מועצת רואי החשבון: לא לפיצול המקצוע והרחבת מקומות ההתמחות

המועצה קבעה כי יש להקפיד על כך שההתמחות בראיית חשבון תהיה בעיקר בתחום הביקורת, למרות המחסור במקומות התמחות והעובדה שמתמחים רבים היו רוצים לכוון כבר מהתחלה למסלול קריירה של השתלבות במחלקות כספים של חברות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

מועצת רואי החשבון הודיעה השבוע כי לאחר שקיימה החודש ישיבה בנושא, שבה השתתפו נשיא לשכת רואי החשבון ונציגי מוסדות אקדמיים, הוחלט שלא לאפשר לפצל את המקצוע ולקבוע שני סוגים של רואי חשבון: תואר "רואה חשבון", שאותו יקבל מי שעמד בבחינות המועצה אך לא עשה התמחות; ותואר "רואה חשבון מבקר", שאותו יקבל מי שסיים התמחות במשרדי רואי חשבון מבקרים. המועצה גם החליטה כי אין מקום להרחבת מקומות ההתמחות מעבר למצב הקיים, ויש להקפיד על כך שההכשרה של מתמחים בראיית חשבון תהיה בעיקר בתחום הביקורת.

יו"ר מועצת רואי החשבון ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, ציינה כי החסרונות של פיצול המקצוע עולים על היתרונות, וכי "יש לשמר את מקצוע ראיית החשבון כמות שהוא, בשל מהותו, כבודו וייחודו, ולאור הצורך לשמר את ההכשרה בביקורת גם עבור רואי החשבון שלא יעסקו בכך בעיסוקיהם השונים". פלמור הוסיפה כי עבודת הביקורת היא הבסיס למקצוע ראיית החשבון, וכי "שמירה על רמת המקצוע מחייבת לצמצם את הפרשנות הניתנת לאמות המידה להכרה במקומות התמחות, ולדבוק בהתמחויות המכשירות לעבודת ביקורת".

לא מדובר בעניין טכני, אלא בעניין מהותי שמעסיק כל מתמחה שנדרש לשנתיים התמחות כדי לקבל רישיון לעסוק בראיית חשבון. הרבה מתמחים היו מעוניינים לכוון את מסלול הקריירה כבר מההתחלה, ולהשתלב דווקא במחלקות כספים של חברות ולא במחלקות ביקורת של המשרדים. בעיה נוספת היא שהמשרדים הגדולים מקבלים זרם עצום של פניות להתמחות - כבר בשנה א' וב' ללימודים, ויש בעיה של מקום. ואכן, המועצה ציינה כי ברקע לדיון הזה נמצאות פניות רבות שקיבלה מגורמים שונים בנוגע למחסור במקומות התמחות בראיית חשבון. אם היו מאפשרים באופן יותר רחב התמחות בחברות, זה היה עשוי לפתור את הבעיה הזו.

אמי פלמורצילום: אוליבייה פיטוסי

במאי 2013 פירסמה המועצה נוסח מעודכן של ההודעה בדבר אמות המידה להתמחות, ובו הורחבו אפשרויות ההתמחות גם למפעלים עסקיים ומוסדות ציבוריים. אלא שעדיין מדובר ברשימה סגורה של חברות גדולות, חלקן ממשלתיות, כמו AIG, אינטל, אל על, טבע, נמל אשדוד, בתי השקעות ומשרד המשפטים, שברובן מאושרת התמחות לשנה אחת בלבד.

במועצה מציינים כי לשם אישור התמחות לשנתיים, נדרש המוסד הציבורי או העסק לעמוד בקריטריונים נוספים שנקבעו באמות המידה להתמחות. המשמעות היא שהמתמחה נדרש להשלים התמחות של שנה נוספת במשרד רואי חשבון או בחברה ומוסד ציבורי שאושרו כמקום התמחות לשנתיים, ויש יחסית מעט כאלה (למשל אלביט מערכות, שטראוס, טבע, ישקר, בנק ישראל, רשות המסים, רשות ני"ע, משרד האוצר ומשרד הביטחון).

במשרדים הגדולים אפשר להגיע למחלקות הביקורת ומשם לאחרות, כמו מחלקת מסים ומחלקה כלכלית, אך עדיין זה שונה מהתמחות בחברה. אחת הטענות שנשמעת על ידי רואי חשבון היא שהתמחות בביקורת נותנת רקע חשוב, אבל זה שונה מעבודה בחברה. הקידום במחלקות הכספים שבחברות מחייב בדרך כלל ניסיון קודם וידע בחשבות וניהול כספים, שאותו לא ניתן לרכוש במסגרת ההתמחויות במשרדי ראיית החשבון, ולכן הגבלת מסלולי ההתמחות יוצרת במקרים רבים עיכוב מסוים במסלולי הקריירה.

מצד שני, וזה הרציונל שבבסיס ההחלטה של המועצה, ההתמחות בביקורת היא בסיס חשוב גם למי שרוצה אחר כך להשתלב בחברות, וזו אינה התמחות שיצליחו לרכוש בחברה אף פעם. לכן אפשר גם להבין את התעקשות המועצה.

החלטה נוספת של המועצה היתה כי "ייעשה שימוש מוגבר במפקחים על המתמחים מטעם המועצה לבדיקת מהות ההתמחות, הן במפעלים העסקיים ובמוסדות הציבוריים שאושרו, והן במשרדי רואי החשבון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה