קלטות זקן מחייבות עוד כתב אישום נגד אולמרט

לעתים הליך משפטי אינו מספיק כדי להוציא לאור את האמת

עידו באום
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
פרשנות

כתב אישום נגד אהוד אולמרט על שיבוש הליכי משפט והדחת עד במשפט הולילנד יוגש במוקדם או במאוחר, על רקע הקלטות שולה זקן. כל החלטה אחרת נראית בלתי סבירה.

להקלטות אולמרט־זקן ממד ציבורי מעבר לאיש עצמו. האזנה להן ממחישה שגם הליך משפטי לא מספיק כדי להוציא אמת לאור. במיוחד, כאשר העבריין הוא חלק מרשת סבוכה של יחסי הון־שלטון וגם עיתון. בכירים שאותרגו כי הבטיחו להביא שלום או ביטחון או שגשוג הרשו, ואולי גם מרשים לעצמם, להפר את אמון הציבור ולעוות משפט. במקרה הנוכחי, גם מי שהתייחס בספקנות להרשעותיו של אולמרט לא יכול להתעלם מהאישיות המתנשאת והמניפולטיבית שעולה מההקלטות.

עוד כתבות ב-TheMarker

המרוץ להתמחות בעריכת דין 2015: כללי המשחק עומדים להשתנות שוב

סוד אפל, סמים, דוגמניות ומאות מיליוני ליש"ט: הסיפור של משפחת דלל

אולמרט בבית המשפט העליון, השנהצילום: טלי מאייר

בהיבט הזה, נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, נעתר לבקשת "הארץ" וחדשות 10 לפרסם את ההקלטות למרות התנגדות אולמרט, בין היתר כי "אולמרט נעשה דמות ציבורית על ידי כך שהעמיד עצמו לבחירת הציבור. על כן גדל המשקל שיש ליתן לחופש הביטוי של המבקשים ולאינטרס הציבורי הקיים בפרסום".

בצד זאת יש להקלטות ממד פלילי. ראשית, אולמרט שותל לכאורה בפי זקן גרסאות שונות ומשתנות ביחס לכספים שהעביר לה עד המדינה שמואל דכנר. אלה כספים שהפרקליטות טוענת שהועברו כשוחד לאולמרט. לכאורה, זה שיבוש הליכי משפט.

שנית, ניתן לנסות לאמוד אם אמנם ניסה אולמרט באמצעות תמיכה כלכלית להניא את זקן מחתימה על הסדר הטיעון שיפליל אותו. אגב, בכל פעם עולה בהקלטות שם של איש עסקים ידוע אחר הנחלץ לסייע לאולמרט. הפעם זהו רמי אונגר.

לבסוף, נחשף חלקו של סניגור הצמרת נבות תל צור, שהפרקליטות נדרשת להכריע אם סייע לאולמרט בשיבוש ההליכים.

1. משנה גרסה
 משנה מזל

החלק המזיק ביותר לאולמרט בהקלטות הוא סדרת השיחות בעניין הכספים שנתן דכנר לזקן. במאי 2011 אולמרט דן עם זקן בגרסה הרצויה מבחינתו ביחס לצ'קים בסך 100 אלף שקל שקיבלה מדכנר. השיחה היא על רקע חקירתה של זקן במשטרה. הפרקליטות טענה במשפט הולילנד כי זקן נטלה 40 אלף שקל והעבירה לאולמרט את היתרה במזומן. בחקירה טענה זקן שהעבירה אותם לאורי מסר.

שולה זקן בבית המשפטצילום: גיל יוחנן

זקן לאולמרט בהקלטה: "הם רצו שאני אגיד שאני נתתי לך את הכסף, זה מה שעניין אותם, אוקיי? למה, למה הפקדתי ומשכתי את הכסף".

אולמרט: "היית צריכה להגיד שהבטחת לו את זה לפי בקשה, שהוא ביקש ממך שיעשה לך טובה, תעשו לו טובה כי הוא צריך כסף מזומן". (...)

זקן: "קשה קצת לפעמים לשקר ככה".

באוקטובר 2012, על רקע מגעים בין הסניגורים החדשים של זקן לפרקליטות על הסדר טיעון, מציע אולמרט לזקן לאמץ הסבר שונה: רומן עם דכנר.

אולמרט: "הוא (דכנר) אומר שאת אמרת לו 'תגיד שאני אהובתך'".

רמי אונגר. משמאלצילום: מוטי קמחי

זקן: "שהוא אמר לי אני אתן לך הלוואה ממש בכתב ידו. מה, אסור לי לתת לאהובתי כסף?".

בתחילת משפט הולילנד כבר שומע אולמרט על הקו שעומדת זקן לאמץ בהסדר הטיעון, ולפיו תודה כי העבירה את 60 אלף השקל ל"אדם אחר". אולמרט לזקן: "תראי, כל אחד בעולם יגיד 'היא מתכוונת לאהוד אולמרט, והיא לא אומרת את זה'. ואז התביעה תגיד, 'רבותי, למי היא יכלה לתת? בשביל מי היה מיועד הכסף, רק בשביל אהוד אולמרט?' אני אמרתי 'אני לא בעד'".

שלוש גרסאות שאולמרט מביע את דעתו על כל אחת מהן. זה לא נשמע טוב.

2. הביטחון הכלכלי של זקן

אם דולים מהקלטות זקן את השיחות סביב הסדר הטיעון, ניתן לראות כיצד בשלהי משפט טלנסקי וראשונטורס אולמרט מחזק את זקן בשתיקתה. "אני לא רוצה שיקרה לך מאומה. אני מאמין שלא יקרה לך מאומה...אף שופט לא יזכה אותי וירשיע אותך. אבל כל שופט שירשיע אותי ירשיע גם אותך...", אומר אולמרט.

שלושה חודשים לאחר שהוא מזוכה משני התיקים העיקריים בשעה שזקן מורשעת, חשבונותיה מעוקלים ומצבה בכי רע, הם נפגשים שוב. על הפרק מגעים שלה להסדר טיעון בהולילנד באמצעות סניגוריה החדשים, עפר ברטל ודב גלעד כהן. זקן מודעת למנופי הלחץ שיש לה על אולמרט והיא לוחצת. "אני צריכה לדאוג לבית שלי. הבית שלי מתפרק... די, אהוד, אני רוצה לחיות. בקטע של חיים זה קודם כל, מה לעשות, זה הקטע של הביטחון הכלכלי".

הפעם אולמרט מסויג: "שולה, אני לא אומר לך מה לעשות. לא, כי אני לא רוצה שזה יהיה כאילו כתגובה לחס וחלילה שאת תרגישי שאני לוחץ על משהו. שלא תחתמי לפני שאת מתייעצת עם גורם שמסתכל על זה מהצד. אני לא עורך דין ולא משפטן".

אגב, אולמרט הוא כן עורך דין ומשפטן. עזרתו מגיעה לאחר שזקן לא חותמת על הסדר. בדצמבר 2013, אולמרט מעדכן: "סיכמתי עם רמי אונגר, אני אומר לך, אם אדם אחד בעולם יידע את זה, זה לא יהיה, אבל אני סידרתי לך, שאת תקבלי כל חודש 10,000 דולר אבל הוא לא מוכן להעביר את זה ישירות לחשבון שלך. הוא לא רוצה להסתבך, צריך עוד חשבון, אולי בחוץ לארץ, של מישהו שהכסף יעבור דרכו...".

זקן: "ואם אני נכנסת בפנים?".

עו"ד נבות תל צור

אולמרט: "את ממשיכה לקבל את ה–10,000 דולר, זה שלך... אני לא מאושר מהחלק הזה של העדות, אבל זה לא רלוונטי. היית אמיצה והיית הגונה, אין לי אליך טענות. לא העמסת עלי, לא הפלת עלי. מה שהבטחתי לפני אני מקיים, כל חיי קיימתי, אף פעם לא זנחתי אותך, זה הכל".

בתגובת צוות ההגנה של אולמרט נטען כי זקן היתה "סוכנת מדיחה" שניסתה לטמון לאולמרט מלכודת וכי "לא מדובר כלל ועיקר בשיחות תמימות מצדה, אלא במניפולציות שהוקלטו, חלקן נמחקו לעולמי עד וחלקן ככל הנראה נערכו". טיעון נוסף של ההגנה: "נחשפו באחרונה על ידי צוות ההגנה של מר אולמרט עוד עשרות הקלטות אותן ניסתה זקן להסתיר ושמהן עולה תמונה אחרת לחלוטין".

אחת התובנות שעולות משיחות אולמרט־זקן סביב הסדר הטיעון היא שהגיע הזמן לחדול מחקירות בתנאי דה לוקס לאישי ציבור. גם ראשי ממשלה צריך לחקור במשטרה. הקלות הבלתי נסבלת של תיאום עדויות והפעלת לחצים הדדית מעוררות מחשבה לגבי חקירות אחרות. למשל, פרשת הרפז שגם בה נוהלה חקירת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, בכפפות משי ונחקרים קיימו שיחות סמויות בנקודות זמן קריטיות.

ועוד דבר: מתחייבת בדיקה בעניינו של איש העסקים אונגר.

מצבו של אונגר שונה מזה של אנשי עסקים כמו יאיר המבורגר ואלפרד אקירוב, שנחלצו לסייע לזקן במצוקתה והעסיקו אותה ואת בנה, נדב. אין אינדיקציה שלפיה המבורגר ואקירוב ידעו כי הם מסייעים למטרת־העל לכאורה של אולמרט למנוע מזקן להפלילו. לעומת זאת, האופן שבו אולמרט מציג את התשלום מאונגר מעורר חשד שאונגר סבר שיש פסול בהעברת כספים גלויה.

כפי שהיועץ ויינשטיין הורה לאחרונה על בדיקת הטענות שבהן ייחס אולמרט לאהוד ברק לקיחת שוחד בהקלטה אחרת, כך נדרשת בדיקה גם על הדברים בהקלטה הזו.

3. סניגור הצמרת נקרא לייעץ

בהקלטות שפורסמו עתה נחשף לראשונה חלקו של עו"ד נבות תל צור, סניגור צווארון לבן מנוסה. המשטרה המליצה לפרקליטות להעמיד גם את תל צור לדין באשמת שיבוש הליכים. תל צור היה בצוות ההגנה של אולמרט ומשם היכרותו עם זקן. במשפט הולילנד ייצג את דני דנקנר ולא את אולמרט. מההקלטות עולה שזקן פנתה אליו בעצת אולמרט כדי לקבל סוג של "חוות דעת שנייה" על הסדר הטיעון שהוצע לה.

בפגישה מוקלטת ממליץ תל צור לזקן לדרוש להפחית את סעיף האישום להפרת אמונים: "העסקה הזאת לא טובה למשפט (של אולמרט), אבל לא חשוב. אבל לך? את רוצה להודות בשוחד? מה יש להם, תיק שוחד על 50 אלף שקל?" ובהמשך: "זה מזיק ל(אהוד) אבל זה לא השיקול, כולנו יודעים שזה מזיק לו". ואחר כך שוב: "אני מנסה רגע כן לשים אותו (את אהוד) בצד... נגיד שהוא יחיה עם זה. אני לא שלם לשלוח אותך בהסכמה בפה שלך לשוחד ל–11 חודש".

כדי להרשיע בעבירה של שיבוש מהלכי משפט על התביעה להוכיח שתל צור פעל מתוך כוונה לשבש משפט או יכול היה לצפות ברמה גבוהה של ודאות ששיחותיו עם זקן יביאו לשיבוש כזה.

תל צור הדגיש בתגובתו לעיתונות כי ייעץ לזקן "משיקולים מקצועיים וענייניים, כאשר טובתה לנגד עיני". לדבריו, "לא רק שלא ניסיתי להניא את גברת זקן מלחתום על הסדר הטיעון ולא הבטחתי לה דבר כנגד אי חתימתה, אלא ההפך הוא הנכון: טענתי בפניה שמדובר בהסדר סביר מבחינתה, אם כי ניתן היה לדעתי לשפר את תנאיו".

פרסום ההקלטות יחד יוצר לרגע רושם שתל צור פעל בשליחות אולמרט, אך למעשה אין בהקלטות הוכחה לתיאום כזה. ההחלטה אם להאשים את תל צור נתונה בידי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן. יותר משהפרקליטות משוכנעת באשמתו, נדמה כי מבינים שם שכמו זקן, גם תל צור יכול להניב מידע חשוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב