עדכונים שוטפים |

אילן בן דב: "אני לא עובד אצל נוחי דנקנר - אני עושה מה שטוב לי"

בן דב הסביר מדוע רכש ב-2012 מניות אי.די.בי ב-3 מ' ש' דרך איתי שטרום ובאותו היום מכר לו בחזרה במחיר נמוך יותר: "קיבלתי טלפון ממיקי, שאמר שאני הולך להפסיד הרבה כסף"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שלב ההוכחות במשפטו של נוחי דנקנר התחדש הבוקר (ב') באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

על דוכן העדים עלה אילן בן דב, לשעבר בעל השליטה בפרטנר, שנדרש להסביר מדוע רכש 78 אלף מניות של אי.די.בי אחזקות ב-3 מיליון שקל מחוץ לבורסה, ודרך חברת ISP של איתי שטרום, חברו של דנקנר, ומדוע כמה שעות בלבד מאוחר יותר מכר אותן לשטרום בחזרה במחיר נמוך יותר. הפרקליטות טוענת בכתב האישום כי דנקנר דאג שמקורביו, ובהם בן דב, ירכשו משטרום את המניות במחיר נמוך, כדי לא לגרום לשטרום הפסדים, ובכך סייע להרצת המניות לכאורה של דנקנר.

התובע עמית בכר: ספר לנו מה קורה ביום ההנפקה?

בן דב: "אני חושב שאני נמצא במשרדי בראש העין, בין לבין אני מעלעל בכותרות האתרים ואני רואה שההנפקה היא באותו יום ואני שולח לו הודעה בהצלחה. הוא עונה תודה ושואל אם אני באזור, כתבתי לו שאני בראש העין ואני מגיע לת"א. נוצר מפגש סמוך למקום מגוריי. הייתי צריך לעבור בסופר-פארם, הפגישה נקבעה באופן ספונטני. כשהגעתי לשם אבי פישר ישב עם נוחי. בחלק הראשון שאבי נכח אני לא זוכר מה היו הנושאים, התעניינתי בהנפקה, יום של הנפקה זה יום עם הרבה מתח. שאלתי, התעניינתי. בשלב מסוים הבנתי מנוחי שזה הולך יפה. צריך להבין לגייס מאות מיליונים בזכויות זה לא דבר של מה בכך".

התובע: איך אתה מגיע למצב שאתה קונה?

אילן בן דב על דוכן העדים

"באותה תקופה בכל הנפקה שהשתתפתי כמוסדי, ישבתי בכותרות, אני לא נמנה על אלה... העדפתי באותה תקופה להוריד פרופיל. בהנפקה מוסדית כל מי שרוכש השם שלו מופיע, אני חשבתי לרכוש בציבורי. איכשהו השיחה התגלגלה. אמרתי שיש לי כוונה לרכוש בציבורי, באותם ימים ראיתי שיש מחזורים גדולים, זה נותן ביטחון. ראיתי שיש מסחר גדול וחשבתי שאני אקנה בשוק. זה הגיע לזה שנוחי מכיר מישהו שיש לו חבילה, קיבלתי את הטלפון שלו. נתתי את הטלפון שלו למיקי (פוליצר, מנהל ההשקעות של בן דב), ביקשתי שיעשה מקח וממכר על המחיר".

בן דב מבקש להדגיש את הדברים: "צריך להבין - מדובר פה בהרבה כסף, אף אחד לא יכול לגרום לאף אחד לעשות משהו כזה. אין פה טובות. כשאדם מהסוג שלי עושה משהו כזה הוא עושה את זה בשביל להשיא רווח. אני רציתי לרכוש מניות של אי.די.בי בהנפקה נקודה".

התובע: אם לא הייתם נפגשים, האם היית קונה מחוץ לבורסה?

בן דב: "סביר להניח שלא".

התובע: ומה קרה אחר כך?

בן דב: "אני זוכר כשהסתיימה הפגישה קיבלתי טלפון ממיקי, שאמר לי רכשנו ואתה הולך להפסיד כסף. שאלתי מה עושים והוא אמר לי תמכור. כך אני זוכר את הדברים, גם היום כשאני משחזר, מיקי הרגיש שאני הולך להפסיד כסף ולימים הוא צדק, מזל שמכרנו כמה שיותר מהר".

במהלך החקירה הנגדית, סנגורו של דנקנר עו"ד גיורא אדרת, ניסה להבין את השיקולים של בן דב ברכישת המניות והמכירה שלהן אחר כך. אדרת ניסה להראות כי בן דב רכש את המניות כי חשב שדנקנר יעריך זאת ובסופו של דבר החליט להיפטר מהן כי "לא היה לו נעים" מדנקנר. אדרת גם מעמת את בן דב עם הסתירה בין העדות שלו לעדות של פוליצר.

אדרת: "בחקירה אמרת שהעדפת לרכוש בשוק מטעמים כלכליים, אף אחד לא הכריח אותך ולא ביקש אבל ברור מפגישה כזו שנערכה עם דנקנר שאתה מעריך שנוחי יעריך את זה שאתה תקנה מניות".

בן דב: "בעולם המושגים שלי זה לא קיים. אני לא רוכש כי אני חושב שנוחי יעריך או לא יעריך. אני לא נמצא במקום שאני חושב שהוא יעריך, אני לא עובד אצלו, אני עושה מה שטוב לי".

אדרת: "מה היתה התוכנית שלך?"

בן דב: "לא היתה לי תוכנית אבל ידעתי שלא ארכוש בשלב המוסדי".

אדרת: "מבחינת הנתונים, יש רכישה ב-1 בצהריים של 78 אלף מניות. מנגד, באותו יום עצמו נמכרות כ-56 אלף מניות מתוך ה-78 אלף והיתרה נמכרת ביום המחרת, זה הנתונים".

בן דב: "בגדול כן".

אדרת: "פוליצר העיד פה, לא רבת עם פוליצר, יש אמון מלא ביניכם".

בן דב: "אמת".

אדרת: "הסיטואציה של פוליצר לא היתה נוחה באולם, הוצגה לו עמדתך כי ההצעה למכור באה ממנו והוא עמד פה על הדוכן ונאלץ לשלול את התזה הזו אמר שהוא לא מתעסק ברכישות ומכירות ולא נותן המלצות וההחלטות כולן היו שלך. הוא חש לא נוח שיש עימות ביניכם. אני רוצה לתת לך סוג של תזה או נתון למחשבה, מה שאני מציע לך שבשיחה הזו החלטת בסופו של דבר לרכוש מניות. אתה לא מקבל את עמדתי שלא היה לך נעים לסרב, או להשיב את פניו ריקם, אבל הבנת שזו לא השקעה טובה ולכן מימשת, האם זה נכון?"

בן דב: "לא. אני רוצה לעזור לך. נקודה שחשבתי עליה במקלחת. נשאלתי אם העברתי כסף לחשבון אחר, אני לא זוכר את הסכום אבל סכום גדול, אם לא הייתי מתכוון לבצע את הרכישה - לא הייתי עושה את ההעברה".

אדרת: "אני לא מתווכח איתך. בית המשפט יכול לומר שאין לו סיבה לא לקבל את עדותו של פוליצר שהוא זה שנתן הנחיה לא למכור ואז המשמעות היא שהחלטת המכירה היא שלך. אני אומר לך שבסיטואציה שנוצרה - אחרי שקנית את החבילה - לא ראית בזה השקעה כדאית ונפטרת ממנה. במכירות אי אפשר לדעת מי מוכר".

בן דב: "למיטב זכרוני, אני חושב שחלק מהמכירה נעשתה לאותה חברה שרכשתי את זה ממנה. בזמן אמת לא ידעתי את זה".

אדרת: "נוחי דנקנר ידע שאתה רוכש מניות דרך שטרום, על המכירות שלך הוא לא ידע ממך ומהבורסה הוא לא יכל לדעת".

בן דב: "בדיעבד הסתבר לי שהרוכש הוא שטרום".

אדרת: "העובדה שאתה מכרת באותו יום נחשפה בחקירה, כשנחקרת הנתונים הללו עלו, מה שאני רוצה להציע, שהדבר הזה נחשף וראו שאתה מוכר, אתה חשת לא בנוח במהלך החקירה וניסית לטעון שלא אתה קיבלת את ההחלטה אלא פוליצר".

בן דב: "זה לא נכון. אני מקבל טלפון באמצע היום, רשות ניירות ערך, אני מגיע, לוקחים לי את הטלפון ואני בכלל לא יודע מה העניין, אז לייחס לי שיקולים של נעים לא נעים במצב הזה זה לא נכון".

אדרת: "יש לנו עדות של אדם שאין לו אינטרס שאמר לא היה ולא נברא, אני לא רוצה לומר שאנחנו נמצאים בסיטואציה שאחד אומר אמת ואחד משקר ולכן אני מציע לך שהמכירה המהירה היתה בגלל שניסית להסית את זה לפוליצר כי לא היה לך נעים להגיד שנפטרת מהסחורה. אני מציע לך לסגת מהעדות הזו".

בן דב: "זה לא נכון. פוליצר הציע למכור ואני אישרתי".

בנוסף לבן דב, העיד היום אורי לוין, לשעבר מנכ"ל ISP. בהמשך צפויים להעיד יורם סירקיס מהבנק הבינלאומי ואיתן שוורצברט, חברו של שטרום.

בן דב ביצע את הרכישות על ידי מיקי פוליצר, מנהל ההשקעות שלו. החברה של פוליצר, נער אוצר בעברו, העניקה שירותי גידור ואיגרות חוב לבן דב. גם פוליצר עצמו זומן על ידי הפרקליטות להעיד בבית המשפט. לפני כחודש וחצי סיפר על דוכן העדים כי היה רק גורם מבצע, ולא נתן לבן דב עצות על מניות, כך שלא המליץ לו לרכוש או למכור אותן.

עדותו של פוליצר עומדת בסתירה לדברים שאמר בן דב בחקירתו ברשות ניירות ערך בנובמבר 2012. בן דב סיפר אז כי הוא זה שהורה על רכישת המניות, אך ההחלטה למכור אותן במהרה התקבלה בהמלצתו של פוליצר. מחר יידרש בן דב להסביר את הסתירה לשופט כבוב.

ב-22 בפברואר 2012 ביצע בן דב רכישה גדולה של מניות אי.די.בי אחזקות לטובת חשבון בבינלאומי - רכש 78 אלף מניות ב–3 מיליון שקל. בחקירה של רשות ניירות ערך ציין החוקר בפני בן דב כי ב-2011 לא ביצע כל פעילות בניירות ערך של אי.די.בי אחזקות. "מדוע בחרתם פתאום להשקיע בנייר?", שאל. בן דב השיב: "הסתכלתי על המצב בשוק, וחשבתי שאי.די.בי מתומחרת בחסר ומהווה אופציה על נכסים רבים. בעבר השקעתי סכומים רבים, וברוב המקרים ראינו רווח יפה". בן דב סיפר כי ההחלטה לרכוש את המניות היתה שלו בלבד, ובפועל מי שהזרים את הוראות הרכישה הוא פוליצר, על פי בקשה שלו.

ביום הרכישה נפגש בן דב עם דנקנר. "אני לא זוכר אם באקראי או שדנקנר דיבר איתי", אמר בן דב לחוקר. "זו היתה פגישה קצרה מאוד. הייתי בדרכי אל הסופר-פארם, ונוחי ישב שם עם אבי פישר (כיום יו"ר ומנכ"ל כלל תעשיות). ישבנו זמן לא ארוך". הפגישה התקיימה לפני ביצוע הרכישה. "אמרתי לנוחי שאני שוקל אולי להשתתף בהנפקה, והוא אמר לי שכמובן שישמח. אני שאלתי אותו אם יש מישהו שמחזיק חבילות גדולות, כי אני רוצה לקנות לפני ההנפקה, ואז הוא נתן לי מספר טלפון של מישהו שמחזיק בנייר. את המספר הזה העברתי למיקי, וביקשתי ממנו שיקנה".

המספר שקיבל בן דב מדנקנר הוא של חברו שטרום. החוקר שאל את בן דב אם מטרת הרכישה של המניות היתה מבחינתו בעצם טובה לדנקנר. "לא", השיב בן דב, "חשבתי שזו עסקה טובה".

החוקר הקשה על בן דב, ושאל מדוע לא רכש את המניות בהנפקה. "בסמוך להנפקה חשבתי לקנות או בשוק או בהנפקה, העדפתי לרכוש בשוק בטעמים שהיו נראים לי כלכליים באותה עת. למיטב זיכרוני, היה מסחר ער בתקופה שקדמה להנפקה, כך שייתכן שעוד אחרים חשבו שנכון לקנות בשוק ולא בהנפקה. אני זוכר שזה בא ממני ולא מנוחי", הדגיש בן דב. "לא חשבת שתפסיד?" תהה החוקר, ובן דב השיב: "ברור שלא".

בהמשך ניסה החוקר לקבל מבן דב פרטים על רכישת המניות, אך בן דב טען כי אינו זוכר מתי תואמה הרכישה, מה היה המחיר או איך הוא נקבע. "אתה מבין שהיה פה חוסר היגיון כלכלי לקנות מחוץ לבורסה בשער 38 שקל בזמן שלפי כל החישובים בשוק, הרכישה בהנפקה שווה יותר. למה קנית עדיין במחיר כזה?", הטיח החוקר. בן דב: "למיטב זיכרוני, באותה תקופה לא השתתפתי בהנפקות, חשבתי שנכון יותר לקנות בצורה הזו. לפעמים השיקולים הם לא כלכליים, אלא לא רציתי ששמי יופיע כמשתתף בהנפקות בשוק".

נוחי דנקנר וחתנו, טל אנגלנדר

עוד באותו היום מכר בן דב 56 אלף מניות, ולמחרת מכר 22 אלף מניות נוספות. החוקר שאל מדוע מיהר להיפטר מהסחורה, ובן דב סיפק גרסה שונה לחלוטין מזאת של פוליצר: "בהמלצת מיקי", הסביר. "קיבלתי טלפון היסטרי ממיקי, להערכתו ההנפקה לא תצליח וממליץ למכור הכל, אני חושב שאמרתי לו למכור חלק. היה ויכוח בינינו, הוא שיגע אותי למכור, הוא אמר לי שזה לא חכם. ההחלטה על הרכישה היתה שלי וההחלטה על המכירה היתה שלו, הוא ביצע את החישובים".

החוקר ממשיך ומקשה: "מממצאי החקירה עולה כי ב-23-22 בפברואר, מתוך 78 אלף מניות שמכרת (כלומר כל מה שרכשת), 42,263 מניות נמכרו חזרה למניות ISP בשער ממוצע של 37.7 שקל. כלומר, ISP מכרה לך ביוקר וקנתה ממך בחזרה בזול. אני לא מבין מה ההיגיון הכלכלי שעומד מאחורי הפעולה הזו, הסבר". בן דב השיב כי "לא היה היגיון כלכלי, מיקי שיכנע אותי למכור".

ואולם פוליצר מצדו אמר על דוכן העדים את ההפך. כשסנגורו של דנקנר שאל אותו על הוויכוח עם בן דב, הוא השיב, "אני שולל את זה". פוליצר טען כי לא המליץ לבן דב למכור את המניות, אלא ההחלטה על כך היתה של בן דב בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים