ליהיא וג'ודי - דווקא עכשיו?

האם יש קשר לכוונת הממשלה לקדם חקיקה שתשפיע על הזכייניות?

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

סיסמת הימים האלה היא "דווקא עכשיו". ובאמת, דווקא עכשיו החליטה זכיינית ערוץ 2 רשת להשקיע בתוכניות טלוויזיה שאותן מובילות ג'ודי שלום ניר מוזס וליהיא לפיד, נשות השרים סילבן שלום ויאיר לפיד. לפי הפרסומים, התוכניות מצויות כרגע בשלבי תכנון ופיתוח.

לפיד ושלום ניר מוזס הן נשות תקשורת ותיקות בזכות עצמן, כבר הרבה שנים. דווקא הוותק הזה והעובדה שהן חלק מעולם המדיה לא מהיום ולא מאתמול מחדדים את השאלה מדוע — דווקא עכשיו — הסתדרו הכוכבים כך שתוכניות הטלוויזיה שהן מובילות עשויות לזרוח על המסך של הזכיינית רשת.

בהחלט יכול להיות שמגיעה לכל אחת מהנשים תוכנית טלוויזיה משלה. עם זאת, במקרה הזה קשה להימנע מהתחושה שמדובר ביריקה בפרצופו של הציבור. לא בפרצופם של הצופים, אלא בפרצופו של מי שחושב שמשאבים ציבוריים צריכים להיות מחולקים ומנוהלים בצורה הוגנת, ללא משוא פנים, ולא רק למקורבים.

החוט המחבר

כדי להבין מקצת מהבעייתיות צריך לקשור פיסות מידע. למשל, לדעת שבעל השליטה בזכיינית רשת הוא אודי אנג'ל ובין בעלי המניות בזכיינית גם קבוצת עידן עופר. אנג'ל קשור מאוד לעסקיו של עידן עופר. הוא בעל מניות בחברה לישראל, כיהן כיו"ר צים, ונושא בתפקידים בכירים בקבוצת עידן עופר.

הנה חוט שמחבר בין אנג'ל לשלום ניר מוזס: 
ב–TheMarker נחשף כי בשבוע שעבר מינה שר התשתיות שלום את מגי אסייג לחברה במועצת הנפט. 
אסייג, סא"ל (במיל'), מובילה את הפרויקט החינוכי "סיסמה לכל תלמיד", שמאחוריו עומד אנג'ל. הפרויקט נהנה מחסות קבוצת החברה לישראל של עידן עופר, החברה הבת בז"ן, וגם של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, שבראשו עומד השר שלום. משרד האנרגיה מסר בשבוע שעבר כי מינוי אסייג נבדק ואושר כחוק.

נשות השרים

אשת השר מקבלת תוכנית בזכיינית שבבעלות אנג'ל ועופר מצד אחד. מקורבת לאנג'ל מקבלת מינוי מהשר מצד שני. איזה צירוף מקרים.

ויש עוד: בחודשים הקרובים מתכוון משרד התקשורת לקדם חקיקה שתפצל את הזכייניות רשת וקשת מערוץ 2 לערוצים נפרדים, וגם תנסה להציל את ערוץ 10. מכיוון שמהלכים כאלה מחייבים חקיקה, לשרי הממשלה ולמפלגות הגדולות בקואליציה יש השפעה מכרעת על התוצאה. תמיכה של השר שלום, ולא פחות מכך של שר האוצר לפיד, בהחלט יכולה להועיל בהטיית החקיקה לכיוונים הרצויים לרשת. בהזדמנות זו כדאי לשים לב גם לידיעה שנחשפה 
ב–TheMarker על שילובה של ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) בתוכנית דוקומנטרית של רשת. גמליאל חברה בוועדת הכלכלה, שאליה תגיע מן הסתם הצעת החוק.

כללי האתיקה של הרשות השנייה קובעים כי הזכיינים חייבים להקפיד שלא יהיה בשידוריהם כדי לקדם, במישרין או בעקיפין, את עניינם האישי הכלכלי או הציבורי של הזכיינים עצמם, מנהליהם, או בעלי עניין בהם.

אז כתוב. קשה מאוד להוכיח משוא פנים כזה. מי יודע אילו תוכניות הוצעו לרשת יחד עם התוכניות שבהן מעורבות לפיד ושלום ניר מוזס? כיצד יוכל רגולטור כלשהו להעריך אם תוכניות אחרות היו טובות יותר ונדחו משיקולים פסולים?

בדיוק בגלל הקושי הזה מוגדר האיסור בתחום ה"אתיקה". כללי אתיקה צריכים לקבל פרשנות מרחיבה. אלה כללים של עשה טוב וסור מרע. אלה כללים שנועדו למנוע אפילו מראית עין של משוא פנים. פרשנות מרחיבה משמעה שגם אם ההחלטה על שיבוץ התוכניות נעשתה בתום לב, די במראית עין בעייתית כדי להצדיק התערבות רגולטורית.

כללי האתיקה של הרשת השנייה מחייבים את הזכיינים כמו חוק, אבל העלילה כמובן מסתבכת. הסמכות להתערב בעניין נתונה למנהל הרשות השנייה, שי באב"ד. באב"ד היה בעבר בכיר בצים ומשם הגיע לרשות השנייה. בחצי השנה הראשונה לכהונתו נאסר עליו לטפל בעניינים של מעסיקיו הקודמים. האיסור פקע, אבל לנוכח ניגוד העניינים החריף, ייתכן שיעדיף לפסול את עצמו ולהעביר את ההחלטה לגורם אחר. באב"ד, או מי שיבוא בנעליו, יצטרך לבקש מרשת הבהרות לגבי התוכניות. לאחר שקיים בירור, הוא מוסמך להנחות את הזכיינית כפי שימצא לנכון. אם צריך הוא יכול גם לפסול את התוכניות משידור, לפחות בעיתוי הנוכחי.

מרשת נמסר בתגובה: "רשת בוחנת כל הצעת תוכן על פי תוכנה ולא על פי העומד מאחוריה, מינו, גזעו או ייחוסו. חבל כי עיתון זה בוחר לתקוף יצירות ישראליות ומקוריות בצורה צינית. בשני המקרים המצוינים במאמר לא בקיא זה, מדובר בתוכניות שנמצאות בשלבים התחלתיים של בחינה ופיתוח כך שאין לדעת את עתידן נכון להיום. וגילה גמליאל אכן תשתתף בסדרה אשר עוסקת באמהות, רחמנא ליצלן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט