המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אלון חסן בעבירות מרמה וסחיטה באיומים

במשטרה טוענים: חסן הקים בנמל אשדוד מנגנון שליטה תוך ביצוע עבירות פליליות מרביתן באמצעות ניצול קשריו עם חברת דנה וחברות נוספות בבעלותו הפרטית ■ כתוצאה מפעולות אלה גרף חסן רווחים כספיים עצומים לעצמו ולמקורביו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרשת השחיתות בנמל אשדוד: המשטרה הודיעה בצהריים (ד') כי היא ממליצה להעמיד לדין את אלון חסן, יו"ר ועד נמל אשדוד המושעה, ואת מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס. בנוגע לחסן, קובעת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. באשר לסגיס, קובעת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

במשטרה טוענים כי ממצאי החקירה מצביעים על כך שחסן הקים בנמל מנגנון שליטה תוך ביצוע עבירות פליליות, מרביתן באמצעות ניצול קשריו עם חברת דנה שירותי נמל ולוגיסטיקה וחברות נוספות בבעלותו הפרטית, ובתוך כך גרף רווחים כספיים עצומים לעצמו ולמקורביו. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות לצורך קבלת החלטה.

אלון חסן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

מעורבים נוספים שממליצה המשטרה להעמיד לדין הם יניב בלטר, הבעלים והמנכ"ל חברת דנה לוגיסטיקה. באשר לבלטר, אומרים במשטרה, כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט; נגד סמנכ"ל תפעול חברת דנה, דוד חסן, קובעת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

באשר למנכ"ל חברת דנה, אורי בלטר, קובעת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות לביצוע עבירות סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

חסן נעצר בחודש מאי האחרון יחד עם מעורבים נוספים בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים והלבנת הון. בנוסף לזה, בוצעו חיפושים, נחקרו עשרות מעורבים, ונתפסו רכוש ונכסים לצורכי חילוט בשווי המוערך בלמעלה מ-13 מיליון שקל. המעצרים בוצעו בתום חקירה סמויה שניהלה יחידת להב 433 של המשטרה במשותף עם חקירות מכס ומע"מ תל אביב ויחידת יהלום ברשות המסים, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ובליווי פרקליטות מחוז דרום (פלילי ואזרחי).

במשטרה טוענים כי במהלך החקירה הם אספו מידע וראיות באופן שיטתי, תוך שימוש באמצעים מודיעיניים מתקדמים ומגוון יכולות איסוף, שביססו חשד לביצוע עבירות מרמה, הפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים, שיבוש הליכי משפט והלבנת הון.

עצימת עיניים מצד בכירים בנמל

בתום החקירה הסמויה והגלויה, הודיעה בצהריים היחידה החוקרת לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי, את עמדתה, שעל לפיה, כאמור, התגבשה תשתית ראייתית נגד החשודים לביצוע העבירות המיוחסות להם. ראש האגף לחקירות ולמודיעין אימץ את עמדת להב 433 והיחידה למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) כי התגבשה תשתית ראייתית נגד המעורבים המרכזיים בפרשה. על פי המשטרה, במהלך החקירה הסמויה והגלויה, התגלו נורמות התנהגות פסולות, חלקן חוצות את הרף לכדי עבירות פליליות וחלקן במישור המינהל התקין.

חברת דנה מספקת שירותי תפעול ולוגיסטיקה ושירותי פיקוח בתחום איכות הסביבה בנמל אשדוד. מחומר החקירה עולה כי ההתקשרות בין דנה לבין גופים שהיו זקוקים לשירותים אלו (חברות כיל, שמן, נשר), נכפתה לכאורה באמצעות הפעלת לחץ והצגת מצג שווא בפני החברות, תוך ביצוע עבירות פליליות, כולל סחיטה באיומים, על ידי מנהלי חברת דנה, תוך מעורבותו של חסן עצמו ותוך ניצול השפעתו ומעמדו של חסן ללחץ על החברות להתקשר בחוזים אלו, כל זאת, כך על פי המשטרה, באופן שבו היה ברור לחברות כי ללא ההתקשרות עם חברת דנה לא תתאפשר עבודתם בנמל.

האירועים התרחשו אף שההתקשרות עם חברת דנה גרמה לפגיעה משמעותית בהכנסותיה של חברת נמל אשדוד הציבורית ובידיעה או בעצימת עיניים מצד בכירים בנמל, ביניהם מנכ"ל הנמל לשעבר סגיס, ובעלי תפקידים נוספים. עוד קובעת המשטרה כי מהממצאים עולה כי חברת דנה זכתה להעדפות שונות בנמל על פני חברות אחרות בתחום חיוב בעלויות ובתחום אישור שימוש בשטחי הנמל.

סניגורו של אלון חסן, עו"ד בני כץ מסר בתגובה: "המלצת המשטרה הייתה צפויה ואיננו מופתעים מעצם פרסומה לאור המשאבים הרבים שהושקעו בחקירה. "המוטיבציה" המוגברת של המשטרה, בשל החשדות הכבדים כנגד שוטרים המעורבים בחקירת מר חסן, חשדות שנחקרים בימים אלו ע"י המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, מהווים לכל הדעות גורם מכריע בהמלצת המשטרה. הפרקליטות, שעסוקה בימים אלו בשאלות קשות לעניין חוקיות החקירה, ניקיונה ובאם זוהמה לכאורה ע"י גורמים חיצוניים, ממתינה למסקנות מחקירת מח"ש ורק אז תוכל להתקבל החלטה עניינית ומושכלת באם יש בראיות שנאספו על המשטרה ובהמלצתם ממש. מרשי מכבד את רשויות החוק במשרד המשפטים וישקול את עמדתו וצעדיו בהתאם להתפתחות החקירה המתנהלת בין השאר כנגד שוטרים וקצינים החשודים לכאורה בעבירות חמורות ביותר בזמן ביצוע החקירה כנגד חסן. המלצת המשטרה אינה סוף פסוק ועוד צפויות הפתעות רבות בפרשיה זו".

סניגורו של יניב בלטר, עו"ד רונן רוזנבלום מסר בתגובה: "עמדתנו תובא בפני גורמי הפרקליטות במועד ובפורום המתאימים".

סניגוריו של אורי בלטר, עוה"ד טל שפירא ואריאל כפרי, מסרו בתגובה: "מרשנו דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו בהמלצת המשטרה. אנו מצפים כי בחינה מדוקדקת של חומר הראיות בפרקליטות, שם גם תינתן למרשנו האפשרות להעלות את מכלול טיעוניו והשגותיו, תעלה כי לא נעברה על ידו עבירה כלשהי. יש אפוא להתאזר בסבלנות ולאפשר לפרקליטות לבחון את החומר, ללא הפעלת לחצים וללא עריכת משפט שדה בתקשורת".

סניגורו של שוקי סגיס, עו"ד לוליק אסל מסר בתגובה: "המלצות המשטרה הן רק המלצות, ככל שיוחלט בפרקליטות להגיש כתב אישום תעמוד למרשי זכות לעיין בראיות ולהגיב לגופן. תשומת הלב מופנית לכך שבחילה דובר על עבירות חמורות יותר".

מי שלא כלולים בהמלצת המשטרה על הגשת כתב אישום הם אנשי העסקים ג'קי בן זקן ואברהם ננשקווילי. המשטרה לא העבירה המלצות להעמיד אותם לדין אולם ההכרעה הסופית בעניין מסורה לידי הפרקליטות. החשד שבדקה המשטרה הוא כי הסכם החסות בין קבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד לחברת דנה לוגיסטיקה נעשה באופן פיקטיבי והיה חלק מעסקה מורכבת שערכה חברת חיפושי הגז והשמן עם דנה לוגיסטיקה. המשטרה חשדה כי שמן שילמה לדנה לוגיסטיקה סכומים מופרזים בגין שירותים שקיבלה ממנה ואלו הועברו בדלת האחורית לאיש העסקים ג'קי בן זקן במסגרת הסכם החסות עם קבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד אולם לא המליצה להגיש כתב אישום.

סניגורו של בן זקן, עו"ד ירון ליפשס מסר בתגובה: "קיבלנו בסיפוק את ההחלטה לסגור תיק החקירה בעניינו של מר בן זקן. כפי שהבהרנו כבר מלכתחילה, לא נפל כל פגם במעשיו ובהתנהלותו של מר בן זקן, והחלטת המשטרה מהיום מבהירה את הדברים. מר בן זקן מבקש לחזור ולהביע את הערכתו לחוקרי היחידה הכלכלית במשטרת ישראל, על החקירה היסודית וההגונה שנוהלה על ידם בעניינו.

סניגוריו של נניקשוילי, נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', מסרו כי: "שמחנו לקבל את דבר הבשורה, לה ייחלנו. ידענו עוד משחר החקירה שזו תהיה המסקנה".

עו״ד דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, בא כוחו של מנכ״ל חב׳ קליר מסר: מבלי להתייחס ללגיטימיות ״ההמלצות״ המשטרתיות כשלעצמן, אנו שמחים על כך שגם לשיטת המשטרה - לא נמצא כל דופי בפעילותו, כנטען מלכתחילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"