נקמת השופטים? מה באמת הם חושבים על עורכי הדין

מחקר שבחן מה חושבים השופטים על עורכי הדין חושף ממצאים מעניינים ■ וגם מה הכי מרגיז את השופטים - אלימות, חוצפה, חוסר נימוס או חוסר ידע?

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

משוב השופטים שנערך לאחרונה ועורר אנטגוניזם ברשות השופטת בחן את הדירוג שנותנים עורכי הדין לשופטים שבפניהם הם מופיעים. כעת, בוחן מחקר חדש כיצד מתנהלים הדיונים בבית המשפט במישור היחסים שבין עורכי הדין לשופטים מנקודת המבט של השופטים, ועד כמה התנהגויות עורכי הדין מפריעות לשופטים לנהל את ההליך השיפוטי.

המחקר שנערך על ידי פרופ' חמי בן נון מהמרכז האקדמי שערי משפט, וד"ר בועז שנור וד"ר אייל כתבן מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים, עוסק בשני נושאים מרכזיים מנקודת מבטם של השופטים: בחינת התנהגות מכבידה של עורכי דין בבתי המשפט והגורמים להתנהגות כזו ובחינת תגובות השופטים להתנהגויות אלה.

לאחר קבלת הסכמת הנהלת בתי המשפט הועבר שאלון באמצעות מייל שנשלח מהנהלת בית המשפט לכלל ציבור השופטים והרשמים בארץ. מתוך 712 שופטים ורשמים, השיבו לשאלון 148 שופטים ורשמים – כלומר 21%.

בית המשפט העליוןצילום: עמית שאבי

החוקרים מציינים כי המחקר שלהם בחן בפעם הראשונה, הן בישראל והן בעולם, את עמדותיהם של שופטים באשר להפרעות שהם חווים בניהול ההליך, עקב התנהגות עורכי הדין. "המסקנה שלנו היא כי השופטים חווים את התנהגות עורכי הדין באולמות כהתנהגות שבמקרים רבים מפריעה לניהול הליך שיפוטי תקין. זאת, הן באשר להתנהגויות שסוטות מכללי סדר הדין, הן באשר להתנהגויות שסוטות מכללי האתיקה והן באשר להתנהגויות לא תרבותיות. חווייתם של שופטים משתפרת ככל שהוותק שלהם בשיפוט עולה.

"באופן תיאורטי, השופטים סבורים כי יש לפעול בנחישות נגד התנהגויות מכבידות. הם גם סבורים כי הדרך שבה לשכת עורכי הדין מטפלת בתלונות של שופטים אינה מספקת. נראה כי השופטים סבורים שלשכת עורכי הדין מגבה את חבריה ולא אותם. עם זאת, במעבר לעולם המעשה רק חלק קטן יחסית מהשופטים נוקט בפועל אמצעים חמורים כדי להתמודד עם התנהגויות מכבידות.

באופן כללי נראה כי השופטים אינם עושים שימוש בכלל האמצעים המשמעתיים הפורמליים העומדים לרשותם, בין שמשום שהם מצליחים לנווט את הדיון בהצלחה בהשתמשם באמצעים לא-פורמליים, בין שמשום שהסתגלו לנהל דיונים תוך התמודדות עם התנהגויות מכבידות, בין שמשום שהם חוששים מההשלכות של שימוש באמצעי משמעת פורמליים חמורים"

התוצאות הראו כי ההפרעה השכיחה ביותר היא איחור של עורך דין לדיון. זוהי הפרעה המתרחשת בממוצע מעל פעם בשבוע לכל שופט; שופטים חווים הרמת קול מצד עורך דין בממוצע מעל פעם בחודש; חילופי דברים קשים, שימוש בטלפון הסלולרי, חקירת עדים טרדנית, הגשת כתבי בי דין מסבכים קורים בממוצע בין פעם בחודש לבין כמה פעמים בשנה; איומים או שימוש בלשון בוטה, חקירת עדים פוגענית, הגשת תביעה טרדנית, הגשת כתבי טענות עם קטעים מבישים והתחצפות כלפי בית המשפט מתרחשים בממוצע כמה פעמים בשנה; ואלימות פיזית זוכה לציון הנמוך ביותר - כאשר רק עשרה שופטים מתוך המדגם ציינו שהדבר קרה באולמותיהם, וגם הם ציינו זאת כמאורע שקרה רק פעם בשנה.

טקס השבעת שופטים

הסבר אפשרי אחד שהציעו חלק מהשופטים לבעיית ההתנהגויות המכבידות הוא הסבר כללי שנוגע לחלק גדול מאוכלוסיית עורכי הדין – חוסר ידע משפטי ואי- מוכנות לדיון, או במילים אחרות – חוסר מקצועיות. בפרק ההערות, ציינו השופטים כי: "ככל שקטן הידע גדלה האלימות וגדלה החוצפה"; "הרבה יותר מפריע כשעורכי הדין אינם מוכנים לתיק, מאשר כשהם באים בלי מדי משפט או מדברים בחוסר נימוס"; "חוסר ידע בחקירה".

מנגד, חלק ניכר מהשופטים דווקא ביקשו לראות בבעיית ההתנהגות המכבידה בעיה של מקרי קיצון – כלומר, נחלתם של עורכי דין מסוימים שידועים כעורכי הדין ה"בעייתיים" ה"מוכרים היטב".

לדברי השופטים, מיעוט זה מקרב עורכי הדין אינו מהסס להשתמש באיומים וברמיזות – בייחוד בפנייה לנציב תלונות הציבור על השופטים. חלק מהשופטים בקבוצה זו טוענים כי באלו "קשה מאוד לשלוט"; כי "במקרים החמורים יותר המצב כיום לא מעניק לשופט כל כלי ממשי להתמודד עם התנהלות פסולה של עורכי-דין", וכי יש להפעיל נגדם אכיפה משמעותית. החוקרים מציינים כי אולי בכך מבקשים השופטים לתחום את הבעיה ולהראות כי אצל רוב השופטים אין בעיית התנהגות כללית, העלולה אולי להעיד על שליטתם באולם, אלא רק בעיה של אנשי שוליים חסרי גבולות.

ואיך השופטים מתמודדים עם ההתנהגות הזאת? התוצאות מלמדות כי השימוש בהערה לעורך הדין על התנהלות בלתי-תקינה, הוא אמצעי אשר ננקט בשכיחות גבוהה מאוד, יותר מכל שאר האמצעים. כשליש מהשופטים ציינו שהם עושים כן לפחות פעם בשבוע, וקרוב לשליש נוספים ציינו שהם עושים כן כמה פעמים בחודש. כרבע מהשופטים אמרו שתרחיש הפסקת הדיון מעולם לא אירע אצלם.

המגבלות של המחקר

בין המשיבים 34 שופטים מבית המשפט המחוזי; 93 שופטים מתוך מבית משפט השלום; ו- 14 שופטים אשר מכהנים בבית הדין האזורי לעבודה, כך שייצוגן של כל אחת מהערכאות במדגם (למעט בית המשפט העליון שאינו מיוצג כלל), שווה פחות או יותר לייצוגן במציאות.

שאלות המחקר הוצגו בשאלון שכלל 65 פריטים ובהם פרטים דמוגרפיים, אמצעי משמעת שונים שהתבקשו לציין כמה פעמים השתמשו בהם, מידת ההסכמה לשורה של אמירות (למשל, דעתם על הטיפול המשמעתי של הלשכה), תלונות ובקשות פסלות שהוגשו נגדם בנשים האחרונות, תרחישים שונים של הפרות משמעת ועד כמה התנהגות זו נפוצה ושאלה פתוחה לגבי דברים נוספים שברצונם להוסיף בנוגע לדרך ההתמודדות עם התנהגות בלתי נאותה של עורכי דין.

החוקרים ציינו בין המגבלות של המחקר את מספר המשיבים שאמנם עלה על הציפיות אבל לא תמיד אפשר ניתוחים סטטיסטיים מורכבים והעובדה ששופטים שנתקלו בהתנהגות בעייתית של עורכי דין, ייטו יותר לענות על השאלון. זאת בדומה לטענות שנשמעו בתמונת הראי של משוב השופטים (שעורכי דין ש"חטפו" משופטים, ייטו יותר לענות למשוב).

המאמר המלא יתפרסם בשבועות הקרובים בגיליון מיוחד של כתב העת "המשפט", בעריכתה של ד"ר לימור זר-גוטמן

בן נון אמר ל-TheMarker כי הוא הופתע מכך שקיבל אישור לעשות את המחקר והוא מודה על כך לנשיא אשר גרוניס (שפרש לאחרונה). הוא הוסיף כי "הפתיעה אותי הכמות הקטנה של תלונות על עורכי דין בזמן שישנם עורכי דין שמתפרעים באולמות ועושים שמות. הסיבות הם בין השאר הרצון של השופטים לא להתעמת עם עורכי דין בעיתיים. הופתעתי מזה ששופטים לא מתלוננים והתברר לי שכולם רוצים לעשות את העבודה בלי להתעסק בעימותים. זאת בזמן שיש עורכי דין שמאיימים על שופטים ומזעזעים את המערכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות