ניגוד העניינים של ראש רשות מקרקעי ישראל - בנצי ליברמן

רשות מקרקעי ישראל העבירה הסכם לניגוד עניינים, שעליו חתום ליברמן, לתנועה לחופש המידע ■ ליברמן מתחייב שלא לטפל "בעניינים הנוגעים לפרויקט של קרדן, ולבעלי השליטה בה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפני כשבועיים הודיעה המשטרה על המלצתה להעמיד לדין את ראש רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, בחשד לביצוע עבירה של הפרת אמונים. במרכז חקירת המשטרה עומד הסדר ניגוד עניינים עליו חתם ליברמן לפני מינויו לתפקיד - ובו התחייב שלא לעסוק בעניינים שנוגעים למי שהיו לקוחותיו, או לאלה שהיו עמו בקשרי עבודה.

רשות מקרקעי ישראל העבירה השבוע את ההסכם הזה לתנועה לחופש המידע, לפי בקשתה. ההסכם נחתם בספטמבר 2011, הוא נשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הבינוי והשיכון דאז, אריאל אטיאס, ולשר האוצר דאז, יובל שטייניץ.

החשד המרכזי נוגע להתנהלות ליברמן בכל הנוגע לחברת קרדן נדל"ן יזום ופיתוח, בה שימש כיועץ חיצוני לפני מינויו לראשות רמ"י. בהסדר, ליברמן פירט את תפקידיו הקודמים. כך למשל, הוא ציין כי "בתקופה שבין אפריל לאוקטובר 2009 - נתן ייעוץ, כעצמאי, לקרדן ייזום ופיתוח, בבניית מיזם של 352 יחידות דיור לציבור הדתי-ציוני במרכז לוד, הנמצא על קרקע של רשות מקרקעי ישראל".

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

בהסדר ניגוד העניינים, ליברמן התחייב כי לא יטפל במסגרת כל תקופת תפקידו כראש המנהל בעניינים הקשורים לפרויקט זה, וכן גם "בעניינים הנוגעים באופן ישיר או עקיף לפרויקט של קרדן, ולבעלי השליטה בה". ואולם בפועל, על פי החשד, ליברמן ביצע פעולות שונות לזירוז הטיפול בעסקות נדל"ן של קרדן, כולל עסקות הנוגעות לפרויקט המדובר.

בנוסף לכך, ליברמן התחייב בין היתר שלא לטפל, במסגרת תפקידו במנהל, גם בעניינים הנוגעים במישרין או בעקיפין לפרויקט נופי אליהו, לעמותת מעונות ילדים בישראל ולחברי הוועד המנהל שלה - במשך כל תקופת כהונתו. בכל הנוגע לקבוצת אשטרום ולבעלי השליטה בחברות - ליברמן התחייב שלא לטפל, במשך תקופה של שנה מיום מינויו לתפקיד. בנוגע לעניינים הנוגעים באופן ישיר לישראלום ולבעלי השליטה בה - הוא התחייב שלא לטפל במשך תקופה של ארבע שנים, מיום מינויו לתפקיד.

במסגרת ההסדר, ליברמן הצהיר כי "ידוע לי שהאחריות להימנע מהיקלעות למצב של חשש לניגוד עניינים מוטלת עליי. לכן, בכל מקרה שבו יתעורר ספק בדבר יישום הוראות הסדר זה, או סוגיות שלא נצפו מראש שעלולות להעמיד אותי במצב של חשש לניגוד עניינים - אביא את הדבר לידיעת היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל לאלתר, ואפעל על פי הנחיותיו".

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה: "עמדת התנועה לחופש המידע בעניין - ברורה. הסדרים למניעת ניגוד עניינים של עובדי ציבור בכל הרשויות צריכות להיות גלויות לציבור, באופן יזום ומעודכן. חתימה על הסדר למניעת ניגוד עניינים שנותר במחשכים הוא חסר משמעות לחלוטין, מאבד מאפקט ההרתעה שלו ואינו מאפשר פיקוח אמיתי על העובד המדובר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו