פרשת ישראל ביתנו: בין העצורים - מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים והעוזרת של פאינה קירשבנאום

(עדכון) הערכות - למשטרה יש עדי מדינה ■ השר לשעבר מיסז'ניקוב ניסה לצאת מהארץ - לפני שנעצר ■ סגנית השר קירשנבאום חשודה בקבלת שוחד - הלילה הוארך המעצר של בתה רנית והבוקר נעצרה מקורבת נוספת לסגנית השר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

גל המעצרים בפרשת השחיתות במגזר הציבורי נמשך: עוד הותר לפרסום כי בין העצורים גם רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות, כמו גם אשתו, בתיה כהן. על פי החשד, כהן נתן שוחד לקירשנבאום בשנת 2010 ובנוסף חשוד כי קיבל שוחד כמנכ"ל משרד החקלאות. כמו כן, תיווך בשוחד במספר הזדמנויות עבור גורמים שונים במשרדי ממשלה. מעצרו הוארך ב-8 ימים.

כמו כן, הותר לפרסום כי בין העצורים יאיר גלר, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, שחשוד בעבירות של מתן שוחד, קשר לפשע, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. על פי החשד, הוא נתן שוחד במספר הזדמנויות לחברת הכנסת קירשנבאום ודאוד גודובסקי באמצעות הרשות למלחמה בסמים בראשה הוא עומד וכן סייע לקבלת כספים במירמה בנסיבות מחמירות. מרשות למלחמה בסמים נמסר כי "הנושא בחקירה ולכן לא נוכל להתייחס אליו. הרשות תסייע ככל שתידרש בחקירת המשטרה".

ויקה רבין

הבוקר נעצרה חשודה נוספת, המקורבת לסגנית השר פאינה קירשנבאום. כעת הותר לפרסום שמה - ויקה רבין, העוזרת הפרלמנטרית של קירשבנאום, החשודה בכך שבמספר הזדמנויות ביקשה שוחד עבור אחרים וגם עבור עצמה וכי שיבשה הליכיט חקירה. אתמול נעצרה רנית, בתה של קירשנבאום, בחשד שגם היא לקחה שוחד יחד עם אמה. אמש בחצות היא הובאה להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון. השופט מנחם מזרחי נענה לבקשת המשטרה והאריך את מעצרה ב-8 ימים.

פאינה קירשנבאום עם בנותיה, מיטל ורניתצילום: מתוך עמוד הפייסבוק רנית קירשנבאום

אתמול הובאו לבית המשפט 28 חשודים. סגנית השר קירשנבאום עצמה נחקרה אתמול במשך שעות ארוכות ביחידת להב 433 של המשטרה אך לא הובאה להארכת מעצר בשל החסינות שלה כחברת כנסת. ככל הנראה, למשטרה יש עדי מדינה. לפי החשד, קירשנבאום התנהלה באופן שיטתי בצוותא עם כפופים לה ועם עובדי ציבור אחרים בתמורה לטובות הנאה אישיות לה ולאנשים שהיא חפצה ביקרם, תוך שימוש בכספי משלם המסים. מחומר החקירה עולה חשד לעשרות מקרי שוחד הנאמדים במיליוני שקלים, המועברים בתחכום רב ובדרכים שונות ומגוונות תוך שיתוף פעולה מלא עם הגורמים המקבלים את התקציב, בין היתר, איגודי ערים, רשויות סטטוטוריות, מועצות אזוריות ועוד.

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: עופר וקנין

גם השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב נעצר אתמול ומעצרו הוארך ב-8 ימים. מיסז'ניקוב חשוד בקבלת שוחד והטיית מכרזים. בדיון בהארכת מעצרו, אמר נציג המשטרה כי מיסז'ניקוב ניסה לשבש את הליכי החקירה נגדו. ל-TheMarker נודע כי השר לשעבר ביקש השבוע לצאת מהארץ אולם המשטרה מנעה זאת - עוד לפני המעצר.

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, יאיר גלרצילום: ניר כפרי

הפרשה התפוצצה אתמול בבוקר כש-30 דמויות בכירות עוכבו לחקירה בחשד שהקצו תקציבים לעמותות ולגופים שלא כדין, העבירו כספים לאיגודים ולעמותות במועצות האזוריות והלבינו כספים דרך עמותות קש. כמו כן, חשודים המעורבים במתן טובות הנאה, מתן שוחד, קידום עניינים של מקורבים ומינוי מקורבים. בתום חקירה סמויה שנמשכה כשנה על ידי יחידת לה"ב 433, נערכו גם חיפושים בבתים ובמשרדים של החשודים ונלקחו מחשבים ומסמכים.

בפרשה מעורבים, בין היתר, חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, החשודה בהעברת השוחד לעמותות ושנחקרת כעת, ושר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שמעצרו הוארך בשמונה ימים, וכן ראשי רשויות מקומיות, מנכ"ל משרד ממשלתי, מנכ"לים וראשי עמותות, בכירים בתאגידים ציבוריים, ופעילים פוליטיים. דמויות בכירות נוספות צפויות להיות מזומנות למתן עדות וצפויים עוד מעצרים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?