"יש נגדך חקירה במשטרה. תן לי מיליון דולר, והיא תיסגר"

עו"ד רונאל פישר חשוד שהציע לאלון חסן ולעו"ד רועי בר כי יפעל לסגירת תיקי החקירה נגדם ביחידת להב 433 - תמורת שוחד לשוטרים ■ פישר נעצר לאחר שחסן הקליט את השיחות עמו ומסר לו 150 אלף דולר במזומן. בתמורה תסגור הפרקליטות שני תיקי חקירה נגד חסן ■ במשטרה חושדים כי פישר נהג לחשוף בפני חשודים שמתנהלת נגדם חקירה - אך במקביל מסר לחוקרים חומרים מפלילים נגדם ■ פישר: "הצלחותי ממריצות גורמים לפגוע בי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפני חצי שנה ביקש עו"ד רונאל פישר להיפגש בדחיפות עם יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אלון חסן. "להב 433 מנהלת נגדך חקירה", גילה לו לכאורה פישר, והפנה לחסן הצעה נועזת: "תן לי מיליון דולר כדי לשלם לשוטרים שאני מכיר - והתיק נגדך ייסגר".

חסן המופתע חשב לרגע, והשיב בשלילה. כמה חודשים חלפו, ובסוף מאי פנה שוב פישר אל חסן וביקש לפגוש אותו בדחיפות ליד אולפני הרצליה. סמוך למועד הפגישה, התקשרה העוזרת של פישר אל חסן וביטלה את הפגישה. בשעות הלילה של אותו יום נעצר חסן ביחד עם עוד 14 חשודים נוספים בפרשת השחיתות בנמל אשדוד.

"אתה יודע למה הזמנתי אותך לפגישה?" שאל פישר מאוחר יותר את חסן. "רציתי שתרגיע את האשה ואת הילדים לפני המעצר שלך", אמר לו בעוקצנות. בשלב זה הציע פישר לחסן לסגור שני תיקי חקירה מתוך ארבעה שמנהלת נגדו בימים אלה יחידת העלית של המשטרה. בתמורה, ביקש 150–200 אלף דולר, שאותם יעביר לכאורה לקצינים בכירים במשטרה. זאת, לאחר ש"הודה" בפני חסן בגילוי לב כי בשני התיקים הנוספים שנפתחו נגדו כבר לא יוכל לסייע.

רונאל פישרצילום: מוטי קמחי

"אם הדברים יתגלו, שנינו נשב בכלא", הזהיר לכאורה פישר - והפעם חסן הבין את הרמז. הוא ביקש להיפגש בדחיפות עם חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש). לפגישתו הבאה עם פישר כבר הגיע חסן מצויד במכשירי הקלטה, ובתיק שבו 150 אלף דולר בשטרות מסומנים. לאחר שפישר נטל את התיק מול המצלמות הנסתרות - עטו עליו חוקרי מח"ש ועצרו אותו.

בחמישי האחרון הובא פישר לבית המשפט, שם הוארך מעצרו בחמישה ימים. בסוף השבוע חסן כבר לא היה יכול להתאפק. "מי שחפר לי קבר, אני אקבור אותו בו", כתב בעמוד הפייסבוק שלו וחולל סערה.

הבת זומנה לחקירה - פישר הרגיע

חסן רחוק מניקוי שמו בפרשת השחיתות לכאורה בנמל אשדוד, אך חקירת המשטרה את הנעשה בנמל וסביבו שוב מסתעפת לפרשה פלילית נלווית חדשה. במח"ש חושדים כי פישר, שייצג את חסן בענייניו האזרחיים עד לאחרונה, שיבש לכאורה את הליכי החקירה של חסן על ידי מידע שהעביר לו מחדרי החקירות - ולהיפך.

לפי החשד, זהו דפוס פעולה חוזר מצדו של פישר: הוא "סחר" לכאורה באופן דו־כיווני במידע שקיבל מלקוחותיו מצד אחד, ומצד שני - במידע שקיבל מבכירים ביחידות הפשיעה החמורה במשטרה. כך, סיפק למשטרה מידע על חשודים פוטנציאליים, ובמקביל "מכר" לחשודים מידע מתוך החקירות, תוך שיבוש החקירה נגדם.

לפי החשד, פישר עמד בקשרים הדוקים עם שוטרים רבים, שאת חלקם ייצג בהליכים משפטיים מול מח"ש. החקירה הגלויה נגד פישר נפתחה בעקבות תלונה שהגיש חסן עצמו למח"ש, אך לפי הערכות, בידי מח"ש שלוש עדויות נוספות מצד חשודים שאליהם פנה פישר לפני חקירתם במשטרה או במהלכה.

