וינשטיין יבדוק את פרשת הלבנת ההון בבנק לאומי

היועץ המשפטי לממשלה יכנס דיון עם הרשות לאיסור הלבנות הון, רשות המסים, הפרקליטות ובנק ישראל ■ ההסתבכות של לאומי בארה"ב תעלה לבנק יותר מ-1.8 מיליארד שקל ■ לבדיקה של וינשטיין עלולות להיות השלכות משמעותיות על בכירים לשעבר בבנק

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, מתחיל לבדוק את פרשת הלבנת ההון בבנק לאומי וינשטיין בחן את הסדר הכופר שחתם בנק לאומי עם הרשויות האמריקאיות והחליט לפתוח בבדיקה הכוללת את כל גורמי האכיפה הרלוונטיים: רשות איסור הלבנת הון, רשות המסים, הפרקליטות ובנק ישראל.

פרשת בנק לאומי חושפת כי הבנק הלך רחוק מאוד בעשור האחרון כדי לסייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מס בארה"ב. היא תעלה לבנק קנס חסר תקדים של 1.4 מיליארד שקל.

כזכור במסגרת ההסדר שבנק לאומי חתם לפני שבועיים עם משרד המשפטים האמריקאים והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק, בנק לאומי הודה כי במשך יותר מעשור ועד לשנת 2011 הבנק סייע ביודעין ללקוחות אמריקאיים להונות את רשויות המס בארה"ב.

היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין

הבנק עשה זאת באמצעות בנקאים ומנהלים העובדים בבנק לאומי בישראל, בבנק לאומי שווייץ, בנק לאומי לוקסמבורג ולאומי ארה"ב. במסגרת ההסדר לאומי התחייב להסגיר לאמריקאיי רשימה של 1,500 לקוחות אמריקאים שהסתירו את כספם בבנק בישראל וכן התחייב לשלם קנסות של 400 מיליון דולר.

בתמורה לכך משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי יבטל את כתב האישום שהוגש כנגד הבנק בעניין. נושאי המשרה בבנק יצאו עד כה ללא פגע - לא נדרשו לקחת חלק בתשלום הקנס כן לא נדרשו לשאת באחריות פלילית - אף כי הבנק הודה במעשים כאלו.

מנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, והיו"ר לשעבר, איתן רף, נערכים משפטית לתביעות האישיות הצפויות נגדם בגין אחריותם להסתבכות הבנק עם הרשויות האמריקאיות - הסתבכות שעלותה לבנק מסתכמת ביותר מ-1.8 מיליארד שקל.

לבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה עלולות להיות השלכות משמעותיות על נושאי המשרה לשעבר בבנק שלקחו חלק בפעילות העבריינית וכן השלכות על הסדר הפשרה שנושאי המשרה ניסו לגבש בתיק התביעה הנגזרת שבעלי המניות בבנק הגישו נגדם.

בנוסף, לבדיקה עשויות להיות השלכות גם על בנקים אחרים הנמצאים כיום תחת חקירה, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות - וזאת אם יתברר כי אכן ביצעו עבירות דומות לאלו שלאומי הודה בהן.

כזכור, לאומי הודה כי איפשר ללקוחות לפתוח אצלו חשבונות בשמות בדויים, סיפק ללקוח טלפון סלולרי אנונימי מגרמניה באמצעותו הלקוח יוכל לתקשר בדיסקרטיות לבנק בשווייץ. בנוסף, הבנק הפנה את הלקוחות ליועצי מס שהקימו עבור הלקוחות חברות אוף שור בפנמה ובמקלטי מס אחרים וזאת במטרה להסוות את היותם של בעלי החברות אזרחים אמריקאיים (המחויבים בדיווח ומס).

הבנק גם הדריך את הלקוחות כיצד לנהוג על מנת שרשויות המס בארה"ב לא יעלו על עקבות הכסף של הלקוח - בין היתר באמצעות הפקדת הכספים בחשבון סודי בתל אביב וקבלתו באמצעות חברה מבנק לאומי בארה"ב - מבלי שהבנק בארה"ב מציין כי מדובר בהלוואה כנגד כספים שהלווה מחזיק בישראל.

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "מכלול סוגיית הלקוחות האמריקאים תלוי ועומד להכרעת בית המשפט. הבנק מברך על כך שהנושא המערכתי הנוגע לפעילות מול הלקוחות האמריקאים בישראל נבחן עתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה והמפקח על הבנקים".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "אני מברכת על ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה להיענות לפניות שלנו ולחקור את פרשת העלמות המס בבנק לאומי. החקירה של היועמ"ש שמצטרפת לחקירה עליה הצהיר שלשום מבקר המדינה, משדרת לאליטת ההון בישראל שהחגיגה שהם התרגלו אליה הגיעה אל סופה".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"