משפט מנופים - בשידור חי מניו יורק

בשבוע הבא יטוסו לניו יורק ג'קי בן זקן וסניגורו נבות תל צור, כדי לחקור את איל ההון הקנדי־יהודי נאדר גרמיזיאן בקונסוליה הישראלית. החקירה תשודר בשיחת ועידה היישר לאולמו של השופט דוד רוזן בתל אביב ■ התביעה תנסה להוכיח שבן זקן ואיתן אלדר שתלו ידיעה כוזבת בעיתונות הכלכלית, לפיה גרמזיאן מעוניין להיות שותף במנופים - כדי להריץ את המניה

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בשבוע הבא יעלו על מטוס לניו יורק שלושה עורכי דין ואיש עסקים אחד, לצורך חקירה של אחד מעדי התביעה האחרונים בתיק מנופים פיננסיים: עו"ד אמיר טבנקין, התובע בתיק מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ושניים מעורכי דינו של איש העסקים ג'קי בן זקן, הנאשם מס' 1 בתיק - נבות תל צור, שותף בכיר וראש מחלקת צווארון לבן במשרד כספי ושות', ועו"ד ליה אפריאט מהמשרד. גם בן זקן יצטרף לנסיעה.

העד, שייחקר ב-28 בינואר בקונסוליה הישראלית בניו יורק, הוא המיליארדר הקנדי־יהודי נאדר גרמזיאן. העדות תועבר בשיחת ועידה בווידיאו לאולם בית המשפט המחוזי בתל אביב.

העדות מתייחסת לאישום בתיק, לפיו בקשר שקשרו בן זקן ואיש שוק ההון איתן אלדר (נאשם מס' 2) במטרה להעלות את שער מניית מנופים, כדי שתוכל להיכנס למסחר במסגרת מדד ת"א 100 - הם גם סיכמו לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות מנופים בעיתונות הכלכלית.

צילום: עופר וקנין

לפי החשדות, הם שתלו בעיתון "כלכליסט" ידיעה כוזבת, שנועדה להניע משקיעים לרכוש את מניית מנופים, ובכך להשפיע על שערה באחד מימי המסחר הרלוונטיים לקביעת השווי של המניה. כותרת הידיעה היתה: "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן זקן".

התביעה רצתה לזמן את גרמזיאן, שהוא אזרח קנדי, לעדות בישראל, והוא היה צפוי להעיד בתחילת ינואר - אך הודיע שאינו יכול להגיע. לאחר שהוחלט על שיחת ועידה בווידאו, הודיעו סנגוריו של בן זקן כי הם מעוניינים להיות נוכחים במקום עם בן זקן עצמו, כדי לערוך חקירה נגדית כראוי. לשם האיזון נוספה גם נציגות התביעה.

הנסיעה מטעמו של בן זקן תקבל סבסוד חלקי מהמדינה. לבקשת סנגוריו, מלבד את הטיסה והשהות של טבנקין, התביעה תממן גם שהות וטיסה של עורך דין אחד של בן זקן, בהתאם לתעריפי החשבת הכללית.

בחקירה מרחוק בפני השופט דוד רוזן, יוכלו להשתתף גם עורכי הדין הנוספים בתיק, אשר חקירתו של גרמזיאן פחות מהותית עבורם והם לא ראו צורך "להסתכל לעד בעיניים" - מיכל רוזן־עוזר, עורכת דינו של אלדר, אילן סופר, עורך דינו של הנאשם השלישי צביקה קולנברנר, ואפרת ברזילי שמייצגת את חברת מנופים (אף היא נאשמת בתיק).

נבות תל צורצילום: דודו בכר

השאלה שתעמוד במרכז העדות היא אם התקיימו שיחות בין משפחת גרמזיאן לבן זקן בנוגע לשותפות במנופים. מצד התביעה, זו טענה מאתגרת להוכחה. גם אם יוכח כי גרמזיאן לא היה מעוניין באותה העת להשקיע במנופים, ולא היו שיחות בינו לבן זקן, עדיין צריך להוכיח כי בן זקן ואלדר אחראים לפרסום ידיעה כוזבת שנועדה להריץ את המניה.

בכל יום מתפרסמות עשרות ידיעות בעיתונות הכלכלית, ומטבע הדברים חלקן משפיעות על המסחר במניות. בשוק ההון הישראלי קיימת פרקטיקה בעייתית אך מקובלת למדי של הפצת שמועות וידיעות שאין מאחוריהן דבר. בפני התביעה עומדת משימה לא פשוטה להוכחה, אבל זו גם הזדמנות לתחום את הגבול הנכון בין מניפולציה מותרת לאסורה.

בכלל, תיק מנופים מעלה שאלות חשובות ומעניינות בנוגע לקו שעובר בין המותר לאסור בשוק ההון בתהליך השיווק של הנפקה, מה נחשב ייעוץ לגיטימי למשקיעים ומה ייחשב הרצת מניות.

בעוד התביעה מנסה להוכיח שאלדר הריץ את מניית מנופים, הוא טוען מנגד שבסך הכל היה יועץ להנפקה שפעל באופן לגיטימי, כפי שפועלים בשוק ההון, בשפה שבה מדברים ובכללי המשחק הנהוגים, מבלי שעשה דבר אסור.

ההוכחות יסתיימו במארס

בנימין בן אליעזר

לאחר חקירתו של גרמזיאן בניו יורק יתקיים בתחילת פברואר דיון נוסף, שבו ייחקר רועי גיל, שותפו לשעבר של אלדר. לאחר מכן תחל פרשת ההגנה בעדותו של בן זקן, ושלב ההוכחות כולו צפוי להסתיים עד סוף מארס.

מדובר בתיק שמנוהל - מאז ספטמבר, בהפסקות - במהירות רבה. במקביל מתנהלים בבית המשפט הכלכלי בזריזות וביעילות שני משפטים נוספים: תיק פסגות, שבמרכזו אישום בעבירות ניירות ערך, ותיק הרצת המניות לכאורה של נוחי דנקנר ואיתי שטרום. שניהם אצל השופט חאלד כבוב.

בתיק מנופים התאפשרה המהירות בין השאר מאחר שבהפסקה בדיונים בדצמבר הגיעו הצדדים להסכמות משמעותיות, שמייתרות את העדים שנותרו בפרשת התביעה. הוסכם כי חקירתם ברשות ניירות ערך של חלק מהעדים שנותרו - החשוב שבהם הוא איש העסקים הגרוזיני־רוסי־ישראלי טימור בן יהודה - תתקבל כעדות בבית משפט. כך היה גם בעניינו של אברהם נניקשווילי, שותפו לעסקים של בן זקן ומבעלי השליטה במנופים בעת שהוסכם בספטמבר כי חקירתו ברשות תתקבל כעדות.

בן יהודה רכש בתקופה הרלוונטית מניות מנופים ב–13 מיליון שקל, וככל הידוע הוא עדיין מחזיק בהן. הוא אינו חשוד (התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה) ונחשב משקיע תמים, אבל לטענת התביעה, המניות שרכש מחוץ לבורסה, מאלדר, איפשרו את המימון להרצת המניות לכאורה.

בחקירתו של בן יהודה ברשות ניירות ערך בספטמבר 2011 הוא טען כי נניקשווילי, בעל המניות הגדול במנופים, שאותו הכיר כבר ב–1992, הוא חבר שלו ושותפו לעסקים ברוסיה, והוא אמר לו ש"יש חבילה של מניות מנופים למכירה מחוץ לשוק".

בן יהודה סיפר כי לפני כמה שנים הכיר לו נניקשווילי לבקשתו את עו"ד אודי ברזילי, כדי שסייע לו בעניינים הנוגעים למס הכנסה. "בגלל שאני אזרח ישראל אבל אני לא מתגורר כאן. מרכז החיים שלי לא בישראל". לדבריו, לאחר שאמר לנניקשווילי שהרכישה מעניינת אותו, היא נעשתה באמצעות ברזילי.

כשנשאל על מדיניותו בהשקעה במניית מנופים, ענה בן יהודה: "המטרה שלי בישראל זה השקעות, כדי שכולם יראו שיש לי, במלים פשוטות, לא רק מעמד. מה גם שמינו אותי ליושב ראש של הוועד העסקי והרגשתי לא נעים שאין לי שום השקעות בישראל".

נראה כי בן יהודה מתכוון למועצת עסקים ישראל־מוסקווה, שבראשה הוא עומד מהצד הישראלי, לפי פרסום של התמ"ת מיוני 2012.

למה המליצו לבן יהודה על בן אליעזר?

בחקירתו של טימור בן יהודה ברשות ניירות ערך עולה שמו של הח"כ לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר, החשוד בפלילים עם ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי (שותפו לעסקים וחברו של 
בן יהודה) בפרשה אחרת.

המשטרה המליצה החודש להעמיד לדין את בן אליעזר בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. לצדו המשטרה ממליצה להעמיד לדין את בן זקן ונניקשווילי, שחשודים במתן שוחד. על פי החשד, החל ב–2006, בעת כהונתו של בן אליעזר כשר התשתיות ובהמשך כשר התמ"ת, אנשי עסקים המקורבים לו, ובהם בן זקן ונניקשווילי, העבירו לידיו סכומי כסף גבוהים בתמורה לקידום אינטרסים עסקיים.

אגב, עו"ד נבות תל צור, שמייצג את בן זקן (עם עוה"ד ירון ליפשס וליה אפריאט ממשרד כספי) הוא גם עורך דינו של בן אליעזר. עד כה לא ראו במשרד כספי בעיה בכך שהם מייצגים גם את בן אליעזר וגם את בן זקן. כעת מגיב ליפשס כי "אם יהיה כתב אישום, או יתקבל זימון לשימוע, נשקול, נדבר עם הלקוחות ונקבל החלטה".

בן יהודה אמר לחוקרת רשות ניירות ערך שיש לו הרבה חברים בישראל, והם המליצו לו להשקיע, "כדי שלא יהיו בעיות עם הדרכון, עם הארכת הדרכון. את יודעת שיש חוק שאם האדם לא מתגורר בחמש השנים האחרונות בישראל, אז יש בעיות עם הארכה, וככה הומלץ לי. הומלץ לי להשקיע בישראל. אני, עורך הדין שלי והחברים שלי התחלנו לחפש. בין השאר המליצו לי על פואד בן אליעזר, השר לשעבר. היו לנו יחסים קרובים. בין היתר הוא המליץ עלי לתפקיד סגן יושב ראש ועד עסקים, והיו לנו כל מיני כיוונים. אני כל הזמן חיפשתי מה לקנות".

בהמשך החקירה אומר בן יהודה: "השר העלה את השאלה שהוא יחתום לי ערבות כדי להאריך את הדרכון. פואד בן אליעזר. שר הפנים חתם והיה צריך להאריך שם משהו. שם, כשהשאלה הזאת הועלתה, אמרו שאני חייב לעשות השקעות בישראל".

עו"ד דבורה חן, באת כוחו של בן יהודה, מסרה בתגובה: "בין בן יהודה, המכהן כיו"ר משותף של המועצה העסקית הישראלית־רוסית, לבן אליעזר קיים קשר חברי ארוך, שהתחזק בתקופה שבה הוא היה שר התמ"ת. בכל תקופת היכרותם המליץ בן אליעזר לבן יהודה לבצע השקעות ב ישראל, הן מסיבות עסקיות וציוניות, והן בהקשר של מעמדו מול משרד הפנים. אנו סבורים כי התמלילים אינם מלאים ומשובשים, עקב ליקויים בהבנת דבריו של בן יהודה ותירגומם באופן שאינו מדויק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"