אדם נוסף שאליו פנה פישר לכאורה ב"הצעה מפתה" הוא עו"ד רועי בר, שנעצר בפברואר האחרון על ידי להב 433. בר חשוד בכך כי בכמה מקרים קיבל מקבלנים טובות הנאה, תמורת ניצול סמכויותיו בתחום התכנון והבנייה למתן אישורי בנייה חריגים בראשון לציון וברחובות, תוך שהוא פועל בניגוד עניינים.

פישר פנה לכאורה לבר באמצעות צד שלישי, והציע לסגור את תיק החקירה נגדו תמורת 2 מיליון דולר. זאת, עוד לפני שבר נעצר או ידע אפילו על החקירה הסמויה שמתנהלת נגדו. אותו צד שלישי לא הביא את ההצעה לידיעתו של בר, והאחרון נעצר בפברואר ביחד עם כמה קבלנים בכירים, בהם יצחק אמסלם, מנור גינדי ואורי לוי.

פישר אגב, ייצג בפרשה זו את עיריית רחובות, ואף מסר בשם העירייה תגובה עם היוודע על גל המעצרים. "המשטרה תזכה לשיתוף פעולה מלא בכל עניין שמרשתי תתבקש לו", מסר אז פישר.

מעצרו של עו"ד רועי בר, בפברואר 2014צילום: עופר וקנין

במהלך חקירתו במח"ש, העיד חסן כי לפני חצי שנה פנה אליו פישר ועדכן אותו שבזרוע הפשיעה החמורה של המשטרה מתנהלת נגדו חקירה פלילית. ואולם במח"ש חושדים כי חסן גם נהנה מהמידע שזרם אל פישר, וכי עודכן במהלך השבועות האחרונים באופן כמעט שוטף במהלכי החקירה המשטרתית נגדו ובממצאיה.

חסן העיד כי כדי להוכיח את יכולותיו ולהפגין את עומק קשריו במשטרה, עדכן אותו פישר מבעוד מועד במהלכי המשטרה, ואף בשאלות שיופנו אליו במהלך חקירותיו הקרובות. אך בעדותו מסר חסן כי הופתע לגלות שמסמכים אישיים שהעביר לפישר במסגרת ייצוגו בחודשים האחרונים בנושאים אזרחיים, מצאו את דרכם לחוקרים.

ככל הידוע, שימשו מסמכים אלה לפתיחת שתי חקירות נלוות נוספות נגד חסן — שאינן קשורות במישרין לאירועים בנמל. לפי הערכות, מדובר בעבירות מס לכאורה, וכן בעסקות שבוצעו דרך אגודת העובדים של הנמל, ושבהן היו מקורבי חסן מעורבים.

חשדו של חסן כלפי בא כוחו גבר לאחר שפישר פנה אליו בהצעה לסגירת שתי חקירות אלה תמורת תשלום. וספקותיו גברו לאחר מקרה נוסף שאירע במהלך חקירת הפרשות בנמל. חסן העיד כי במהלך מעצרו זומנה בתו, חיילת בשירות קבע, לחקירה במשטרה. ככל הנראה, כדי לאמת את אחת מגרסותיו. במצוקתו, כך טען, פנה אל פישר בבקשה לברר את פשר זימונה, וזה יצר קשר עם גורם המקורב למשטרה ואמר לו: "הכל בסדר, תירגע". זאת, במקביל לבקשה שהפנה פישר לקבלת התשלום תמורת סגירת החקירה.

לטענת חסן, הוא פירש את זימונה של בתו לעדות כמעין אמצעי להפעלת לחץ עליו — כך שייעתר ל"הצעת" פישר לשלם לו. לכן, החליט לפנות למח"ש ולהתלונן על מעשיו של פישר.

לפי הערכות, חסן חתם על הסכם מול פרקליטות מחוז דרום שלפיו בתמורה לעדותו נגד פישר, תימנע המשטרה מלעשות שימוש במסמכים המודלפים לכאורה, ושתי החקירות שנפתחו נגדו בגין הממצאים שעלו מהם ייסגרו. לפיכך זהו אינו הסכם עד מדינה, והליכי החקירה נגד חסן בכל הקשור לפרשת השחיתות בנמל אמורים להימשך כסדרם.

"אני צריך כסף - ודחוף"

אלון חסןצילום: מוטי מילרוד

את חסן מייצגים כעת עו"ד בני כץ, שליווה את חסן גם בהארכות המעצר בפרשת השחיתות לכאורה בנמל, ועו"ד ירון לונדון ממשרד כהן, סטרשנוב, לונדון, שצורף לצוות פרקליטיו של חסן באחרונה. כץ ולונדון שירתו בעבר בשורות המשטרה, ולונדון אף שירת ביאחב"ל (המסונפת כיום ללהב 433).

את פישר ייצגה בהארכת מעצרו שותפתו למשרד עורכי הדין, עו"ד רות בלום־דוד, ששימשה עד לפני כמה שנים פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי). בלום־דוד כיהנה בתפקיד זה שמונה שנים, פרשה ב–2010 ולאחר כמה חודשי צינון חצתה את הקווים לסנגוריה.

במהלך הדיון בהארכת המעצר טענה בלום־דוד כי חסן מבקש להתחמק מהליכי החקירה נגדו על ידי טפילת עלילות שווא על פישר. לטענתה בדיון, "אתם מקבלים תלונה או סיפור מאדם שחשוד בלא מעט עבירות, למד משיטת הרב פינטו - ומנסה לחלץ את עצמו". בלום־דוד רמזה בדבריה לעסקה שעליה חתם הרב יאשיהו פינטו מול הפרקליטות, שבמסגרתה הפליל לכאורה את ניצב (בדימוס) מנשה ארביב, לשעבר מפקד להב 433, במתן טובות הנאה.

תמורת עדותו נגד ארביב, צפוי פינטו להקלת עונשו בתיק ניסיון לשוחד לתנ"צ אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, שלו הציע פינטו לכאורה תשלום בעבור סגירת התיק נגדו. ברכה אגב, יוצג על ידי רונאל פישר, בעוד שארביב יוצג על ידי אחיו, עו"ד גדעון פישר (ראו מסגרת).

לפי הערכות, פישר טען בחקירתו במח"ש כי הוא עדיין מייצג את חסן, ולכן על החומרים שנתפסו במשרדו מוטל עדיין חיסיון עו"ד־לקוח. כמו כן, טען פישר כי הסכום שהעביר חסן לידיו ניתן בגין שכר טירחה שחסן חייב לו, מכיוון שהמחאות שהעביר לו בעבור שירותי הייצוג המשפטי חזרו בלי שכוסו.

פישר עצמו אמר בדיון להארכת מעצרו כי "אני אמנם מייצג הרבה מאוד אנשי ביטחון וציבור, וחשוב לי הרושם שיישאר בפני בית המשפט. אני לא פושע, אני לא נותן שוחד לאנשים. אני יכול להיקלע לסחרור שבו לקוח לא משלם לי - אני מספר לו סיפורים כדי לקבל את שכר טרחתי. כל מה שיש זה מה שחסן הקליט. אם מח"ש היו חושבים שיש דבר כזה, למה לא נתנו לעבירה להתבצע? מה העבירה שביצעתי? שישבתי מול לקוח ודיברתי. למה אני צריך בית סוהר עכשיו? מה עשיתי? כי אמרתי דברים לא יפים. זה לא סיבה לשים אדם במעצר".

במהלך הדיון בהארכת מעצרו טענה בלום־דוד כי בניכוי מע"מ ומס הכנסה, הסכום שדרש פישר יסתכם ב–40 אלף דולר בלבד, וכי זהו לכאורה סכום סביר לשעות הייעוץ הממושכות לחסן ולבני משפחתו. לטענה זו השיבה נציגת מח"ש, עו"ד ליאת יוניאן, כי בהקלטות שבידי המחלקה "פישר לא העלה אפילו לשנייה את נושא שכר הטירחה. כל השיחות שלו, חד וחלק, היו 'אני צריך כסף כדי להעביר אותו למשטרה - ודחוף'".

מטעם משרדו של פישר נמסר בתגובה: "עו"ד פישר לא עושה הנחות, לא לעצמו ולא לאחרים, כשהדבר נוגע לטיפול בלקוחות המשרד, ולכן ברור מדוע הצלחותיו ויכולותיו המוכחות ממריצות גורמים שונים ואינטרסנטים לנסות ולפגוע בו. המשרד מעולם לא זכה להנחות מגורמי אכיפה שונים ובמסגרת הטיפול המשפטי. עו"ד פישר עושה את כל הדרוש לבירור הדברים במהרה, ומשכך, אנו משוכנים כי הסיפור יחלוף בלא־כלום".

ביחד עם פישר נעצרה בשבוע שעבר דמות נוספת המוכרת כמקורבת לצמרת המשטרה, ששוחררה בינתיים. מעצרו של פישר הוארך בחמישה ימים, אף שפרקליטתו הציעה כחלופה מעצר בית בביתו של הפסיכיאטר פרופ' יורם ברק, חברו ולקוחו של פישר. מח"ש צפויה לבקש היום את הארכת מעצרו של פישר בשנית.

הלקוחות החדשים של רונאל פישר: בעלי ב. יאיר ויוסי וסרמן / אפרת נוימן ונתי טוקר

פרשות השחיתות לכאורה בנמל אשדוד ובעיריות רחובות וראשון לציון אינן היחידות שבהן עסק בשנה האחרונה עו"ד רונאל פישר. בין לקוחותיו המתוקשרים ניתן למצוא כיום את בכירי חברת הנדל"ן ב.יאיר, יאיר ויורם ביטון, שנחשדו לאחרונה בהלבנת הון של מיליונים עבור ארגון הפשיעה של העבריין יצחק אברג'יל.

שותפותו של פישר למשרד, עו"ד רות בלום־דוד, שכיהנה בעבר כפרקליטת מחוז תל אביב, ייצגה את בכירי החברה בהארכת מעצרם. עד לפני חצי שנה שימשה בלום־דוד דירקטורית בחברת ב. יאיר.

פישר מייצג גם את הסתדרות המורים בישראל ואת מזכ"לה יוסי וסרמן, בין השאר בחשדות האחרונים כי קיבלו טובת הנאה מסוכנות נסיעות פרטית, ובתמורה דאגו לספק לה עבודות של הסתדרות המורים. בכיר אחר בהסתדרות, יוסף אפרת, מיוצג על ידי בלום־דוד. בנוסף, מייצג פישר את תנ"צ אפרים ברכה, העומד בראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), לאחר שהתלונן על כך שהרב יאשיהו פינטו פנה אליו בהצעת שוחד.

לפי אתר האינטרנט של משרדו, פישר מייצג שורת לקוחות בולטים נוספים, ובהם איש העסקים, ארקדי גאידמק; ראש עיריית פתח תקוה, יצחק אוחיון; ראש עיריית קרית אונו, יוסי נישרי; ארגון העובדים של בנק לאומי; ההתאחדות הארצית של בוני ומפתחי ישראל, המאגדת קבלנים ויזמים בתחום הנדל"ן; פלאפון; וחברת היהלומים EGL.

פישר ידוע כבעל "פה גדול". ביולי 2011 הגישה ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בישראל קובלנה נגד פישר, בעת שהיה סניגורו של העיתונאי והסופר יעקב העליון, שעמד לדין פלילי בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה ומעשה מגונה. העליון הורשע על ידי השופט חנן אפרתי, וכשיצא פישר מאולם בית המשפט אחרי גזר הדין, אמר לכלי התקשורת כי המעשה המגונה היחיד בתיק הוא הכרעת הדין.

פישר טען שזו היתה אמירה צינית, שנאמרה בספונטניות ובסערת רגשות. למרות טענותיו, הוחלט ביוני 2013 בבית הדין המשמעתי של הלשכה להרשיעו פה אחד בעבירות של הפרת חובת עורכי הדין, בפגיעה בכבוד המקצוע ובהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. עם זאת, הוחלט ברוב דעות להסתפק בהרשעה, ולהימנע מעונש נוסף.

פישר הוא עיתונאי לשעבר בעיתון "חדשות", שעבד גם ב"מעריב" בצמוד למו"ל עופר נמרודי והשתתף במגוון תוכניות טלוויזיה. הוא הוביל את הסדרות "עשרת הדיברות" ו"איך להצליח בשישה שיעורים", ששודרו בזכיינית ערוץ 2 קשת, וסדרות נוספות בטלוויזיה החינוכית. כמו כן, הגיש פישר פינה בתוכנית "בולדזור" שהגיש ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), והגיש יחד עמו את התוכנית "גברים בשחור". לפישר גם היתה הופעת אורח בעונה הקודמת של"האח הגדול".

בשבועות האחרונים משתתף פישר כפאנליסט קבוע בתוכנית "המיזם" של זכיינית ערוץ 2 רשת, שעוסקת בגיוס המונים ומאפשרת לצופים להחליט איזה יזם יזכה בהשקעה. פישר הוא אחד השופטים בתוכנית, לצד הגו'דאי אריק זאבי, איש העסקים שלמה מעוז והאמנית נופר אילון.

לעונה הנוכחית של "המיזם" נותרו שני פרקים. ההערכות הן כי לאור החשדות החמורים נגד פישר, הזכיינית לא תחזיר אותו לתפקידו עד סיום העונה - אך ברשת מסרבים להוציא הודעה רשמית בעניין או לעדכן אם גויס שופט אחר. זאת, ככל הנראה כדי ליהנות מהספק וליצור מתח לקראת השידור. במקרה של החקירות שנפתחו נגד הזמר אייל גולן, ששימש שופט בתוכנית "הכוכב הבא", סירבה זכיינית ערוץ 2 קשת להדיחו עד לרגע שבו זומן לחקירה.

מרשת נמסר: "אנו בודקים את פרטי המקרה ונגיב בתום הבדיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד