בעלי המכולות בת"א: רון חולדאי לא סוגר עסקים בשבת - ומבזה את ביהמ"ש

ביוני 2013 העליון הורה לעיריית ת"א לאכוף את החוק ולאסור פתיחת חנויות בשבת ■ לפני כחודש, שר הפנים הודיע כי הוא לא מאשר את התיקון לחוק העזר שאיפשר לעירייה לפתוח עסקים בשבת ■ בעלי המכולות: "העירייה העשירה והחזקה בישראל ורשתות השיווק עושות רווחי עתק מהפרה מתמשכת של החוק"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"עיריית תל אביב והעומדים בראשה נמנעים מלאכוף את פסק הדין של בית המשפט ומפרים אותו הפרה בוטה, מתמשכת ומודעת. כך טוענים הסוחרים ובעלי המכולות בת"א בבקשה לביזיון בית המשפט שהגישו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

הבקשה הוגשה נגד עיריית תל אביב, ראש העיר רון חולדאי, ראש האגף הפיקוח בעירייה, יואב ירדני, ומספר רשתות ה-24/7 הפעילות בעיר. לטענת בעלי המכולות, "העירייה העשירה והחזקה בישראל ורשתות השיווק עושות רווחי עתק מהפרה מתמשכת של החוק ופסק הדין והתנהלותן מהווה ביזיון בית משפט מהסוג החמור ביותר".

פסק הדין אליו מתייחסים בעלי המכולות ניתן במאי האחרון על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, שפסל את מדיניות האכיפה של עיריית תל אביב כלפי עסקים הפועלים בשבתות ובחגים בניגוד לחוק העזר העירוני. בפסק הדין מתח השופט מאיר יפרח ביקורת חריפה על מדיניות העירייה, המקלה עם עסקים הפועלים בשבת זה זמן רב ומחמירה עם עסקים חדשים. לדבריו, מדיניות אכיפה זו פגומה, מפלה, חסרת היגיון ולוקה בחוסר סבירות קיצונית. השופט קבע כי על העירייה לאכוף את חוק העזר באופן פעיל ושוויוני.

רון חולדאיצילום: ניר כפרי

השופט מתח ביקורת נוספת על כך שמאז ניתן פסק הדין של בית המשפט העליון שהורה לעירייה לפעול ביתר שאת למניעת פתיחת עסקים בשבת, חוק העזר אינו נאכף כלל. השופט יפרח קיבל את טענת בעלי המכולות כי העירייה לא קיימה את פסק הדין של העליון וחייב אותה לשלם לעותרים הוצאות משפט בסך 60 אלף שקל.

פסק הדין הזה ניתן בהמשך לפסק דין שניתן על ידי בית המשפט העליון כבר ביוני 2013 אז קיבל העליון את ערעורם של בעלי המכולות והורה לעירייה לפעול ביתר שאת לאכיפת החוק האוסר להפעיל עסקים בשבת. בעלי המכולות עתרו נגד עיריית תל אביב ונגד רשתות הסופרמרקטים שסניפיהן פתוחים בשבת - טיב טעם ו-AM:PM - השופטים הדגישו כי העירייה יכולה לשנות את חוק העזר ולאפשר פתיחת עסקים בשבת, אם האופי של העיר מחייב זאת.

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון נקטה העירייה שני צעדים עיקריים - גיבשה מדיניות אכיפה חדשה ותיקון לחוק העזר. ואולם לפני כחודש הודיע שר הפנים גדעון סער כי החליט שלא לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המבקש לאפשר להפעיל מרכולים ופיצוציות בשבת ברחובות שייקבעו מראש. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, ביקר בחריפות את ההחלטה וטען כי ימשיך להיאבק על שמירת צביונה של העיר.

סניף רשת AM:PM בתל אביב

כעת טוענים בעלי המכולות כי בהתאם לפסק הדין של בית המשפט המחוזי, החל מה-30 במאי השנה, העירייה היתה חייבת להוציא דו"חות לכל העסקים המפרים את החוק ולהפעיל את התביעה העירונית על מנת שתפעל לסגירתו המיידית של כל עסק המפר את חוק העזר. כמו כן, לטענתם החל מאותו סוף שבוע, היה על העירייה להגיש כתבי אישום נגד העסקים המפרים ולהטיל עליהם קנסות יומיים. ואולם לטענתם, "דבר מכל אלה לא נעשה - לא במועד ולא בכלל. גם עתה בחלוף למעלה מחודשיים, פסק דינו של בית המשפט לא מיושם והוא ממשיך להיות מופר בגאון מידי שבוע, לעיני תושבי תל אביב והארץ כולה".

עוה"ד דוד שוב ועברי פיינגולד, היועצים המשפטיים של מאבק בעלי המכולות והסוחרים הקטנים: "בחודשים האחרונים אנו עדים לעליית מדרגה מדאיגה ביותר בביזוי שלטון החוק בתל-אביב. לאחר שנים של הפרות בלתי פוסקות של החוק מצד עיריית תל אביב ורשתות ה-24/7 ולאחר שבתי המשפט הורו להן לקיים את החוק, מפרות העירייה ורשתות השיווק מזה כחודשיים וחצי גם את הוראות בתי המשפט וממשיכות לפעול לא רק בניגוד לחוק, אלא גם בניגוד לפסקי דין מפורשים.

"מדובר בתופעה חסרת תקדים בחומרתה, שצריכה להדאיג את כל מי שערכי שלטון החוק והשוויון בפני החוק חשובים לו. מעבר לנזקים העצומים הנגרמים לעסקים שומרי החוק, המשמעויות המוראליות והערכיות של התרסה הפגנתית כזאת כלפי מערכת המשפט הן בלתי נסבלות, ולביזיון הזה צריך לשים סוף אחת ולתמיד. אנו סמוכים ובטוחים שכך יעשה בית המשפט".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, לאחר לימוד פסק הדין הפעילה העירייה אמצעי פיקוח כלפי בתי עסק שנמצאו פתוחים בשבת אף למעלה מן הנדרש, ומשבת 28-27 ביוני ביצעו פקחי העירייה אכיפה ונשלחו מיד התראות לכלל בתי העסק הרלוונטיים, כאשר עסק שכבר קיבל פעמיים קנסות הועבר לטיפול התביעה העירונית להכנת בקשה לצו סגירה בשבתות.

מאז תחילת מבצע צוק איתן עבר הפיקוח למתכונת חירום. בהתאם, הופנו פקחי העירייה לטיפול בנושא המקלטים ואזורי המחסה בזמן נפילת טילים. במתכונת החירום צומצמה האכיפה למקרים הקשים ביותר היוצרים הפרעה ממשית לסדר הציבורי ולתנועה. עם החזרה למצב שגרה, בשבת הקרובה תחודש האכיפה כרגיל. יש להצר על כך שהעותרים מבקשים להיבנות ממצב החירום שבו הייתה המדינה כולה בעת מבצע צוק איתן על ידי הגשת בקשת ביזיון.

"העירייה תגיב לטענות בבית המשפט לאחר שתומצא לידיה הבקשה. נציין כי בעקבות החלטת שר הפנים, תביא בקרוב העירייה לאישור המועצה הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת וחגים, המבטאת, כמו ההצעה המקורית, את הרוח התל אביבית הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת כערך סוציאלי במדינת היהודים, לצד מתן השירות הנדרש למימוש החופש של כל אחד ואחת ליהנות מיום המנוחה בדרכו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים