משפט דנקנר |

עדות דרמטית של עד המדינה: בחרתי להגן על משפחתי וילדי, ולעשות מעשה חריג

(עדכון) עדי שלג: מספר חודשים לפני האירועים של החקירה, אני ואיתי דיברנו על המצב של אי.די.בי, כבר אז איתי ידע שזה בלוף

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

עד המדינה, עדי שלג התייצב הבוקר, בפעם השנייה השבוע, על דוכן העדים באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. אחרי שמסר עדות שקושרת את נוחי דנקנר וחברו איתי שטרום לפעילות פלילית שבוצעה בימים שקדמו להנפקה שעומדת במרכזו של כתב האישום. היום (ג') מתמודד שלג עם החקירה הנגדית של צוות ההגנה. עורכי הדין של דנקנר ושטרום מנסים לקעקע את הגרסה שלו לאירועים ואת אמינותו.

עורכת הדין של איתי שטרום, איריס ניב-סבאג, החלה את החקירה באירועים שהתרחשו ב- 21 בפברואר: על פי ממצאי החקירה, הקשר בין שטרום לשלג באותו היום התחיל בשתי שיחות שלא נענו משטרום לשלג. בהמשך, ב-11:13 יש הודעת טקסט משטרום לשלג. שלג השיב בהודעה ב-11:14, ואז ב-11:17 יש שיחת טלפון משטרום אליו. שתי דקות לאחר מכן, הוא כבר ביצע שתי הוראות קניה של מניות אידיבי אחזקות מחשבון סיטי ברוקר של מאיה שלג, אשתו.

בהמשך, נסע שלג למשרד ובעדות שלו הוא סיפר: "איתי ירד איתי למטה כדי לעשן סיגר ואמר לי שיש הנפקה ומה שאנחנו עושים זה להציל את ההנפקה, ושזה אקט ציוני ושאם אידיבי תקרוס זה יהיה קטסטרופלי למשק. זה היה נאום מוטיבציה". אולם ניב-סבאג טוענת בפני שלג כבר בתחילת החקירה: "לפי האיכונים של הטלפון הסלולארי שלו, איתי היה מאוכן כל הזמן הזה בבית - זו עובדה קשיחה. איתי פיזית לא היה במשרד ב- 11:39 וגם לא בסמוך לכך".

שלג: "העובדה היא שהטלפון שלו מאוכן בבית- אבל אני ראיתי אותו פיזית מולי פנים מול פנים".

ניב-סבאג: "זה מדהים אותי, כי איתי ביצע שיחות טלפון. מה אתה מנסה לרמוז שהוא השאיר את הטלפון בבית? הבן אדם פיזית לא היה במשרד. אתה יודע שנולדה לו ילדה בלילה של ה-20 בפברואר. איתי פיזית לא הגיע למשרד באותו יום, לכן פיזית הוא בבית, אתה לא יכול לחלוק על העובדה הזו, הבן אדם לא ישב מולך ונתן לך הנחיה להשפיע על השער".

שלג: אין לי מושג איפה היה הטלפון, אני זוכר את זה ב-100%, אחרי הכל לא הייתי כבר עשרה ימים במשרד. כל מה שאת אומרת מקובל עליי אבל אני יכול להגיד מה שאני זוכר.

השופט כבוב: לא יכול להיות שהוא דיבר איתך בטלפון ולא פנים מול פנים?

שלג: לא, אני אומר אמת.

ניב-סבאג: אתה אומר שגם הפגישה שלכם ביום השני התקיימה במשרד, אבל אני אומרת לך שבכל הזמן הזה איתי בבית.

שלג: איתי היה מולי ונתן לי את ההוראות האלה פיזית. הפגישה התקיימה. לגבי איכון הטלפון שלו אין לי הסבר.

ניב-סבאג: אני אומרת לך שכל התיאור שלך הוא תיאור לא נכון כיוון שלא היתה פגישה כזו.

שלג: הפגישה הזו היתה והתקיימה.

ניב-סבאג: לא סתם לא תיארת את זה בגרסה הראשונה שלך, זה לא היה ולא נברא. בגרסה הראשונה נתת תיאור מדויק של השתלשלות העניינים לא התייחסת לפגישה הזו. אתה גם אמרת שאיתי הגיע כמה פעמים למשרד והיו לכם שיחות בפנימי.

שלג: איתי היה איתי כמה פעמים במהל היום הזה ואני לא יודע לתאר באיזה רגעים בדיוק.

ניב-סבאג: העובדה שאיתי לא היה במשרד ביומיים הראשונים היא לא נכונה- כי האיש לא היה במשרד.

"בוא למשימה דחופה"

שלג פעל במשך השנים כסוחר בשוק ההון והיה בעלים משותף עם שטרום בחברת ISP. בהסכם שנערך עמו, הוא הצהיר כי הונחה על ידי שטרום לפעול בהתאם להוראותיו להעלאת שער מניית אי.די.בי לטובת דנקנר, על דעתו ובמימונו של דנקנר.

לדבריו, הפעילות בוצעה על ידו, בשל חוב עסקי לשטרום ומתוך תחושת מחויבות. על פי הודאתו של שלג ברשות ניירות ערך, שטרום התקשר אליו לפני ההנפקה, קרא לו למשרד ל"משימה דחופה", ואמר לו "להגיע מעכשיו לעכשיו".

לדברי שלג, כאשר נכנס למשרד ביקש ממנו שטרום: "תעשה כל מה שאתה צריך ומה שאתה יודע כדי שהנייר של אי.די.בי לא יירד". תמורת העדות שלו בבית משפט התחייבה הפרקליטות לתת לו מעמד של עד מדינה בעל חסינות, ולא לנקוט כנגדו הליכים פליליים בכל הקשור לפרשות והחברות, וכן לתת גם לאשתו חסינות מפני העמדה לדין בפרשה.

"נלחמתי על קו ההגנה שאיתי ביקש ממני"

חלק שני בחקירה הנגדית מתייחס לתהליך שעבר שלג בחדרי החקירה של הרשות לניירות ערך: "מזמנים אותך בבוקר של ה-26 בנובמבר מגיעים לחיפוש בביתך, יש מזכר שאומר שאתה מאוד לחוץ ושידרת עצבנות ולחץ", אומרת ניב סבאג וטוענת כי הסיבה ללחץ של שלג היתה כי העסקות המתואמות עם אשתו התגלו וגם היא נחקרת בחדר הסמוך.

ניב סבאג טוענת כי דווקא הגרסה הראשונה של שלג בחדר החקירה היא הגרסה האמיתית ומציינת כי ההבדל בין הגרסה הראשונה לגרסה המתוקנת שנתן שלג אחרי שהסכים להיות עד מדינה היא התוספת שההנחיה של שטרום היתה להשפיע על שער המנייה.

ניב-סבאג: בשלב הראשון של החקירה אתה נאבק על האמת.

שלג: לא. נלחמתי על קו ההגנה שאיתי ביקש ממני. מספר חודשים לפני האירועים של החקירה, אני ואיתי דיברנו על המצב של אי.די.בי, כבר אז איתי ידע שזה בלוף.

ניב-סבאג: כשאומרים לך שאתה מסובך ומציגים לך דברים שלא ידעת כמו למשל העובדה שהיה קשר טלפוני בין נוחי לאיתי. הציגו לך בחקירה דברים שצבעו את הדברים בצבע אחר.

שלג: הציגו לי את הראיות. איתי הסתיר ממני הרבה דברים במהלך הימים האלה זה נכון.

ניב-סבאג: כשאתה מבין שיש פער בין מה שאתה מבין למה שידעת בזמן אמת אתה מתחיל להגיד דברים שמשקפים את התודעה הזו.

שלג: אני חושב שלא אני ולא איתי ולא נוחי ידענו למה אנחנו נכנסים, כשהתחלנו הסתכלתי על זה כאילו אני עושה טובה קטנה לחבר, לא ידענו על כמות המוכרים שתגיע והייתי מופתע בזמן אמת.

ניב-סבאג: כשאתה מתוודע בחקירה לדברים שלא ידעת אתה לא סוטה מהגרסה, אתה עומד על כך שזו גרסתך.

שלג: כשהחוקר השמיע לי את החקירה של איתי זה היה אחד הדברים שנשברתי ממנו.

ניב-סבאג: אני אומרת לך שאתה הבנת מהחוקרים שהתזה של החקירה היא שהיה ניסיון להשפיע על השער. זו התזה שהחוקרים הציגו לך ואתה נלחמת על זה.

שלג: לא היה צורך להציג לי את זה - זו לא היתה תזה זו היתה המציאות. בחקירה הראשונה ניסיתי להגן על הקו של איתי ועשיתי כל מה שיכולתי בשביל זה. חקירה ברשות ניירות ערך היא דבר לא נעים.

ניב-סבאג: אתה אומר לחוקר זה כמו חולה סרטן שמחליט אם ללכת להקרנות או למות.

שלג: אני זוכר שאני והחוקר עמדנו על הגג והוא דיבר אל ליבי.

ניב-סבאג: הבחירה שלך היתה מאוד קשה - בין האשה והילדים שלך לבין זה שתתן סיפור גדול.

שלג: אני יודע שהעדות שלי פוגעת בנוחי ובאיתי, זו לא החלטה שבאה לי בקלות. התלבטתי בזה המון ועם כל זה שאני יודע שהדברים האלה פוגעים בהם אני בחרתי להגן על המשפחה והילדים שלי ולעשות מעשה חריג. כל מה שאמרתי בעדות שלי היה אמת. אני לא אמרתי לנוחי להתקשר לבנק לבקש לפתוח קו אשראי ואחר כך להעביר כסף.

בהמשך החקירה עוברת ניב-סבאג לדון בהסכם עד המדינה וכל מה שעמד מאחוריו, לטענתה שלג בחר לחתום על ההסכם בגלל הצורך להגן על אשתו.

ניב-סבאג: אשתך היתה בסיטואציה קשה

שלג: נכון.

ניב-סבאג: ואתה יודע שבעניין העסקות המתואמות שלך ושל אשתך נתפסתם על חם.

שלג: העסקות המתואמות היו הפרט השולי והן היו בשביל להעלות את השער. חלק מהפעילות המתואמת עשיתי נטו כדי להגן על עצמי. ההחלטה לקנות מניות אידיבי כדי להרים את השער זו היתה הסיבה בגללה הגעתי למשרד.

ניב-סבאג: בשלב הזה, אנחנו באפריל 2013 יש לך עו"ד שאתה מתייעץ איתו?

שלג: לא שאני זוכר.

ניב-סבאג: אתה מתחיל להבין שהמצב שהחוקרים טוענים לו הוא שיש להם ראיות לשיטתם ואיתי לא ידע על העסקאות עם אשתך והדרך היחידה להוציא את עצמך מהסיבוך שנקלעת אליו היא לתת את הגרסה לגבי ההנחיה להשפיע על השער.

שלג: איתי קרא לי למשרד להעלות את השער של אי.די.בי.

ניב-סבאג: הבנת שאם תתן את הגרסה הזו אתה תצא נקי.

שלג: לא אני לא ידעתי את זה. היו מגעים בין עורכי דיני לרשות ניירות ערך, אמרתי להם שאלו הדברים שאני מוכן לספר אם יתנו לי חסינות

ניב-סבאג: מעניין אותי התפר בין הגרסה שלך להסכם עד המדינה, איך בדיוק נקשר הקשר בינך לבין התביעה, מי יזם את זה?

שלג: המגעים היו עם עורכי הדין שלי, אני יזמתי את זה.

ניב-סבאג: מה הציעו לך?

שלג: התנאים שלי להסכם היו שלא יהיה לי עבר פלילי, אני לא אתבע על הדברים האלה ולא יוגש כתב אישום נגד אשתי.

ניב-סבאג: כדי להוריד את החבל מהצוואר אמרת שקודם כל אתה ומאיה יוצאים נקיים.

שלג: אני לא מתבייש בזה שאני מגן על המשפחה שלי.

ניב-סבאג: אני רוצה להבין את הדרך שלך להיות עד מדינה מפני שכל ההבדל בין הגרסאות זה ארבע מילים: "הנחיה להשפיע על השער". האם במסגרת המו"מ אמרת מהרגע הראשון שזו הגרסה שתתן?

שלג: אמרתי לעורכי הדין שלי שאני אספר להם בדיוק מה היה.

ניב-סבאג: אתה יודע אם עורכי הדין שלך הציגו את המשפט מפתח הזה לפרקליטות?

שלג: אני לא יודע מה הם אמרו, אבל אני סיפרתי בדיוק מה שקרה. אני עברתי תקופה קשה, הכי קשה שעברתי בחיים.

ניב-סבאג: איך יכול להיות שמאיה לא ידעה על הרצת המניות?

שלג: היא לא שאלה.

ניב-סבאג: האישה שלך שאתה ישן איתה באותם ימים בבית, שאיתה אתה מבצע את העסקות המתואמות, היא לא ידעה? זה לא מסתדר עם ההיגיון.

שלג: זו עובדה שבאותם ימים היא לא ידעה, ועובדה שהייתי מודאג מאיך היא תגיב כשהיא תשמע על הרצת המניות של אי.די.בי.

ניב-סבאג: זו פעם ראשונה שאתם עושים עסקות מתואמות?

שלג: כן.

ניב-סבאג: אז היא רק מילאה פקודות? מה היא חשבה על זה?

שלג: אני לא יודע, לא דיברנו על זה.

כבוב: אשתך לא גננת או מורה היא שותפה בסיטי ברוקר, באותה תקופה הייתם במצב כלכלי קשה, אתה עשית עסקות, היא אומרת לך, קשה לי לקבל את הגרסה שלא שיתפת את אשתך או שהיא לא שאלה שאלות, האם יש לך הסבר לזה?

שלג: אני עשיתי לי 180 אלף שקל, לאיתי 8 מיליון שקל ולנוחי 320 מיליון שקל.

כבוב: אתה מוציא דברים מהקשרם, הקונים לא הגיעו בגללך.

שלג: אני חולק על זה, הקונים הם שחקני שוק הם פתחו את המסך וראו שאני העליתי את השער. לגבי אשתי, היא לא שאלה ואני לא דיברתי על זה.

ניב-סבאג: אתה מצפה שנאמין לך שהיתה הנחיה להשפיע על השער והבן אדם הכי קרוב אליך אותו אתה לא משתף, זה בלתי מתקבל על הדעת ומצביע על כך שהגרסה שלך היא שקרית

שלג: הגרסה שלי לא שקרית. כמו שאני לא שיתפתי את מאיה - איתי לא שיתף אותי.

עדי שלג הבוקר לצד נוחי דנקנר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים