פרשת ישראל ביתנו: 30 מיליון שקל הועברו לעמותת איילים - חודשיים לפני מעצר היו"ר

הממשלה אישרה לפני חודשיים תקציב מיוחד לעמותה לצורך בניית כפר סטודנטים בשדרות ■ יו"ר העמותה, מתן דהן, נעצר במסגרת פרשת השחיתות שבה מעורבים שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חודשיים לפני תחילת גל המעצרים בפרשת השחיתות, שבמסגרתה נחקרו שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, אישרה הממשלה העברה של 30 מיליון שקל לעמותת איילים, שיושב הראש שלה מתן דהן הוא אחד העצורים בפרשה. איילים היא עמותה התיישבותית המקימה כפרי סטודנטים בפריפריה. כיום מתגוררים כ-1,000 סטודנטים ב-21 כפרי סטודנטים שהקימה העמותה.

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד אישר את העברת הכסף מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ללא מכרז, זאת בעקבות החלטת ממשלה מאוגוסט האחרון להקים כפר סטודנטים בשדרות. העמותה מסתמכת על תקציבים ממשרדי הממשלה, מגופים ממשלתיים כמו הסוכנות היהודית והחטיבה להתיישבות, אך גם על תרומות מקרנות פרטיות ומהכנסות מכפרי הסטודנטים.

על פי החשד, דהן נתן שוחד בכמה הזדמנויות לקירשנבאום וליו"ר מטה ישראל ביתנו דאוד גודבסקי, שנעצר אף הוא במסגרת הפרשה. בנוסף לזה, דהן חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בהיקף כספי גדול, בנוגע לתקציבים שהועברו לעמותת איילים.

העמותה, שהוקמה בשנת 2002, פועלת תוך שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה, והחטיבה להתיישבות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הסוכנות היהודית, מפעל הפיס, קרן היסוד, קק"ל, נובל אנרג'י, וחברות ורשויות מקומיות בפריפריה.

צילום: דודו בכר

ב-2013 הסתכמו הכנסות העמותה ב-25.5 מיליון שקל. בין היתר, העמותה תוקצבה על ידי החטיבה להתיישבות בכ-3.2 מיליון שקל ועל ידי הסוכנות היהודית – ב-2 מיליון שקל. קרן היסוד העניקה לעמותה תקציב בגובה 3.4 מיליון שקל.

בנוסף, לעמותה ישנן הכנסות משכירות לדיירי הכפרים שהקימה בשווי 6.8 מיליון שקל ב-2013. בנוסף, המשרד לפיתוח הנגב והגליל תקצב את העמותה בכ-3 מיליון שקל ב-2013. קרן מיראז' של איש העסקים דיוויד מיראז', הפועלת בנושא ההתיישבות בארץ, העבירה לעמותה כ-1.6 מיליון שקל נוספים.

לפני כחודשיים אישר השר לשעבר לפיד התקשרות בפטור ממכרז עם העמותה לצורך הקמת כפר סטודנטים חדש בשדרות על ידה בעלות של 50 מיליון שקל – 30 מיליון שקל על ידי הממשלה (מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל) ו-20 מיליון שקל מתקציב העמותה. הפרויקט אושר בממשלה באוגוסט האחרון כדי "להגביר את החוסן האזרחי בעיר". ההצעה הוגשה על רקע החלטת הממשלה לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות, לאחר מבצע צוק איתן, והובאה לממשלה על ידי שר הבנוי והשיכון, אורי אריאל, שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום.

"עמותת איילים נתמכת על ידי ממשלת ישראל במספר פרוייקטים חברתיים חשובים המקדמים את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית של צעירים בנגב ובגליל, לרבות כפרי הסטודנטים, התנדבות בקהילה ופרוייקט דיור להשכרה. יו"ר העמותה, מתן דהן, נעצר אתמול לטובת הבהרות מסוימות הנוגעות לפעילות זו. נבהיר כי על פי הידוע לנו, החשדות לא נוגעים לליבת הפעילות של הארגון ולא קשורה כלל לפרוייקטי הדיור וכפרי הסטודנטים, אלא לתקציב ממשלתי הנוגע לפעילותינו בתחום קידום הצעירים. כמו כן, שעל פי הידוע לנו, אין שום חשד על טובת הנאה אישית למי מאנשי איילים. כמובן שאנו סמוכים ובטוחים כי דהן, פעל ביושרה והוא נקי כפיים לחלוטין. נציין גם כי העמותה פועלת בשקיפות ציבורית ונתונה לביקורת מסודרת ומתמידה על ידי כל הגורמים המוסמכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה