פסק כי מועצת רואי החשבון תישא בהוצאות של 2,500 שקל.

מהמועצה לראיית חשבון נמסר כי :"כבוד השופט אמר בדיון כי אין בכוונת בית המשפט להתערב בעצם ההחלטה על איסור היציאה לשירותים בנסיבות שנוצרו, ולדבריו זו תהיה חוכמה שלאחר מעשה. כמו כן אמר כי בנסיבות שנוצרו מועצת רואי החשבון לא הייתה חייבת לסייע לנבחנים ולמצוא פתרון כפי שאכן עשתה, וכי ניתן היה לבדוק את הבחינה גם בדרך המקובלת, ולחלופין ניתן היה גם לפסול את הבחינה כולה. יחד עם זאת, משבחרה מועצת רואי החשבון לפעול לפנים משורת הדין, כפי שעשתה, לא היה מקום לאבחן בין השאלות השונות – והיה נכון יותר לתן פתרון מקל לגבי שתי השאלות גם יחד".

עו"ד יניב לנקרי ממשרד לנקרי ושות' מסר בתגובה: "אנו מברכים על פסק הדין של בית המשפט שקיבל את חלקה הארי של העתירה. דומני כי בית המשפט אישר היום כי כוחן המנהלי של המשיבות אינו בלתי מוגבל. נשוב ונזכיר כי משרדנו פנה למשיבות עובר להגשת פסק הדין בכדי להגיע לתוצאה מהיום, אולם הן עמדו על רגליהן האחוריות. נייחל שמועצת רואי החשבון תסיק המסקנות הנדרשות על מנת שמקרים מעין אלו לא ידרשו התערבות שיפוטית נוספת".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?