העליון מכשיר את ביקור הבית שעשתה השופטת אלשיך אצל החייבת רחל סופר

הנשיא אשר גרוניס קבע: כאשר בית המשפט מבקש לקיים דיון מחוץ למקום מושבו, הוא מוגבל לקיום הדיון במקומות בעלי אופי ציבורי, למעט במקרים שבו ניתנת הסכמה של עורכי הדין ובעלי הנכס

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט העליון דחה אתמול (ב') את ערעורה של רחל סייג-סופר, חייבת בהליך פשיטת רגל, נגד עורך הדין ארז איתן וכונס הנכסים הרשמי אשר עסק בהחלטה של השופטת ורדה אלשיך, שפרשה בינתיים מכס השופטת, באפריל 2013, להפסיק דיון שהתקיים בפניה בבית המשפט ולהמשיכו בביתה של סופר.

עם זאת, הקטין גרוניס את התשלום שנקבע בגוף ההחלטה (250 אלף שקל) וקבע כי סייג-סופר תשלם 50 אלף שקל עד ה-23.10 ואם לא תעשה כן, תיאסר לעשרה ימים.

הנשיא אשר גרוניס מציין בהחלטתו כי העובדה שבית המשפט לא הוציא צו הבאה אינה מלמדת בהכרח כי נפל פגם בדרך שבה פעל וכי יש לבדוק אם הפתרון שננקט, לקיים את הדיון בביתה של סייג-סופר, פוגם בהחלטה שניתנה. גרוניס קבע כי כאשר בית המשפט מבקש לקיים דיון מחוץ למקום מושבו, הוא מוגבל לקיום הדיון במקומות בעלי אופי ציבורי, למעט במקרים שבו ניתנת הסכמה של עורכי הדין ובעלי הנכס.

לגופו של עניין הוא קובע כי העובדה שהדיון התקיים בביתה של סייג-סופר אינה פוגעת בדיון שהתקיים או בהחלטה שניתנה בו שכן "היעדר ההתנגדות מצד עורך דינה של סופר – בשתי ההזדמנויות שבהן הועלתה הבקשה – מהווה גורם המכשיר את הדרך שבה נקט בית המשפט". עם זאת, גרוניס הדגיש כי הסמכות לקיים דיון מחוץ לבית המשפט ובפרט בשטח פרטי, גם אם ישנה הסכמה, היא סמכות חריגה שיש להפעילה במקרים קיצונים ביותר וכאשר לא ניתן להיזקק לאמצעים אחרים.

רחל סייג-סופר

סייג-סופר ניהלה עסקים חובקי עולם בתחום הצומח והזרעים. החל משנת 2003 מתנהלים נגדה הליכים משפטיים סבוכים. בשנת 2009 הוציא בית המשפט המחוזי בתל אביב צו לכינוס נכסיה ובדצמבר 2011 הוכרזה כפושטת רגל ואלשיך חייבה אותה לשלם 15 אלף שקל מדי חודש לקופת פשיטת הרגל.

הביקור בביתה של סייג-סופר נערך לאחר שהיא לא הופיעה לארבעה דיונים בתואנה לסיבות רפואיות, בעוד היא שתועדה מטיילת ורצה בפארק. באפריל 2013, בעקבות אי הגעתה של סייג-סופר, ביקש עו"ד ארז כי הדיון יתקיים בביתה של סייג-סופר ואלשיך נעתרה לבקשתו. "אנו יוצאים עתה לביתה של החייבת שהמציאה תעודות רפואית לפיה היא מרותקת למיטתה למשך שבוע ימים", אמרה, לפרוטוקול. היא הגיעה לשם בליווי קלדנית, איש ביטחון, עורכי הדין ומצהירים חוקרים.

עם הגעתם לביתה של סייג-סופר, היא נזעקה: "זה בית פרטי. איפה עורך הדין שלי? אני מיוצגת ומבקשת שהוא יהיה כאן. אני רוצה לדעת מה קורה ולמה הגעתם אליי הביתה?". הדיון התנהל בחדר האורחים. עורך דינה אורן בן הגיע למקום לאחר 20 דקות.

בנוגע לטענה כי הדיון פגום, שכן עורך דינה של סייג-סופר הגיע באיחור, קובע גרוניס כי הוא לא ביקש או קיבל אישור לאיחור ובנוסף, ניתנה לו אפשרות לשאת דברי סיכום. "בהקשר זה לא למותר לציין כי מפרוטוקול הדיון ממילא עולה שעו"ד בן טען כי לא הגיע מוכן לדיון. ובכל מקרה, גם אם נפל פגם בשל אי נוכחותו, אין בכך בהכרח כדי להביא לביטול הדיון או תוצאות החקירה".

באותו דיון שנערך בביתה ועסק בבקשה להליך לפי פקודת ביזיון המשפט (שכן סייג-סופר לא שילמה את התשלומים שנדרשה), ניתנה החלטה לפיה סייג-סופר תשלם 250 אלף שקל לקופת פשיטת הרגל תוך ארבעה ימים אחרת תיאסר ל-60 ימים. בנוסף לזה, נקבע כי סייג-סופר תישא בשכר טרחת הנאמן בהיקף של 75 אלף שקל. סייג-סופר אשר ערערה על ההחלטה קיבלה צו עיכוב ביצוע.

גרוניס קבע עם זאת, לגופה של ההחלטה שניתנה, כי ככל הנוגע להליך לפי פקודת הביזיון – אשר תכלית הסנקציות הקבועות בה היא אכיפתית ולא עונשית - די אם תפקיד סייג-סופר עד ה-23.10 סכום של 50 אלף שקל. "תשלום סכום זה תוך זמן קצר יש בו כדי להביע נכונות לקיים את הוראות בית המשפט וכדי להסיר מעל ראשה של המערערת, לעת עתה, את הסנקציה הנובעת מאי קיום הוראות בית המשפט". אם לא תעשה כן היא תאסר למשך עשרה ימים ולאחר מכן תובא לבית משפט המחוזי אשר ישקול אם יש מקום להמשיך את עונש המאסר.

השופט צבי זילברטל אשר הסכים עם התוצאה של גרוניס הוסיף כי הוא "מעדיף להשאיר בצריך עיון את השאלה הכללית באילו מקרים ראוי שבית המשפט יקיים דיון מחוץ לכתלי בית המשפט כאשר מי מבעלי הדין מתנגד לכך, לרבות השאלה האם ראוי להבחין לעניין זה בין קיום הדיון במקום בעל מאפיינים ציבורים לבין קיום הדיון במקום פרטי מובהק". השופט ניל הנדל הסכים עם פסק הדין של גרוניס ועם הערתו של זילברטל.

עו"ד איתן ארז מסר בתגובה: "אני מברך על החלטת ביהמ"ש העליון שמהווה תקדים חשוב בנושא מאסר בגין ביזיון בית משפט וסמכות של שופט לשבת בדין מחוץ למקום מושבו הרגיל. זהו ניצחון לשלטון החוק ואני מקווה שישים קץ לתעלולי פושטת הרגל רחל סייג סופר, אשה אשר עד כה התחמקה מאימת הדין תוך שימוש בתעודות רפואיות שקריות. אין לי ספק שאת החוב שהושת על החייבת כתשלום חודשי בסך מצטבר של כ-430 אלף שקל היא יכולה לשלם בקלות לאור יכולותיה הכספיות".

מרחל סייג-סופר נמסר: "ראוי לציין שהחוב שבגינו נכנסה רחל סופר לסחרור בלתי נתפס אינו יכול להיות משולם אפילו ע"י ביל גייטס, קרלוס סלים ווורן באפט ביחד. קצת מצער לראות את כל הספינים השקופים שמנהלים נגד הגברת סופר בתקשורת. פה המקום גם לציין את הביקורת שהעביר הנציב על כל ההתנהלות של אותו היום בביתה של סופר שבו עורך דינה של סופר לא היה נוכח בעת החקירה כאשר הסנקציה להליך זה הוא מעצר. צר לנו שעו"ד ארז מטיל ספק באישורים רפואיים שניתנו כדין ואינו בוחל באמצעים בשביל לתקוף את הגברת סופר. הגברת סופר מקווה שיפסיקו להביט בה כבאר מזומנים דמיונית ויביאו לה את ההזדמנות לשלם לכל הנושים מכספיה שבקופת הכינוס, עובדה שהשופט גרוניס קבע כי על סופר לשלם חמישית מהתשלום שנקבע בגוף ההחלטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה