עדכונים שוטפים |

האזנת הסתר לשיחה בין דנקנר לשטרום: "דיברו בקודים"

(עדכון) "בימי הפעילות גילינו 50 שיחות או מסרונים זה מעיד על קשר הדוק בין דנקנר לשטרום בימי הפעילות", העיד ראש צוות החקירה ברשות ניירות ערך

חיים גבריאלי, ששימש מנכ"ל אי.די.בי אחזקות ב–2012, העיד הבוקר במשפטו של נוחי דנקנר, החשוד בהרצת מניות.

גבריאלי, שנחשב בעבר לאדם הקרוב ביותר לנוחי דנקנר. החל לכהן ב-2001 כעוזר אישי של דנקנר בקבוצת גנדן, לאחר מכן המשיך כעוזר אישי באי.די.בי לאחר שנרכשה על ידי גנדן והתקדם לניהול החברה. גבריאלי מכהן גם היום כמנכ"ל אי.די.בי פיתוח למרות נישולו של דנקנר מהקבוצה. במהלך החקירה הנגדית שערך סנגורו של דנקנר, עו"ד גיורא אדרת הוא התעכב ארוכות על אופיו של דנקנר.

אדרת: ההיכרות שלך עם נוחי היא היכרות ארוכת שנים.

גבריאלי: נכון.

אדרת: התחלת את הקשר שלך איתו כעוזרו האישי ובהמשך עלית בתפקידים, משנה למנכ"ל ואז מנכ"ל.

גבריאלי: נכון.

אדרת: הקשר ביניכם מאז שנוחי עזב את אידיבי כבר לא אותו קשר כמו זה שעבדתם ביחד והפגישות ביניכם מצומצמות.

גבריאלי: מטבע הדברים מאז שנפרדנו מקצועית הקשר קצת הידלדל, אבל זה לא משנה את האהבה שלי לנוחי.

אדרת: מאז אוקטובר לא נפגשתם.

גבריאלי: לא.

אדרת: אתה יכול לאשר שנוחי מטבעו הוא איש קפדן ופדנט.

גבריאלי: אני יכול לאשר את זה לאורך כל השנים ההנחיות היו לעבוד בצורה הכי מחמירה עם היועצים הכי טובים, זה היה הדי.אנ.אי שלנו, אידיבי התנהלה כמו בית מרקחת.

נוחי דנקנר

אדרת: לאורך השנים החברה קלטה אנשים מתחום הרגולציה ומרשות ניירות ערך.

גבריאלי: נכון.

אדרת: כפי שראית ונחשפת, ההקפדה על מילוי כל ההוראות והכללים היתה נר לרגליו של נוחי דנקנר.

גבריאלי: נכון.

אדרת: נוחי דנקנר הוא ההיפך משיטת הסמוך, הוא מתכנן מראש ומקפיד מראש ויודע לאן הוא צועד.

גבריאלי: זה נכון.

אדרת: נוחי הוא אופטימיסט מטבעו, גם כשמסביב יש אווירת נכאים, הוא בוטח בדרך.

גבריאלי: כן, רואים את זה מכל המעשים שלו.

אדרת: מצבה של אי.די.בי ערב ההנפקה, בהודעתך אמרת שהחברה היתה במצב טוב היה לה כסף בקופה אך המצב מאתגר.

גבריאלי: נכון.

בהמשך, אדרת שאל את גבריאלי על ההנפקה עצמה ועל האינדיקציות שהיו בחברה בנוגע להצלחה שלה בימים שלפניה. המטרה של אדרת היתה להראות שלדנקנר לא היה צורך להריץ את המניות מאחר שההצלחה היתה מובטחת מראש.

אדרת: תזרים המזומנים והמצב הכספי של החברה והתוכניות איך לעמוד בהתחייבויות הכלכליות, ההחלטה לצאת להנפקה באה בעקבות ועדת תזרים.

גבריאלי: היו ישיבות הנהלה בהן בחנו את המצב הכספי של הקבוצות ואת האפשרויות שעומדות בפנינו.

אדרת: באחת הישיבות קיבלתם החלטה לגייס כסף בהנפקה.

גבריאלי: נכון.

אדרת: ההנפקה היתה אחד הפתרונות שהיו אצלכם על הפרק לגיוס כסף, אבל לא היחיד.

גבריאלי: נכון.

אדרת: אתם ניסיתם גם לממש נכסים וגם לעניין משקיעים.

גבריאלי: נכון.

אדרת: בתקופה הזו הפעילות היתה משולבת בכל המישורים יחד, מימוש נכסים, גיוס משקיעים, הנפקה, כל אלה להעשיר את קופת החברה.

גבריאלי: נכון, כל הזמן נשקלו תרחישים לחיזוק הקבוצה.

אדרת: האם אתה זוכר שבאותו ערב אחרי ששמעתם על הצלחת השלב המוסדי היו דיונים האם לקחת את כל ההנפקה, או להסתפק בסכום קטן יותר?

גבריאלי: היתה שיחה כזו, אבל אני לא זוכר את הפרטים שלה.

אדרת: אחת הדעות שהושמעה היתה שהסתפקות בהצעה חלקים משדרת כלפי חוץ חוסן.

גבריאלי: אני לא זוכר את השיחה הספציפית אבל זו אחת האפשרויות שעלו.

אדרת: אתה פנית למפיצים.

גבריאלי: כן סך הכל היו 13.

אדרת: זה לא חריג לפנות לפורום רחב של מפיצים בהנפקות.

גבריאלי: זה חלק מהרציונל לפנות לכמה שיותר.

עד נוסף שעלה היום על דוכן העדים הוא לביא אבנת, ראש צוות החקירה ברשות ניירות ערך. אבנת סיפר על דוכן העדים על השתלשלות החקירה: לדבריו, החקירה החלה בעקבות מסחר חריג במניית אי.די.בי אחזקות ביחס למחזורים הרגילים של המניה. ברשות ניירות ערך בדקו את החריגות ואיתרו ארבעה חשבונות שפעלו במניה - שלושה מהם שמקושרים לחברת isp וחשבון נוסף של חברת סיטיברוקר של מיה שלג, אשתו של עדי שלג, עד המדינה בפרשה.

"כשניתחנו את המסחר ראינו מסחר דומיננטי של ISP ופעילות שהיא חסרת הגיון כלכלי. קונים ביוקר ומוכרים בזול, שוב ושוב", מדגיש אבנת. בנוסף לדבריו אותרו עסקות מחוץ לבורסה שביצעו מספר גורמים מוכרים בשוק שביצעו רכישות בסכומים גדולים מחשבונות ISP. "אנחנו רואים שחלק ניכר מהמניות שנקנות מועברות בעסקות מחוץ לבורסה לאותם גורמים וכשבדקנו את הכדאיות הכלכלית ושוב עלתה לנו פעילות לא כלכלית כי מכרו החוצה במחירים נמוכים".

ברשות ניירות ערך הוציאו גם פלטי שיחות בן שטרום לשלג: "ראינו תקשורת חריגה בין שטרום לדנקנר בימים הרלוונטיים וראינו שיש ביניהם קשר שולחים מסרונים אחד לשני. בדרך כלל זה יכול להגיע לחמש שיחות או מסרונים ביום, אבל בימי הפעילות גילינו 50 שיחות או מסרונים זה מעיד על קשר הדוק בין דנקנר לשטרום בימי הפעילות".

אבנת מספר כי בשלב החקירה הסמויה החוקרים מצאו פעילות תרמיתית לפני ההנפקה במניית אי.די.בי. "אנחנו מזהים פעילות שחשודה בכך שמטרתה להעלות את השער לקראת ההנפקה. לאור הקשר התכוף והמימון של דנקנר אנחנו חושבים שזה שיתוף פעולה בין דנקנר לשטרום". הוא מוסיף כי היו גם חשדות שנבדקו ונשללו: "היה חשד לפעילות חשודה במניה של שני מקורבים לדנקנר אחרי ההנפקה החשש הזה לא אושש. היה חשד נוסף שכלל פיננסים מבצעת איסוף של המניות אבל לא נמצאו לו ראיות".

בנוסף ציין אבנת כי חוקרי הרשות ביצעו שתי האזנות סתר נפרדות לשטרום, המטרה לדבריו היתה להמשיך ולגבש את הראיות לגבי פעילות חשודה. האזנה אחת בוצעה באפריל-מאי 2012 והאזנה נוספת בנובמבר 2012. "באותה תקופה אי.די.בי דיווחה שהיא הולכת לעשות הנפקת זכויות ועלה חשש שתהיה הרצה נוספת. בהאזנת הסתר של נובמבר התקשר לשטרום נציג של בנק הפועלים ושאל אותו אם הוא רוצה להשתתף בהנפקה. שטרום מייד התקשר לדנקנר והם דיברו בקודים, שטרום כביכול דיבר על לקוח ושאל את דנקנר מה לעשות בהנפקת הזכויות, האם להשתתף".

בהמשך יעלה על דוכן העדים שמעון וינטרוב, מבעלי חברת בראק קפיטל. המשפט נערך באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

במרכז כתב האישום עומדת ההנפקה ב–2012, שזכתה לכינוי "הנפקת החברים", שכן השתתפו בה חברים רבים ועשירים של דנקנר. החשד הוא כי קודם להנפקה בוצעה הרצת מניות, שנועדה להעלות את שווי מניית 
אי.די.בי, ובכך להגדיל את גיוס ההון בהנפקה.

מה ידע גבריאלי?

גבריאלי מתגורר ברמת גן, וממשיך לנהל את אי.די.בי גם לאחר נישולו של דנקנר לפני כשנה מהשליטה בה. הוא הגדיר את עצמו בחקירה ברשות ניירות ערך בנובמבר 2012 כ"קרוב מאוד לנוחי דנקנר".

לגבי ההנפקה שבבסיס כתב האישום, אמר גבריאלי ברשות ניירות ערך כי הוא היה שותף לדיונים על ההחלטה להנפיק, ו"מטבע הדברים נוחי היה מעורב בהנפקה. הוא היה מודע לכל התהליכים הפנים־חברתיים בחברה". בחקירה אמר גבריאלי כי בתקופה הרלוונטית של פברואר 2012 היה אפשר לגייס הון מהבנקים, אך זה לא היה פשוט כלל.

גבריאלי הסביר לחוקר כי לאחר שקיבל אינדיקציות מכלל חיתום על חוסר היענות בחלק מהגופים המוסדיים, הוא קיים אתם שיחה על כך שיבואו להנפקה. אחת השאלות נגעה למשקיע הגדול ביותר בהנפקה, קרן רנסנס. גבריאלי אמר כי הוא יודע שהם השקיעו כ–10 מיליון דולר, "וזה סכום מכובד מאוד". הוא הסביר כי "זו קרן בריטית שיצרה אתנו קשר דרך רון לובש, אחד ממנהלי מרקסטון. הפנינו אותם לשיחה עם צחי סולטן מכלל חיתום, והם החליטו להשתתף בהנפקה".

גבריאלי ציין כי אין לרנסנס קשרים עמו, ולמיטב ידיעתו, גם לא עם אי.די.בי או עם דנקנר. "עם זאת, כמה חודשים לאחר ההנפקה הגיע לפה מנכ"ל או בעלים של רנסנס לארוחת ערב אצל לובש, בביתו, ונוחי הוזמן לארוחה". בהמשך אמר החוקר כי עד לסוף יולי 2012 רכשה רנסנס עוד מניות בבורסה ומכרה לכלל פיננסים (מקבוצת 
אי.די.בי) כמחצית מכמות המניות שרכשה בהנפקה. על כך אמר גבריאלי: "לא ידוע לי כלום. זה נראה לי ממש מוזר שקנו ואחרי זה מכרו. לא ידוע לי על תיאום".

חברה נוספת שהשתתפה בהנפקה היתה גלובל, בבעלותו של איש העסקים שאול שני. גבריאלי העריך שפישר, שמכיר את שני, הביא אותו להנפקה. עד לאוגוסט 2012 מכרה גלובל לכלל פיננסים 28% מהמניות שרכשה בהנפקה. גם הנוסטרו (חשבון ההשקעות העצמיות, ולא לטובת לקוחות) של חברת הביטוח אליהו השתתף בהנפקה, ומכר עד לסוף יוני של אותה שנה 67% מהמניות שרכש בהנפקה - גם הוא לכלל פיננסים (גבריאלי: "זו הפעם הראשונה שאני שומע על רצף המקרים הזה. צריך לשאול את המבצע בכלל פיננסים כיצד נוצר הקשר בין כלל לבינם").

החוקר המשיך למנות שמות של משקיעים - ויליפוד, אורקום טכנולוגיות, מנורה מבטחים חיתום וניהול - שרכשו מניות בהנפקה ומכרו את חלקם בתוך כמה חודשים לכלל פיננסים. "מה ידוע לך על הנחיה ספציפית לכלל פיננסים לקנות מאותם גופים או אנשים שהשתתפו בהנפקה?", שאל החוקר. תשובתו של גבריאלי: "לא ידוע לי על זה כלום. זה גם לא נשמע לי הגיוני".

״הזדמנות טכנית 
לזמן קצר״

בניגוד לחלק גדול מהמשתתפים בהנפקה של אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012, וינטרוב אינו נחשב למקורב לדנקנר. הוא רכש מניות בתקופה הרלוונטית באופן ישיר מחברת הברוקרים של עדי שלג (עד מדינה בתיק) ואיתי שטרום, באמצעות חשבונותיו האישיים וחשבונות של חברות פרטיות שלו.

תמליל החקירה שביצעה רשות ניירות ערך מראה כי וינטרוב, המתגורר במתחם סי אנד סאן הסמוך לחוף הצוק בתל אביב, הוא יועץ לחברות שפועלות בעיקר בחו"ל במגזרי הנדל"ן, האנרגיה והתפלת המים, ומחזיק ביותר מ–300 חברות, כ–90% מהן בחו"ל. הוא רכש מניות 
אי.די.בי לפני ההנפקה, ביום של המכרז המוסדי ("לא זוכר במדויק, יכול להיות יום לפני"). המניות נרכשו גם באמצעות חשבונותיו האישיים בבנק הפועלים וביובנק (כ–2 מיליון שקל) וגם באמצעות שתי חברות פרטיות (כ–4 מיליון שקל).

וינטרוב, שרכש את המניות מחוץ לבורסה באמצעות החברה של שלג ושטרום, ISP, טען שאינו מכיר את השניים, והסביר כי מי שאמר לו שאפשר לקנות מחוץ לבורסה היה אבי פישר, חברו של דנקנר ושותפו לשעבר, שגם אמר לו שיש לחץ על הנייר ושלדעתו שורטיסטים אחראים לכך.

לדברי וינטרוב, הקנייה מחוץ לבורסה נראתה לו, מבחינה טכנית, נכונה יותר. לדבריו, הוא ופישר נמצאים ביחסים טובים הרבה שנים ("הילדים שלנו למדו יחד"), והוא פוגש אותו בעיקר בקאנטרי קלאב, כך שנדיר שהם מדברים בטלפון. היכרותו עם דנקנר, לדבריו, התחילה בשנות ה–90, כשהיה עורך דין, כחבר של פישר. "אני אף פעם לא התארחתי אצלו בבית והוא לא התארח אצלי בבית. אני מכיר את המשפחה שלו. מכיר בני דודים שלו, אבל הכל במסגרת עסקית". הוא הוסיף שבארבע השנים האחרונות דיבר עם דנקנר פעמיים לשתי דקות ("אני חושב שהצעתי לו פרויקט במוסקווה לפני שנתיים בערך").

אחרי שעשה במהלך חקירתו בירור, הוא הבין כי בבראק קיבלו את הטלפון והפרטים של שטרום לביצוע עסקה חוץ בורסאית ממזכירתו של פישר ("לפי השיחה שעשיתי עם אבי פישר באותו יום, שעליה דיברנו קודם, הוא היה יכול לחשוב שאני מעוניין ברכישה מחוץ לבורסה, ואמר למזכירה שלו לפנות לעדי. זאת הנחה").

ההסבר של וינטרוב לרכישות האישיות ובאמצעות החברות הפרטיות היה כי חשב שיש לו הזדמנות לרווח ספקולטיבי, שלא התממשה, ולכן נאלץ למכור את הנייר בהפסד. "חשבתי שיש לחץ על הנייר מצד שורטיסטים, לפי ההתנהגות של הנייר, ושיש סיכוי גבוה שהמכרז המוסדי יצליח. שתי תופעות אלה, מצד אחד הקצאה חלקית למוסדיים ומצד שני שורטים בשוק באותו זמן, היו גורמים לשורטיסטים לחץ בהסתברות גבוהה, והם היו מנסים להתכסות לאחר ההנפקה בעליית מחיר, שבה היתה לי כוונה למכור את הנייר. להפתעתי, אי.די.בי הודיעה על הגדלת ההנפקה תוך כדי ההנפקה, בין השלב המוסדי לציבורי. זהו צעד חריג שגרם לאספקה מלאה של כל הביקוש של המוסדיים ולכישלון בהנפקה לציבור".

וינטרוב ציין שגם עידכן את האנשים הרלוונטיים בחברות הפרטיות על הלוגיקה של ההשקעה ועל כך שהוא קונה בחשבונות הפרטיים ("אמרתי להם שזאת ספקולציה לזמן קצר, ניצול הזדמנות טכנית לזמן קצר"). בהמשך הוא והחברות הפרטיות מכרו את המניות בהפסד.

לאחר רכישות המניות בפברואר 2012, מכר אותן וינטרוב מאחד החשבונות של בראק קפיטל במארס, מהחשבונות האישיים שלו מכר במאי, ומחשבון אחר של בראק מכר בספטמבר. לדבריו, "כל אחד חשב שזה טיימינג יותר טוב מבחינה טכנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?