ביבי־טורס, פינטו, פואד ואשכנזי: הקיץ הלוהט של היועץ המשפטי לממשלה רק מתחיל

יהודה וינשטיין יתמודד ברבע האחרון של הקדנציה שלו עם כמה תיקים "כבדים" של שחיתות שלטונית וציבורית, ובהם זה של בנימין בן־אליעזר, שלא רק הסתבך בעצמו, אלא סיבך גם את בנו עם שלטונות המס בארה"ב ■ את תיק ביבי־טורס וינשטיין נוטה לסגור, ויש סיכוי שיוותר על עסקה עם הרב פינטו, לאחר שניצב מנשה ארביב פרש מהמשטרה ■ וזו רק ההתחלה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

היועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש), יהודה וינשטיין, נכנס בימים אלה לרבע האחרון של הקדנציה שלו, שעתידה להגיע לסיומה בעוד כשנה וחצי. זו תהיה תקופה סוערת במיוחד. מערכת בתי המשפט אמנם יוצאת בשבוע הבא לפגרת הקיץ, אבל לשכת היועץ עמוסה מאי פעם. לא מעט ענייני מדינה בוערים מעסיקים את היועמ"ש, אך לא פחותה החשיבות של הכרעה בשורה של תיקי שחיתות ציבורית.

וינשטיין שקוע עד הצוואר בליווי הממשלה בהחלטות בתחום הביטחוני־משפטי, כמו שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, החזרת משוחררי עסקת שליט לכלא, חקירות הסתה ובלימת יוזמות חקיקה קיצוניות שלא עומדות במבחנים חוקתיים וגם לא בסטנדרטים של משפט בינלאומי.

בנוסף לצד הביטחוני־משפטי, שווינשטיין מעורב בו אישית גם בזכות הקשר ההדוק בינו לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא נקלע בעל כורחו לעיסוק בשאלות ממשל אחרות, שהדיון בהן נמצא בימים אלה בשיאו. בין השאר, לשכת היועץ עוקבת אחר תהליכי חקיקת חוק רשות השידור החדש - ומעורבת במשמעויות של סגירת הרשות והעברתה לידי מפרק, כנראה כונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד האן.

אם אמנם תנוהל רשות השידור על ידי פקיד ממשלתי, בכיר ככל שיהיה, בתקופת מעבר עד להקמת רשות שידור חדשה, וינשטיין, מתוקף היותו הסמכות העליונה בשאלות משפטיות בשירות הציבורי, ייהפך לכתובת העיקרית לכל טענה על פגיעה בחופש הביטוי ברשות ובשידוריה. כבר כעת מנסה שר התקשורת, גלעד ארדן, לערב את היועמ"ש בניסיון להפסיק את השימוש שעושים עובדי הרשות במשאב הציבורי לצורך פרסומי תעמולה נגד סגירת הרשות. עד לרגע זה היועץ לא התערב בנושא, למיטב ידיעתנו, וניתן להסיק מכך כי הוא מסתייג מהתערבות שלטונית מסוג זה בחופש הביטוי, גם כאשר החופש מנוצל על ידי עובדי הרשות.

לשכת היועמ"ש עוקבת גם אחרי המהלכים להצלתו של ערוץ 10. מדובר בערוץ חדל פירעון למעשה, שלא נפח את נשמתו רק בזכות רוח גבית ממשרד המשפטים. אף אחד בשירות המדינה לא רוצה להיות זה שחותם על תעודת הפטירה של הערוץ המסחרי היחיד שמונע מערוץ 2 להיות מונופול, חוץ מנתניהו, שהיה כנראה שמח לחזות בפטירתו.

צילום: קובי גדעון / לע"מ

מלבד זאת טיפל היועמ"ש בחודשים האחרונים גם במהלך הפיכת קק"ל לגוף הכפוף לשקיפות תקציבית וציבורית; וגם גיבה את המאבק ברכיבים המפלים ערבים וחרדים בחוק "מע"מ אפס" של שר האוצר, יאיר לפיד. וינשטיין כפה למעשה על לפיד העלאה משמעותית של תקרת מחיר הדירה שיוכל לרכוש בפטור ממע"מ מי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי אחר (משרד המשפטים אינו אחראי כמובן לחוסר ההיגיון הכלכלי של החוק).

אחרי כל אלה, חשוב לשים לב לגלי השחיתות הציבורית והשלטונית, שתיקים העוסקים בחלקם מונחים כבר כיום על שולחנו של היועץ, אחרים יתנפצו על שולחנו במהלך הקיץ ונוספים יגיעו אליו בחודשים שלאחר מכן. קשה לקבוע בוודאות איזה מתפוחי האדמה הלוהטים במדורת משרד המשפטים יהיה מוכן לאכילה קודם, ובכל זאת ננסה לצייר את התמונה המלאה.

1. פרשת הרב פינטו־מנשה ארביב: רגע ההכרעה מתקרב

פרשה שנמצאת ממש בנקודת הרתיחה היא תיק הרב יאשיהו פינטו, ומולו ניצב בדימוס מנשה ארביב. הראיות נגד הרב פינטו, בחשד לניסיון לשחד את תת־ניצב אפרים ברכה, מי שמכהן כיום כראש היחידה לחקירות הונאה, מוצקות. הגשת כתב האישום, שכבר הוכן, מתעכבת בגלל הצעת פינטו להביא ראיות לכאורה למעשי שחיתות ולשמש עד מדינה נגד הניצב בדימוס מנשה ארביב, שהיה מפקד יחידת העילית של אגף החקירות במשטרה, להב 433. ארביב אמנם פרש מהמשטרה — אך מתעקש על חפותו. וינשטיין יכול להיות שבע רצון מהעובדה מפרישתו של ארביב.

פרקליטיו של הרב פינטו, עורכי הדין אלי זהר ורועי בלכר, עושים כל מאמץ להשיג ללקוחם עסקת טיעון מקלה בתמורה לעדותו. זמנם אוזל במהירות מאז פרישת ארביב. ככל שהאפשרות של ארביב לחזור אי פעם לשורות המשטרה נהפכת לעניין תיאורטי, כך סביר להניח שווינשטיין יהיה מוכן להניח לארביב, ולשגר לבית המשפט את כתב האישום החמור נגד פינטו.

מבחינה פנים־ארגונית, היועץ יידרש להכריע בין הפרקליטות, המלווה את תיק פינטו, לבין המחלקה לחקירות שוטרים, המלווה את תיק ארביב. עסקה בתיק פינטו ממנפת את התיק לכאורה נגד ארביב. ויתור על תיק ארביב משמעו מיצוי הדין עם פינטו.

בימים האחרונים התעוררה פרשת רונאל פישר־אלון חסן — הפועלת לשני כיוונים מנוגדים בהקשר של פרשת פינטו־ארביב. הדילמה בפני רשויות החוק בפרשה החדשה זהה לדילמה הקודמת: האם נכון היה לחתום על עסקה מקלה עם אלון חסן בתמורה לניסיון להגיע לשוטרים שמכרו על פי החשד מידע לסניגור רונאל פישר?

מצד אחד, נדרש בדק בית על התנהלות זרועות החקירה של המשטרה. מנגד, המודל של הנחה תמורת הלשנה ממחיש כיצד הסכמת היועץ לעסקות מסוג זה מעודדת נאשמים בפוטנציה להעמיד את הפרקליטות בפני בחירה בין הנחה לרע אחד על חשבון תפיסת הרע האחר. כך או כך, פרשת פינטו־ארביב מתקרבת לרגע ההכרעה.

2. כספת הדולרים 
של פואד טופלה במהירות מפתיעה

פרשה אחרת שמתקדמת בצעדי ענק ויכולה לבוא לסיומה בתוך זמן קצר יחסית היא תיק החקירה בעניינו של ח"כ בנימין (פואד) בן־אליעזר. התחושה של הגורמים הבקיאים בחקירה היא שפואד מסובך. למעשה, מצבו של פואד היה בכי רע כמעט מהרגע הראשון, כאשר הכחיש שיש לו כספת, אחר כך נזכר שיש כזאת, ובסוף התברר שהיא מלאה בכסף מזומן. לא סתם, דולרים. 600 אלף דולר, ליתר דיוק. מאז מעבה המשטרה בקצב מהיר את הראיות על קשריו של פואד עם אנשי עסקים.

יש להודות: החקירה בעניינו של פואד התנהלה במהירות שלא זכורה בתולדות המשטרה. וינשטיין קיבל את המידע על החשדות ימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות והחליט לפתוח בבדיקה, שנהפכה עד מהרה לחקירה.

תיק בן־אליעזר מקבל ליווי צמוד מפרקליטת מחוז תל אביב (כלכלי־פיסקלי), עו"ד ליאת בן ארי־שווקי. בן ארי אף נכחה כצופה בחלק מהחקירות של פואד. רשויות המס, הרשות לאיסור הלבנת הון וגורמי אכיפה נוספים נכנסו לתמונת החקירה במרץ בלתי־ייאמן. צווי חיפוש ותפיסה הוצאו במהירות בבתי המשפט, חומרים נתפסו ונותחו בזריזות, החוקרים הגיעו ותפסו מסמכים במשרדיהם של חלפני כספים עוד לפני שהספקתם לומר "שער המרה", והחקירות של פואד עצמו התנהלו בקצב מסחרר. לפחות לעת עתה, החקירה נראית כיישום מוצלח של מודל "שולחן האכיפה המשולב" של גורמי אכיפת החוק.

צילום: ניר קידר

אחרי שנים של ביקורת על גרירת רגליים בהחלטות כמו תיק אביגדור ליברמן ובחקירות כמו פרשת הרפז־אשכנזי ופרשת הנסיעות של בני הזוג נתניהו, אפשר גם להחמיא למהירות שבה הכריע וינשטיין על פתיחה בחקירות נגד המועמדים לנשיאות פואד, מאיר שטרית וסילבן שלום - וגם על הטיפול המהיר בתיקיהם, למרות אתגרים לא מעטים שהתיקים הציבו בפניו.

הגורם העיקרי שמעכב את השלמת תיק פואד הוא חקירת בנו, אופיר, המתגורר בארה"ב. ככל הידוע, פואד הסביר לחוקריו כי חלק ממאות אלפי הדולרים במזומן שנתפסו בכספת שלו היו של בנו. יכול להיות שאבא פואד סיבך את הבן אופיר עם הדוד סם. שלטונות ארה"ב בעלי עניין בשאלות מה מקור הכספים של הבן, כיצד הגיעו לכספת ישראלית, האם דווחו לשלטונות המס בארה"ב והאם שולם עליהם מס כדין. תשובה לא חיובית לכל אחת משתי השאלות האחרונות עלולה לסבך את בנו של פואד עם השלטונות הפדרליים.

במבט צופה פני עתיד, בהנחה שפואד לא יצליח לשנות את תמונת הראיות המתגבשת, אפשר לצפות לכך שמערכת המשפט ופואד ירקדו את הטנגו הרגיל: חוות דעת של הפרקליטות אל היועץ, הכרעה של היועץ על הגשת כתב אישום, שימוע לפרקליטו של הח"כ הקשיש, עו"ד נבות תל צור, והכרעה סופית.

וינשטיין למד על בשרו בתיק חברות הקש של אביגדור ליברמן שעליו להימנע מכניסה לנבכי העובדות והראיות של כל תיק פלילי שמגיע לשולחנו. כאשר היה סניגור פלילי התאפיין בהיותו סניגור־של־תיק־אחד. כל תיק הכיר על בוריו. בקרבתו של היועץ אומרים שתיק ליברמן, שממנו נכווה, לימד אותו לסמוך ולנתח חוות דעת של כפיפים וגם לבנות סביבו כוורת של אנשים שעל חוות דעתם הוא סומך.

אם כך, ההכרעה בתיק בן־אליעזר תהיה מהירה בהרבה מבתיק ליברמן. התיק גם פשוט הרבה יותר. אם אמנם יגיע התיק ליועץ עם המלצה להעמיד לדין, נדמה שהלחץ העיקרי שיופעל על וינשטיין יהיה לסגור את התיק מטעמי גילו של פואד, הקריירה המפוארת שלו בשירות הציבורי ובצבא, הוויתור על ההתמודדות על כס הנשיא ואולי גם פרישה מהכנסת והליכה ליפו, לדירה רחבת הידיים שצופה אל הים.

מי כמו וינשטיין זוכר כי חלק מהשיקולים האלה הובילו את היועמ"ש לשעבר אליקים רובינשטיין לסגור את התיק נגד הנשיא עזר ויצמן, בעבר שותף פוליטי של פואד. וינשטיין היה סניגורו של ויצמן באותה תקופה יחד עם עו"ד ד"ר יעקב וינרוט. נבות תל צור, המייצג היום את פואד היה מבני טיפוחיו של וינרוט. ויצמן אז, כמו פואד כיום, נהנה מקשרים טובים עם אנשי עסקים. התיק נגד ויצמן בחשד לקבלת טובות הנאה מאנשי עסקים נסגר עקב שילוב של התיישנות, הערכה לפועלו ושיקולים משפטיים נוספים. זמן קצר לאחר סגירת התיק פרש ויצמן מהכהונה, על רקע לחץ ציבורי שנוצר בעקבות מה שנחשף בדו"ח שכתב רובינשטיין בעת סגירת התיק. בסביבת פואד יהיה מי שיצטרך בקרוב ללמוד את תקדים ויצמן.

הפרט היחיד שמעיב על החקירה היעילה בתיק פואד הוא העובדה שהמידע שעורר את החשדות נגדו, שצץ במסגרת חקירת חשד לתשלומי השוחד בנמל אשדוד שבהם היתה מעורבת חברת שמן שבשליטת ידידו של פואד, המיליארדר אברהם נניקשווילי (בעל שליטה נוסף הוא איש העסקים ג'קי בן זקן), היה בידי גורמי אכיפת החוק במשך כשנה. לא ברור מדוע לא הובא המידע לידיעת היועמ"ש הרבה לפני המרוץ לנשיאות.

השאלה הפתוחה הזאת מצטרפת לטיפול התמוה של המשטרה בתיק ח"כ מאיר שטרית. המידע על חיכוכים חשודים ביחסי שטרית עם עוזרת הבית לשעבר הגיע למשטרה כשנה ואולי יותר לפני המרוץ לנשיאות. המשטרה ניסתה לברר את המידע אך נתקלה בסירוב מוחלט לשתף פעולה מצד העוזרת. במשטרה החליטו לסגור את התיק מחוסר יכולת לחקור. ההחלטה התקבלה לפני יותר משנה, אך איש לא עידכן את היועמ"ש — עד ששטרית הפך למועמד לנשיאות. אז נזכר מישהו ליידע את היועץ על התיק ונסיבות סגירתו.

וינשטיין הורה לנסות לחקור שוב את העוזרת. החוקרים נתקלו בהתנגדות מצדה. בינתיים התפרסם גם תוכן הקלטות של העוזרת עם שטרית, שרחוק מלהפליל את שטרית, הטוען בתוקף כי הוא חף מפשע.

מה הצטבר לנו כאן: החלטה משטרתית לזנוח את הטיפול בתיק שטרית ללא עדכון היועץ בזמן אמת, איחור של שנה בגילוי המידע שהוביל לחשדות נגד פואד, חשדות לשחיתות המיוחסים לניצב בדימוס ארביב, והחל מהשבוע גם פרשת פישר־חסן שמעלה שוב חשדות לשחיתות במשטרה. זו כבר הצטברות גדולה מדי של כשלים שצריכה לגרום ליועץ לערוך בדק בית בניהול המשטרה. עוד מטלה לקיץ.

3. ביבי־טורס: טיסה ישירה לסגירת תיק

ההכרעה של וינשטיין בתיק "ביבי־טורס", נסיעות בנימין נתניהו ורעייתו שרה לחו"ל, היא עניין של ימים. כל הסימנים מעידים שהתיק עומד להיסגר. אף שמבקר המדינה הקודם מתח ביקורת מצדו על התנהלות נתניהו, המשטרה, שחקרה את התיק, לא קבעה כי יש ראיות המבססות חשד לפלילים. זו גם העמדה המסתמנת בפרקליטות לאחר בחינת התיק.

עם זאת, ייתכן שראש הממשלה לא יימלט לחלוטין מביקורת, לפחות על נסיעה אחת שעיתויה והסדרי מימונה בעייתיים. כפי שעשה בעת סגירת תיק חברות הקש של ליברמן, וינשטיין יעמיד את ההחלטה הסופית לבחינת הציבור. כשיעשה זאת, לא תיחסך ממנו ביקורת על סגירת התיק.

4. פרשת אשכנזי - 
הרוחות נושבות לכל הכיוונים

תפוח האדמה המסובך ביותר על שולחן היועץ, והרחוק ביותר מנקודת ההכרעה הסופית הוא תיק גבי אשכנזי, לשעבר תיק מסמך הרפז. וינשטיין הסתייג מהתיק בתחילת דרכו והניח לפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני להוביל חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת בפרשה.

כיום התיק בחקירה משטרתית מלאה והנחקרים בו מתרבים כמו פלאפלים בישיבת מטכ"ל. החשדות לעבירות של הפרת אמונים תפחו במקרים מסוימים לחשדות לשיבוש הליכי חקירה והגיעו לא רק לקצינים לשעבר, אלא גם לממלאי תפקידים בכירים בהווה, כולל מזכיר הממשלה המכהן, אלוף במיל' אביחי מנדלבליט.

פרשת אשכנזי עומדת להיות מגה־תיק מבחינת כמות חומר הראיות ושורת החשודים. בהקשר הזה, וינשטיין מצולק מהזיכוי שספג במה בכונה "תיק ליברמן הקטן" או "פרשת השגריר". בעיניו, זו היתה הרשעה בטוחה בעבירה של הפרת אמונים. לא רק וינשטיין, אלא רבים כיום בפרקליטות שותפים לדעת היועץ הקודם, מני מזוז, כי שופטי שלום מתקשים להתמודד עם מורכבותה של עבירת הפרת האמונים.

הכווייה הזו תלווה את וינשטיין גם בדיונים העתידיים בתיק פרשת אשכנזי. במוקד התיק יהיו בעיקר חשדות להפרת אמונים. למשל, החלטה לאסוף מידע על דרג מדיני בכיר במטרה לסכל החלטות או לקדם אינטרסים אחרים, ידיעה לכאורה של רמטכ"ל על פעילות איסופית כזאת וכיוצא באלה. בשאלה אם מעשי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי וסובביו עולים לכדי עבירה של הפרת אמונים, בשלב המוקדם הזה של התיק הרוחות במשרד המשפטים נושבות לכל הכיוונים.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"