המרוץ להתמחות בעריכת דין 2015: כללי המשחק עומדים להשתנות שוב

כיצד יתנהלו ראיונות ההתמחות בעריכת דין השנה? בסוף מי שיקבע הוא בנימין נתניהו

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

בעוד שלושה חודשים, ביום ראשון, 15 במארס 2015, ייפתח מירוץ הראיונות להתמחות במשרדי עורכי הדין למועדי מארס וספטמבר 2016. רק ממועד זה יהיו רשאים עורכי דין לראיין סטודנטים בשנה השלישית ללימודי המשפטים, לצורך קבלה להתמחות.

הסטודנטים לחוצים, ועורכי הדין במשרדים המגייסים וגם בפרקליטות, במשרדי הממשלה וברשויות, מודאגים לא פחות. המאבק על לבם של הסטודנטים הטובים והמתאימים ביותר יהיה גם השנה חווייה מתישה וקשה לשני הצדדים, מראיינים ומרואיינים כאחד. הנה תשובות לכמה מהשאלות שכבר מטרידות את עורכי הדין ואת הסטודנטים המועמדים.

מתי מתחילים לראיין, ומתי יכולים המשרדים להודיע לסטודנט אם התקבל להתמחות?

נכון לרגע זה, חזרנו למדיניות הראיונות וההודעות שחלה לפני שנתיים, אבל זה לא כל הסיפור. המשרדים רשאים להציע לסטודנט שיתראיין ב-15 במארס משרת התמחות מיד בתום הראיון, וגם לדרוש ממנו להשיב להצעה מיד.

יש סיכוי סביר שהמצב הזה ישתנה השבוע. בשנה שעברה, ממש בדקה ה–90, חתמה שרת המשפטים דאז ציפי לבני על הוראת שעה שאימצה לשכת עורכי הדין ששינתה את הכללים.

לפי הוראת השעה, היתה למשרדים שהות של 14 יום החל מ–15 במארס כדי לראיין מועמדים, ורק בסוף 14 הימים מותר היה להציע למרואיינים המועדפים מקום התמחות. לאחר מכן ניתנה למועמדים שהות של 72 שעות להשיב על ההצעה. ההצעות היו מחייבות. כלומר, כל משרד היה מחויב לקבל להתמחות מועמד שנענה בחיוב להצעה. תחולת הוראת השעה הזאת הוגבלה לשנה בלבד, והיא פגה. חזרנו למצב הקודם.

בלשכת עורכי הדין אמנם התכוונו להאריך את הוראת השעה, אבל הדיונים שם התקדמו לאט.

יו"ר ועדת ההתמחות בלשכה, עו"ד אורן פרסקי, שותף במשרד עורכי הדין מלכו שמרון פרסקי, אומר שקיבל בשנה החולפת תגובות רבות להוראת השעה. עורכי הדין ביקשו לשנותה לטובת המשרדים, ואילו אגודות הסטודנטים ביקשו שינויים לטובת המתראיינים.

פרסקי גיבש הצעה לשינוי הוראת השעה ולהחלת כללים חדשים קבועים. החלטה זו יש להביא לדיון ואישור במועצת לשכת עורכי הדין. הדיון המקורי נקבע לינואר הקרוב, אך יו"ר המועצה, עו"ד חווה מרצקי, המודעת ללחץ שבו נתונים עורכי הדין, הקדימה אותו, והוא יתקיים כבר מחר.

ההצעה על שולחן מועצת לשכת עורכי הדין קובעת כי למשרדים יינתנו עשרה ימים לראיין מועמדים ובסוף התקופה יוכלו להציע מקום התמחות לנבחרים. לסטודנטים יהיו 48 שעות לשקול את ההצעה ולהשיב. כמו בהוראת השעה, ההצעות יהיו מחייבות כך שהמשרד המציע יהיה חייב לקבל את הסטודנטים שישיבו בחיוב. פרסקי מציין כי לא כל עורכי הדין מתלהבים מההצעה ומהתקופות הנקובות בה, כך שהמועצה עשויה לשנות אותה.

מה יקרה אם לא יחול שינוי בכללים?

משרד עו"ד מיתר ליקוורניק

ברוב משרדי עורכי הדין הגדולים החלו כבר להיערך לסדרת ראיונות מואצת, תחת ההנחה שהוראת השעה לא תוארך ולא יחול שינוי בכללים. כדי להמחיש את העומס והלחץ הצפוי, די להיזכר כי לפני שנתיים, כשמועד תחילת הראיונות חל בסוף השבוע, היו משרדים שזימנו מועמדים לראיונות גם במוצאי שבת.

השנה חל 15 במארס ביום ראשון ועורכי הדין יוכלו לאגור כוחות בסוף השבוע שלפניו. לעומת זאת, הבעיה מתעוררת ביום הראיונות השלישי - 17 במארס, שהוא יום הבחירות לכנסת. לפי החוק זהו יום שבתון. המשמעות היא שמשרדי עורכי הדין לא יוכלו לחייב את עובדיהם להגיע למשרד ולקיים ראיונות באותו יום. כתוצאה מכך צפוי לחץ עצום של ראיונות בשני הימים הראשונים.

במשרדים הגדולים צפוי שיתוק של העבודה המשפטית. עורכי דין רבים יגויסו למשימה כדי לראיין מספר גדול ככל האפשר של מועמדים. בחלק מהמשרדים יעמידו במצב הכן גם שותפים בכירים שמראיינים את המועמדים המובחרים בסבב ראיונות שני ומקבלים את ההכרעה הסופית.

מה הסיכוי לשינוי הכללים ברגע האחרון כמו שקרה לפני שנה?

רוב גדול של עורכי הדין מעדיפים שינוי בכללים שיעניק פרק זמן מינימלי של ראיונות כדי להתרשם מהמועמדים לפני ההחלטה להציע מקום התמחות. לכן, הסיכוי שהמועצה תאשר שינוי כלשהו גבוה.

משרד עורכי דין הורביץצילום: עופר וקנ

אם וכאשר יאושר שינוי של הכללים נדרשת על פי חוק חתימה של שר המשפטים כדי שהשינוי ייכנס לתוקף. כרגע, תיק המשפטים מוחזק אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשנה שעברה הפעילה ח"כ עדי קול (יש עתיד) לחץ על כל הגורמים ומעורבותה תרמה להעברת הוראת השעה במועד. גם השנה פנתה ח"כ קול ללשכת עורכי הדין וזו באמת זירזה את התהליך מצדה. לעומת זאת, לנתניהו יש על הראש עניינים דחופים יותר.

מתעוררת גם השאלה אם ראש הממשלה רשאי בכלל לאשר בחתימתו את ההארכה. לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שרי הממשלה נדרשים לנהוג איפוק בהפעלת סמכותם המיניסטריאלית בתקופת ממשלת המעבר ולדחות החלטות שאין חובה לקבלן לפני הבחירות. ככל שקרב מועד הבחירות מצטמצמת הסמכות המיניסטריאלית לפעולות חיוניות בלבד. ככל שההחלטה על שינוי הכללים תתעכב יש סכנה שנתניהו - גם אם ירצה מאוד לעזור - לא יוכל לעשות זאת.

כיצד ישפיעו הכללים החדשים אם יתקבלו?

כמו בשנה שעברה, במשרדי עורכי הדין הגדולים יעסקו בחישובים מתחום תורת המשחקים, וגם בחיזורים נמרצים.

תורת המשחקים היא כזו: מכיוון שהצעת מקום התמחות מחייבת וכובלת את המשרד, צריכים המשרדים להעריך מראש כמה סטודנטים ישיבו בחיוב להצעה. משרד שיציע מקום ליותר מדי מועמדים עלול למצוא את עצמו עם כמות גדולה מדי של מתמחים. משרד שיציע פחות מדי יגלה שמועמדים טובים שלא קיבלו ממנו הצעה נתפסו כבר בהצעות שקיבלו ממשרדים אחרים. משרד כזה ייאלץ לפתוח בסבב ראיונות נוסף, בפיגור ניכר.

כדי להציע לכמות מועמדים נכונה צריכים המשרדים להעריך עד כמה הם מבוקשים מצד הסטודנטים. ככל שהמשרד מבוקש יותר כך יציע פחות הצעות.

מכפיל ההצעות במשרדים הגדולים והמבוקשים ביותר היה בשנה שעברה 2–2.5. כלומר משרד מוביל שנדרש לאייש עשרה תקנים של מתמחים הציע משרות ל–20 עד 25 מועמדים. רק משרדים בודדים הרשו לעצמם לאמץ את המכפיל הזה.

הזמינו אותי לראיון לפני 15 במארס. מותר, או שעלי לסרב? ואם הגעתי והציעו לי התמחות?

לא מעט משרדי עורכי הדין מתעלמים מהכללים ומזמינים מועמדים לראיונות כבר בימים אלה. התופעה אינה קיימת בקרב משרדי עורכי הדין הגדולים ביותר אך בקרב משרדים קטנים ובינוניים, גם מוכרים ומכובדים, יש מקרים כאלה.

עו"ד פרסקי אומר כי התופעה ידועה. לדבריו, גם בשנה שעברה היתה תופעה דומה, ו"מדובר בעבירה משמעתית". גם הצעת התמחות לסטודנט בשנה ג' לפני 15 במארס היא עבירה משמעתית. פרסקי מדגיש כי בכל מקרה עבירת המשמעת היא של עורך הדין ולא של הסטודנט.

לדברי פרסקי, בשנה שעברה החליטה הלשכה באופן מודע שלא לאכוף את הכללים על המשרדים שריאיינו מועמדים בטרם עת ואולם לנוכח התגברות התופעה הוא אינו שולל את האפשרות שהכללים ייאכפו השנה.

הזמינו אותי לסיור במשרד ולפגישה עם שותפים ומתמחים. האם זה בסדר?

זו כבר טקטיקה חוקית שנוקטים בה רוב המשרדים הגדולים כדי לפתות מועמדים. אין מדובר בראיון, ולכן התהליך לגיטימי — וכך גם ירידי התמחות שמתקיימים במוסדות האקדמיים השונים.

המדינה היא משרד עורכי הדין הכי גדול. איפה היא בתחרות על מתמחים?

התחרות על מועמדים טובים להתמחות עזה ביותר. בשנה האחרונה הצטרף גם משרד המשפטים לתחרות על לבם של המועמדים לאחר שבשנים האחרונות נחטפו הסטודנטים הבולטים על ידי המשרדים הפרטיים.

השנה מתכנן גם פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, לקיים מפגש מיוחד עם סטודנטים מצטיינים כדי לשכנעם לבחור להתמחות בפרקליטות המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"