פרשת ישראל ביתנו: המשטרה פשטה על משרדי החטיבה להתיישבות

הערכות: הפשיטה קשורה בחקירה שנערכת במשטרה לגבי העברות כספים ומינויים של מקורבים לישראל ביתנו ■ בשבוע שעבר הגדילה ועדת הכספים ב-130 מיליון שקל את תקציב החטיבה להתיישבות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

פרשת ישראל ביתנו: חוקרי המשטרה להב-433 פשטו היום על משרדי החטיבה להתיישבות המופקדים על מרחבי הצפון, המרכז, והדרום. החוקרים לקחו מסמכים ותיקים. לפי ההערכות, הפשיטה קשורה לחקירה שנערכת במשטרה לגבי העברות כספים ומינויים של מקורבים לישראל ביתנו. במשטרה אישרו את החקירה ונטילת מסמכים אך סירבו להוסיף

לפי הערכות נבדקים מכרזים והעברות כספיות מהחטיבה להתיישבות למועצות מקומיות שראשיהן נחקרו, כמו ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת תמר דוב ליטבינוף, וראש מועצת מגילות מרדכי דהמן.

בשבוע שעבר הגדילה ועדת הכספים ב-130 מיליון שקל את תקציב החטיבה להתיישבות. מאז תחילת השנה הוקפץ תקציב החטיבה במאות אחוזים. באחד הדיונים שבהם הוגדל באחרונה תקציב החטיבה להתיישבות נכחו באולם ועדת הכספים ראשי מועצות ובהן מסיקה שנחשב כדמות בעל השפעה בליכוד וב"הבית היהודי".

דני קריצ'מן, יו"ר החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציוניתצילום: green אירועים והפקו

לכתבות נוספות באתר TheMarker

הכירו את האתר שחוסך מאות דולרים על טיסות - ושנתבע על ידי חברות תעופה

"הסידור" הלא ייאמן של יובל צלנר: בבוקר חבר כנסת, בערב עו"ד ומנכ"ל חברת הבנייה חג'ג'

סיור בבתי הפוליטיקאים // כמה שווים הבתים של נתניהו, כחלון, לפיד, הרצוג ולבני?

מאז תחילת השנה הוקפץ תקציב החטיבה בכ-600%. בכנסת טוענים שהגידול בתקציב החטיבה באמצעות ועדת הכספים נובע מהסכמים פוליטיים.

יצויין כי מנכ"ל החטיבה להתיישבות ירון בן עזרא הוא נציג ישראל ביתנו בוועדת הבחירות המרכזית. ח"כ דודו רותם (ישראל ביתנו) משמש אף הוא כנציג ישראל ביתנו בוועדת הבחירות. רותם יחד עם ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) מנעו לפני כ-8 חודשים את אישור הצו להחלת שקיפות על החטיבה להתיישבות. בכנסת אומרים כי יש קירבה בין הליכוד והבית היהודי לבין החטיבה להתיישבות.

גוף רב עוצמה וללא שקיפות

לחטיבה להתיישבות מעמד מיוחד שהפך אותה לאחד הגופים רבי העוצמה ומחוסרי השקיפות, בכל הקשור לפעולות שעניינן התיישבות. ארגונית, מדובר בזרוע של ההסתדרות הציונית העולמית, גוף שאינו ממשלתי, ולכן אינו כפוף לחוק חופש המידע או לביקורת מבקר המדינה כמו משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות. עם זאת, פעילותה מתבססת על תקציב המגיע במלואו מהמדינה בהתאם להחלטות ממשלת ישראל.

לפי חוזה שנחתם בין הממשלה להסתדרות הציונית ב–2000, פועלת החטיבה ברמת הגולן, השומרון, הרי בנימין ויהודה, בקעת הירדן, הר חברון וגוש קטיף (עד פינויו בספטמבר 2005). מאז 2004 הורחב תחום פעילותה לנגב ולגליל. ייעודה, כפי שמתואר באתר שלה: "חיזוק הפריפריה באמצעות הקמת יישובים כפריים וביסוסם בכל תחומי החיים. בתוך כך פועלת החטיבה לפיתוח אלמנטים אזוריים שישרתו את היישובים ויסייעו ביצירת אזורי התיישבות בעלי בסיס כלכלי־חברתי איתן". בעבר היה תקציב החטיבה תחת אחריות משרד החקלאות, והחל ב–2013 הוא נמצא תחת משרד ראש הממשלה.

אופן תקצוב החטיבה משונה. בכל אחת משלוש השנים האחרונות, היה בסיס התקציב שלה עשרות מיליוני שקלים בלבד, אך לאורך השנה, על רקע העברות תקציביות חוזרות ונשנות ממשרדים אחרים, הוגדל תקציב החטיבה במאות אחוזים. לפי ניתוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ב–2012 קפץ תקציב החטיבה מ–77.7 ל–458 מיליון שקל (גידול של כ–590%). ב–2013 גדל תקציב החטיבה מ–82.8 ל–653.5 מיליון שקל (790%); ואילו ב–2014 נשבר השיא עם גידול של קרוב ל–1000% בתקציב הביצוע העומד על כחצי מילארד שקל, לעומת בסיס תקציב מצומק של 52.8 מיליון.

"קופת השרצים הגדולה במדינה"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, שיזמה בשנה האחרונה כמה פעמים הטלת שקיפות על החטיבה אמרה בתגובה כי "קופת השרצים הגדולה במדינה עומדת להיפתח. אני מברכת על הפשיטה והחקירה המעמיקה - רשויות אכיפת החוק חייבות לחשוף סוף סוף את מנגנון השחיתות העצום שחברי הכנסת של הימין ניסו להסתיר בגופם בשנתיים האחרונות.

"ממשלות הימין הפכו את החטיבה להתיישבות למוגלה עצומה של מאות מיליוני שקלים שמוזרמים לבנייה לא חוקית בשטחים ולעשרות רבות של עמותות המקורבות לממסד הדתי ולעסקני הבית היהודי."

"הפשיטה היום מוכיחה שהיו לקואליציה סיבות טובות לבלום בכל מחיר את היוזמה של מרצ להחיל כללי שקיפות מינימליים על החטיבה להתיישבות. בשבוע שעבר פניתי ליועמ"ש בדרישה שיורה על השבתם למדינה של סכומי העתק בגובה עשרות מיליונים שהוזרמו לחטיבה רק בשבועות האחרונים, במאמץ של הרגע האחרון מצד ח"כי הימין לרפד את כיסי המקורבים להם לפני הבחירות. זו התנהגות עבריינית חסרת בושה והפשיטה היום מוכיחה: את הדימום הזה חייבים לעצור."

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי "המעורבות של החטיבה להתיישבות בפרשת השחיתות הגדולה מוכיחה שוב: כשאין שקיפות, יש שחיתות. למרות שהחטיבה ממומנת עד השקל האחרון מכספי המסים של אזרחי ישראל, מסרבים ראשיה - והפוליטיקאים מישראל ביתנו והבית היהודי המגבים אותם - לחשוף מה הם עושים בסכומי העתק המוזרמים אליהם כל שנה.

"אני סומכת על משטרת ישראל שתעשה הכל על מנת לחשוף את האמת, אך במקביל, כדי למנוע שחיתויות מסוג זה - שנערכות בחסות המדינה - חייבים לשנות מהיסוד את השיטה הרקובה שבאמצעותה מנהלת הממשלה ללא פיקוח את הכסף של הציבור הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר