בית הדין לעבודה: עדותה של שרה נתניהו נחוצה לבירור טענות מני נפתלי

בהחלטה שניתנה היום בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, התקבלה בקשתו של אב הבית לשעבר במעון רה"מ לזמן את שרה נתניהו לעדות עד לתחילת ינואר ■ השופטת דחתה את הבקשה לגילוי תלושי השכר שלה

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופטת דיתה פרוז'ינין, מבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, נתנה היום (ג') החלטה בנוגע לבקשתו של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, לזמן את שרה נתניהו לעדות בנוגע ליחס שלה כלפיו וכלפי יתר העובדים במעון. השופטת קבעה כי עדותה של נתניהו אכן נחוצה לבירור טענות התובע כדי לסייע בידי בית הדין להגיע לחקר האמת בתביעתו. על כן נקבע, כי המדינה תגיש תצהיר עדות ראשית של נתניהו עד ל-5 בינואר 2015.

בבקשה לזימון העדות טען נפתלי, באמצעות משרד עורכי הדין נעמי לנדאו ושות'־נאוה פינצ'וק אלכסנדר, כי עדותה של נתניהו נדרשת בשל המחלוקות העובדתיות שקיימות בין הצדדים. בעוד שהוא טוען כי "בני הזוג נתניהו חשפו אותו במודע לסביבת עבודה מתנכלת השוררת במעון ראש הממשלה", מנגד טוענים בני הזוג נתניהו כי "בגיוסו של נפתלי ובקיום חוזה עבודתו פעלו כמעסיקים כשורה וללא כל דופי". בנימוק להחלטה שניתנה היום צויין כי התובע טוען להעסקה פוגענית במעון ראש הממשלה, ו"חלק מטענותיו בעניין זה ייחד להתנהלותה של גב' נתניהו. משמע שמדובר בנושא הרלבנטי בהחלט למחלוקת השנויה בין הצדדים".

בנוסף לכך, השופטת דחתה את הבקשה לגילוי תלושי השכר של שרה נתניהו, ונדחתה הבקשה לגילוי החשבוניות עבור המצרכים שנרכשו לצורך אירוע אירוח במעון ראש הממשלה - נפתלי טוען כי הנהלים מגדירים את הסכום שניתן להוציא, ואילו הוא קיבל הוראות משרה נתניהו לחרוג מסכום זה.

שרה נתניהו

לפני כחצי שנה הגיש נפתלי תביעה נגד המדינה, בני הזוג נתניהו ועזרא סיידוף, שכיהן כסמנכ"ל נכסים בבית ראש הממשלה ושימש הממונה הישיר שלו. בתביעה הוא תיאר את ההתנהגות הפוגענית שהפנתה כלפיו, לטענתו, אשת ראש הממשלה. לדבריו, "גב' נתניהו העלתה דרישות מוגזמות כלפי סגל העובדים, שאינן עולות בקנה אחד עם אמות מידה ראויות, נקטה יחס קשה כלפיהם, כמו כן התנהגה באופן העולה כדי התנכלות והתעמרות במקום העבודה".

"בגללך תתפרק הקואליציה - כי רוה"מ ייסע בשבת"

בתצהיר שהגיש לפני כחודש תיאר נפתלי, שעבד בבית ראש הממשלה מפברואר 2011-נובמבר 2012, את היחס של בני הזוג נתניהו לעובדי מעון ראש הממשלה. "נתניהו ראתה בכל העובדים כמי שמהווים 'בעיה הגיינית'. במעון ראש הממשלה (הקומה הפרטית) נקבעו הכללים הבאים לעניין הניקיון של עובדים: כל מי שעובד בקומה השנייה צריך להחליף שלושה זוגות בגדים במשמרת ולשטוף את הגוף לפני שהוא נכנס לחדר שינה. הבגדים מוספרו מאחד עד שלוש, לפי המיקום שבו נלבשו בעת העבודה: בגד מספר אחד לובשת העובדת בעת שהינה מטפלת בשירותים, בגד מספר שניים בעת ששוהים בחדר כביסה ובגד מספר שלוש לשימוש בעת הטיפול בחדר השינה. בין לבין נדרשה העובדת להתקלח. אם היו צובעים קיר בקומה זו, היו צריכים העובדים לכסות בניילון את כל הקומה".

נפתלי הוסיף כי "זכור לי שבאחת הפעמים אשת ראש הממשלה 'גילתה' שאחת העובדות ארזה בטעות מספר ביצים בשקית אחת. היא דרשה ממני לחזור למטבח עם העובדת ותוך 20 שניות לדאוג שהעובדת תארוז כל ביצה בשקית נפרדת. ברקע שמעתי אותה צועקת - "עשר, תשע, שמונה, שבע, שש...אתה מעכב את ראש הממשלה. בגללך תתפרק הקואליציה - כי ראש הממשלה ייסע בשבת...".

עוד ציין נפתלי בתצהיר כי לאחר שהודיע ביוני 2012 על כוונתו לסיים את עבודתו במעון, קרעה שרה נתניהו את המכתב לנגד עיניו וצעקה עליו: "ראש הממשלה עסוק עם איראן...אין לו זמן לדברים האלה. אתה כל הזמן מדבר על התקן עם כולם. אתה עובד פה לא בשביל הכסף. אתה עובד פה כדי לשרת את ראש הממשלה. המשכורת שלי היא רק 3,500 שקל, ואני אחראית על שלושה בתים. אני פסיכולוגית ויש לי צרות משלי". הוא הוסיף בתצהיר כי המוטו - "אנחנו לא כמו המרוקאים", "אנחנו אירופים", "היינו בכל העולם", "ראינו דברים", "אנחנו לא אוכלים כל דבר" ו"אנחנו לא אוכלים חריף" - חזרו פעם אחר פעם.

מנגד, בכתב ההגנה נטען כי בהתנהגותו ניסה נפתלי לפגוע בשגרת העבודה וברווחתם של יתר העובדים בבית ראש הממשלה. מכתב ההגנה עולה כי כל טענותיו התמקדו בעובדה שלא קיבל תקן קבוע בבית ראש הממשלה. בבית ראש הממשלה טוענים כי במשך כל תקופת העסקתו נמצאו ליקויים רבים בעבודתו, במספר הזדמנויות שונות התנהג בבוטות או באלימות כלפי עובדים בבית ראש הממשלה ולא מילא את תפקידו כראוי. לאחר שהבין שלא יקבל מעמד של עובד קבוע - הודיע ביוני 2012 על רצונו לעזוב את מקום העבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר