פנקס החשבונות של נוחי דנקנר נחשף: וילות, דירות וחובות של מסעדה באבו גוש

בנובמבר 2012 הגיעו חוקרי רשות ני"ע לביתו של נוחי דנקנר עם צו חיפוש ■ אחד מהמסמכים שנתפסו הוא דו"ח על מצבו הפיננסי, שנכתב בכתב ידו ■ במסמך שהגיע לידי TheMarker מופיעים הבית בהרצליה פיתוח, הדירות במגדל היוקרה והכספים שחייבים לו מקורביו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כשנוחי דנקנר שירבט לעצמו בעט על דף נייר את רשימת הנכסים שלו, ועשה חישובים של שער הדולר מול השקל ב–29 באפריל 2012 - הוא בוודאי לא שיער לעצמו שחודשים רבים לאחר מכן הדף הזה יהיה אחד המוצגים בתיק החקירה הפלילית שמתנהלת נגדו. הוא גם בוודאי לא שיער שבתוך שנה שווי הונו יצנח בצורה דרסטית, והוא יאבד את השליטה בקבוצת 
אי.די.בי. שנתיים וחצי חלפו - ומי שהיה האיש החזק ביותר במשק איבד מאז את קבוצת אי.די.בי, ומבלה בחודש האחרון את ימיו על ספסל הנאשמים באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי.

במסמך, שנושא את הכותרת דו"ח מצב פיננסי, שהגיע לידי TheMarker, מפרט נוחי דנקנר בכתב ידו את שווי הנכסים שלו במיליוני דולרים. בהמשך הוא מפרט את שווי אחזקותיו בחברת גנדן הולדינגס, אחזקות מיעוט בחברות ושותפויות לא סחירות, פיקדונות כספיים והלוואות מבנקים — ומתוך כל זה מפחית את הכספים שהלווה למקורביו. את המסמך הזה תפסו חוקרי רשות ני"ע עם פתיחת החקירה, כשהגיעו לביתו בנובמבר 2012 עם צו חיפוש. דנקנר, שנשאל על המסמך בחקירתו, הסביר לחוקר יריב עמיעד כי מדובר בטיוטה של דו"ח מצב פיננסי שהוא העביר לבנק.

בריכת נוי
 וחצר אנגלית

על פי הכתוב במסמך, הנדל"ן של דנקנר כולל בראש ובראשונה בית ושני דונם בהרצליה פיתוח. מדובר בבית המגורים הפרטי של משפחת דנקנר, ששוויו, על פי דנקנר, הוא 15 מיליון דולר. כיום, שנתיים וחצי אחרי כתיבת המסמך, מנסה דנקנר לסגור הסדר לחובותיו האישיים, שמוערכים ב–450–500 מיליון שקל, בעזרת הבית הזה. ביולי האחרון הוא הגיש הצעה לבנקים שכוללת את פינוי הבית תוך 12 חודשים ומכירתו למרבה במחיר. על פי ההצעה, הסכום שיתקבל ממכירת הבית וסכומים נוספים שיגייס ישמשו לתשלום ראשון לבנקים בהיקף כ–60–70 מיליון שקל. תשלום זה יגיע במסגרת התחייבותו של דנקנר לשלם לבנקים במהלך חמש עד שמונה השנים הקרובות 180 מיליון שקל.

השטח הבנוי של הבית המפואר בהרצליה פיתוח תוכנן על ידי האדריכל אלכס כהן, והוא משתרע על פני 930 מ"ר, כולל מרתף וחניה, שבה יש מקום לשתי מכוניות מנהלים גדולות ולסירה. הבית כולל בריכה בשטח 84 מ"ר, חמישה חדרי שינה עם שירותים ואמבטיה צמודים, יחידת הורים בשטח 50 מ"ר, חדר ארונות בשטח 20 מ"ר, מטבח, שני חדרי אוכל, סלון, חדר כושר, מעלית, חדר משפחה ומרתף. מחוץ לבית יש בריכת נוי וחצר אנגלית. המגרשים לבניית הבית נקנו בתחילת 1998. בנתוני רשות המסים מופיעות שלוש עסקות הרכישה, שבוצעו בפברואר 1998 בתמורה לכ–9.3 מיליון שקל. בשלהי 2013, שלושה חודשים לפני שאיבד את אי.די.בי, העביר דנקנר מחצית מהזכויות על הבית על שם אשתו.

בנוסף, דנקנר מציין כחלק מנכסיו שתי דירות במגדל נהרדעא־בארי בתל אביב, בשווי 5.6 מיליון דולר. מדובר בשתי דירות במגדל היוקרה בארי נהרדעא, שבהן מתגוררים ילדיו של דנקנר; עומר דנקנר מתוגרר בקומה 12 של הפרויקט ואחותו רונה בקומה 16. בנוסף, מזכיר דנקנר גם 14 דונמים בצומת בילו.

כמה שווה גנדן?

דנקנר מציין כי יש לו הלוואות מבנקים בסך 95.4 מיליון שקל.

עוד הוא מציין על גבי המסמך כי שווי חברת גנדן הוא 360 מיליון דולר, כי הוא מחזיק ב–56.3% מהחברה, ולכן על פי החישובים שלו השווי החלקי מבחינתו הוא 202.7 מיליון דולר. הערכה זו לא מסתדרת עם המציאות הכלכלית באותם ימים, לאור החובות הכבדים שהיו לאי.די.בי אחזקות כבר ב–2012, והסימנים שהתקיימו כבר אז שלפיהם החברה תתקשה לפרוע אותם.

ההלוואות שלא יחזרו

דני דנקנר עם בן דודו נוחי

דנקנר מציין על גבי המסמך גם את הכסף שחייבים לו אנשים שונים. כך, למשל, הוא כותב כי "מודי" חייב לו 3 מיליון שקל. מדובר, ככל הנראה, במודי כידון, חברו הטוב של דנקנר. השניים הכירו במהלך שירותם הצבאי המשותף, ואחריו הקימו עסק משותף בתחום המסעדנות. דנקנר, כידון ובנות זוגם שמרו על יחסים קרובים במהלך השנים.

כידון הוא הבעלים של משרד הפרסום גיתם BBDO יחד עם משה תאומים. על פי נתוני יפעת בקרת פרסום, משרד גיתם טיפל בעשור האחרון ועד להעברת השליטה 
באי.די.בי בתקציבי הפרסום של חברות מהקבוצה בהיקף 200 מיליון דולר, בהערכה ריאלית. תקציבי הפרסום שהגיעו מדנקנר בשנים האחרונות מהווים 30%–35% מפעילות המשרד.

היחסים הקרובים בין דנקנר לכידון סייעו לו לקבל את תקציבי הפרסום של הקבוצה. רוב פעילות הפרסום של החברות התפעוליות של אי.די.בי, שבהן שופרסל, סלקום, קבוצת כלל, ישראייר, חוגלה ועוד, נעשתה באמצעות גיתם.

על פי המסמך, גורם נוסף שחייב לנוחי דנקנר כסף הוא "דני", שחייב 59.7 מיליון שקל. ככל הנראה מדובר בבן דודו של נוחי, דני דנקנר — יו"ר בנק הפועלים לשעבר שמרצה בימים אלו עונש מאסר של שמונה חודשים בכלא חרמון בצפון בגין פרשת בנק הפועלים ובנק פוזיטיף הטורקי, שבה הורשע בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי ותחבולה. בפרשה הוטל עליו קנס של מיליון שקל. דני דנקנר הורשע באחרונה גם בפרשת הולילנד, ושם נגזר עליו עונש של שלוש שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי, קנס בסך 500 אלף שקל וחילוט רכוש בסך מיליון שקל. דני דנקנר מערער בימים אלו על העונש לבית המשפט העליון.

איתי שטרום

נוחי דנקנר הבין, ככל הנראה, כי הסיכויים לגבות חזרה את החוב מדני קלושים, ורשם לעצמו על גבי המסמך כי "בהנחה שיפרע רק חצי" אז החוב יהיה 29.8 מיליון שקל.

חצי מיליון שקל למסעדת אבו גוש

עוד חבר שחייב לדנקנר כסף, לפי המסמך, הוא "איברהים" — שחייב חצי מיליון שקל. בחקירתו הסביר דנקנר כי הכוונה לאיברהים ג'וואדאט ממסעדת אבו גוש.

בנוסף, מציין דנקנר כי "איתי" חייב לו 8 מיליון שקל. איתי הוא איתי שטרום, חברו הטוב של דנקנר שנאשם יחד עמו במשפט הפלילי. הפרקליטות חושדת כי לפני הנפקת המניות של אי.די.בי ביצע שטרום הרצת מניות בהנחייתו של דנקנר, במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי — ובכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה.

מודי כידוןצילום: אייל טואג

על פי החשד, ההעברה על סך 8 מיליון שקל הועמדה על ידי דנקנר לשטרום ב–28 בפברואר מחשבונו הפרטי בבנק איגוד. לטענת הפרקליטות, נכון למועד פתיחת החקירה שטרום לא החזיר לדנקנר את הכספים שקיבל ממנו, ולמעשה לא היה מדובר בהלוואה — אלא במימון של הרצת המניות.

מבחינת דנקנר, תיעוד הלוואה לשטרום משתלב עם קו ההגנה שלו, שכן על פי המסמך 8 מיליון השקלים שהעביר לשטרום ניתנו כהלוואה. "אתה מבין מה זה אומר?" הוא אמר לחוקר עמיעד כשזה הציג לו את המסמך. "זה רק אומר שאני צודק. יש לך כאן ראיה מוחלטת שזה חוב". דנקנר מדגיש כי מבחינתו תיעוד ההלוואה הוא ראיה חזקה מאוד לחפותו: "מה יכול להיות יותר מזה?", הוא שואל את החוקר. "אתה מבין שמה שהראית לי מקודם זו הוכחה מוחלטת לכך שזו הלוואה? אם המניות היו שייכות לי הייתי רושם את המניות בתור נכס. אבל אני לא מתייחס למניות בתור נכס, אני מתייחס להלוואה, ההלוואה היא הנכס שלי", מסביר דנקנר.

מטעמו של נוחי דנקנר נמסר: ״המסמך שבו מדובר מוכיח דבר אחד חד משמעית: הוא מראה כי כי 8 מיליון השקלים שהלווה דנקנר לאיתי שטרום נרשמו על ידו בצורה אותנטית במסמכיו בתור הלוואה, וכך גם הוצגו על ידו למערכת הבנקאות בזמן אמת, עוד בטרם החלה בדיקה או חקירה כלשהי בנושא. צר לנו שהרצון העז של עיתונכם לפרסם חומרים, שחלה עליהם סודיות בנקאית והגנת פרטיות, אינו מבחין בין פרסום ענייני ולגיטימי לבין פרסום נתונים רבים נוספים שמצויים במסמך זה שיש בהם פגיעה חמורה בפרטיות של נוחי ושל צדדים שלישיים — ואשר אינם תורמים מאומה לנושא הנדון בבית המשפט״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"