פרשת "ישראל ביתנו" מתרחבת למשרדים נוספים; צפויים עוד מעצרים

המשטרה בודקת חשד לפיו המתווכים שפעלו לכאורה בשליחות פאינה קירשנבאום נקטו שיטות דומות במשרדים אחרים שבשליטת המפלגה. מידע שהובא למשטרה עשוי להוביל גם לאביגדור ליברמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חקירת פרשת השחיתות שבה היו מעורבים לכאורה בכירים בישראל ביתנו מתרחבת ומעלה חשד להתנהלות דומה במשרדי ממשלה אחרים שבשליטת המפלגה, כך אמרו אמש (שבת) מקורות המעורים בחקירה, שהוסיפו כי בקרוב צפויים להתבצע מעצרים נוספים של בכירים במערכת הציבורית ובעלי תפקידים בארגונים ובעמותות.

לדברי המקורות, מאז הפכה החקירה לגלויה התקבלה תמונה מדאיגה, שהצביעה על שימוש בכספי ציבור לטובת המפלגה ואנשיה לא רק במשרד הפנים. המתווכים שנעצרו בגל המעצרים הראשון בפרשה פעלו על פי החשד בשיטות דומות גם במשרדים אחרים שבראשם שרי המפלגה. כיום מחזיקה המפלגה בחמישה תיקים בהם החוץ, החקלאות, הקליטה והתיירות. בנוסף מחזיקה המפלגה בתיק ביטחון הפנים - מה שעשוי להביא למצב שבו תצטרך המשטרה לעסוק בעניינם של בכירים במשרד האחראי עליה.

מידע שהגיע באחרונה למשטרה ונבדק כעת עשוי לקשור בפרשה גם את מנהיג המפלגה, אביגדור ליברמן, אף כי במשטרה אומרים שבשלב זה אין ראיה לכך שליברמן ידע על המעשים הפליליים לכאורה. שני פרסומים בתקשורת מהחודשים האחרונים מעלים סימני שאלה שחוקרי המשטרה עשויים להידרש אליהם; שני הפרסומים עוסקים במערכת הבחירות לעיריית קריית שמונה בשנה שעברה ובכספים שמפלגות שונות הזרימו לעיר.

פאינה קירשנבאום ואביגדור ליברמן

הפרסום הראשון הוא ריאיון שהעניקה סגנית שרת הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו, ח"כ פאינה קירשנבאום, לגלי צה"ל לפני כחודשיים. במהלך הראיון הודתה קירשנבאום ואף התגאתה בכך שמפלגתה העבירה כספים למימון הקמת חדר המיון הקדמי בעיר באופן ישיר ולא דרך משרד הבריאות. הסכומים שהועברו נכללו בכספים הקואליציוניים, תקציבים שניתנו עד לפני כמה שנים לסיעות הקואליציה ושבהם היו יכולות לעשות שימוש לפי ראות עיניהן. מאז בוטל הנוהג, וכיום העברות כספים מתבצעות רק באמצעות משרדי הממשלה ולא דרך מפלגות.

קירשנבאום אף הודתה כי מי שניהל את חדר המיון הקדמי באותה תקופה היה נציג ישראל ביתנו בעיר, ד"ר בוריס סידלקובסקי. סידלקובסקי, שעמד בראש סיעת ישראל ביתנו במועצת קרית שמונה, הוא סגן ראש העיר; בפברואר 2011 דווח באתר "חדשות הגליל" על אישור מינויו של סידלקובסקי לסגן בשכר, וכחודש וחצי לאחר מכן דיווח האתר כי "חדר המיון הקדמי לא ייסגר ב-2011 בזכות תקציב מיוחד שהעבירה מפלגת ישראל ביתנו למשרד הבריאות". בהמשך הפסיקה המפלגה לתקצב את חדר המיון בטענה כי הנושא נמצא באחריות משרד הבריאות.

לדברי קירשנבאום בריאיון, "בתקופה שעוד אפשרו לנו לעבוד עם הכסף הקואליציוני אנחנו העברנו תקציב קואליציוני לטבת המיון הקדמי בקריית שמונה... האיש שלנו הוא סגן ראש העיר בקריית שמונה והוא רופא, ונכון שהוא עבד באותו מיון באותו זמן, אבל מה שאנחנו רצינו זה שאנשים יקבלו שירות". כעת נבדק אם מימון חדר המיון הותנה בתגמול כלשהו לאנשי המפלגה.

הפרסום השני הופיע כשבוע לאחר מכן, בתחילת נובמבר, בבלוג הפוליטי "הפלוג". הבלוגרים טל שניידר ותומר אביטל חשפו אז הקלטה של יו"ר מפלגת "כולנו" משה כחלון בחוג בית שקיים. כחלון סיפר על הלחצים שהפעיל "שר חשוב מאוד" לפני כמה שנים על ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, למנות את נציג מפלגתו בעיר לסגן ראש עיר בשכר.

"יש שר מסוים, חשוב ביותר, באמת שר חשוב ביותר. לא אומר סתם", נשמע כחלון אומר בהקלטה שנחשפה ב"פלוג". "הוא אמר לראש העיר 'עד שלא תמנה את הרכז באיזור שלי לסגן, אני לא אתן לך'. מה הוא יעשה עכשיו? רכז באיזור. השכר שלו (של סגן ראש עיר) 35 אלף שקל לחודש, עם כל הסיפור מסביב, מזכירה וזה וזה… הוא (ראש העיר) אומר לי 'משה, שלושה וחצי מיליון שקל אני גומר את הבעיה... אני גם לא צריך אותו (את הסגן), בינינו, הוא (הסגן) גם לא יעשה כלום'... אוקיי. לקחתי על עצמי את המשימה. אני יודע לפתח קשרים. אני מתקשר לאותו שר. אמר לי (השר) 'שמע, כחלון - אם ההוא לא יהיה, אפסיק לו את הקו שלי, מה אתה אומר?'... אין מה לעשות. זה הסיפור. הוא לא ייתן לך ולא ירצה לעזור לך כי זה החיים שלו (של השר), להיבחר או לא להיבחר. זה המנגנון המפלגתי".

לא ברור מיהו "השר החשוב" שעליו דיבר כחלון, או אם הסיפור שסיפר קשור למימון חדר המיון בקריית שמונה על ידי ישראל ביתנו או לד"ר סידלקובסקי. כחלון עצמו טען, כשנשאל לזהות השר, כי הסיפור לא התרחש כפי שתואר וכי דבריו היו "מטאפורה" שנועדה להדגים לאנשים שאינם מעורים בפוליטיקה את הרעות החולות בהתנהלות המנגנונים המפלגתיים בישראל.

את תגובתו של סידלקובסקי לא ניתן היה להשיג אמש.

שלשום, בהתייחסו לחשדות נגד בכירים במפלגתו, כתב ליברמן כי "פעם אחר פעם וללא יוצא מן הכלל, בכל מערכת בחירות, מתערבים 'כוחות עלומים' ופוגעים בזכותה של ישראל ביתנו להתמודדות הוגנת. כי בכל הנוגע לישראל ביתנו - אין בחירות בלי חקירות". ליברמן הביע ביטחון בחפותם של החשודים והוסיף כי הוא "דוחה בתוקף את הניסיון להכתים את ישראל ביתנו כולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון