די לביטוי המאוס "הצפת המקצוע"

מי שטוב יצוף, ומי שלא טוב ישקע - ובדרך למטה יאשים את כישלונו בעו"ד חדשים

 הדס ברוה
הדס ברוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 הדס ברוה
הדס ברוה

עו"ד אפי נווה, ראש מחוז תל אביב־יפו של לשכת עורכי הדין, שלום.

בגיל 26 פתחתי משרד עריכת דין, ואני לא מתכוונת להתנצל על כך. אמנם אינך מעריך את החלטתי לעזוב משרד מוביל ולצאת לדרך עצמאית, אף שהיא התקבלה לאחר מחשבה רבה. גם כשאספר לך שאני גאה בעבודה שלי ואוהבת אותה, בעידן שבו הסקרים מראים כי כל עורך דין שני לא מרוצה מהמקצוע ולא רוצה לעסוק בו, לא תתרשם. אלי ואל חברי הצעירים למקצוע אתה מתייחס כאל "פצצה מתקתקת" (כך כתבת באותיות אדומות מודגשות בקמפיין פרסומי), מבלי להבחין בין מי שנאלצו להיות עצמאים מאחר שלא הצליחו להתמודד בדרך אחרת עם שוק עריכת הדין בישראל, לבין מצטייני דקאן מהאוניברסיטאות הטובות ביותר שהעדיפו לפתוח משרד עצמאי על פני שלל האפשרויות האחרות שעמדו לרשותם.

קל לך, עו"ד נווה, לצייר תמונה חדגונית המאשימה את עורכי הדין הצעירים בחוסר אחריות, ועל בסיסה לקדם יוזמות פופוליסטיות ליצירת חסמים מלאכותיים לעיסוק במקצוע. באחרונה פנית לשרת המשפטים בקריאה לשלול מעורכי דין צעירים כמוני את האפשרות לעסוק באופן עצמאי במקצוע, ולהתירה רק לבוגרי תואר שני, בעלי ותק של שנתיים מקבלת הרישיון, שעברו התמחות של שנה וחצי עד שנתיים. הכל בשם המאבק ב"הצפת המקצוע".

טקס הסמכת עורכי הדיןצילום: יוסי זמיר

האמת? התעייפנו. השימוש בביטוי המאוס "הצפת המקצוע" חדשות לבקרים לא מרתיע אותי ואת חברי לספסל הלימודים שסיימו אתי את התואר במשפטים לפני קצת יותר משנתיים. האחד שותף במשרד מסחרי בתל אביב, השני בעל משרד אזרחי בחדרה, אחר עובד כסנגור עצמאי בבאר שבע, והם לא היחידים. "הצפת המקצוע" מפחידה באופן תמידי עורכי דין אחרים, ותיקים מאתנו אך לא מוצלחים יותר, שלאוזניהם מיועדת קריאתך. יוזמתך לפגוע בחופש העיסוק שלנו, לא רק שאינה חוקתית אלא גם אינה לטובת הלקוחות, ומשרתת רק את הגילדה של העצמאים המבוגרים יותר, המדשדשים בעבודתם.

אני וחברי הצעירים לא מתחרים במשרדי הענק, ולא ניקח מהם את הלקוחות שמשלמים סכומי עתק לייעוץ משפטי. אנו יוצרים תחרות, מוצלחת לדעתנו ולדעת לקוחותינו, למול עורכי הדין "הכלבויניקים" שייקחו כל תיק שיבוא לפתחם, שיש להם ותק של כזה או אחר מקבלת הרישיון, אך אין להם את מה שלנו יש - אמביציה בלתי מתפשרת, תפישה מהירה וחדה וחשיבה מחוץ לקופסה.

עורך דין צעיר שהקים משרד לאחר התמחות ועבודה במשרד מוביל עולה ביכולותיו, וגם בניסיונו, על עורך דין בעל ותק פורמלי רב יותר שהפך לעצמאי לאחר כמה שנים של ותק בעבודה משפטית "פקידותית", או לאחר שנים שבהן לא הצליח למצוא עבודה במקצוע. גם הלשכה יודעת שעורך דין בעל ותק של שנה בעבודה אינטנסיבית בנישה ספציפית יספק ללקוח טיפול טוב בתיק באותו התחום יותר מאשר עורך דין בעל ותק של שבע שנים שלא טיפל כדרך קבע באותה נישה משפטית מיוחדת.

מעבר לכך, טענת הגילדה של עורכי הדין שלפיה אין תחליף לניסיון כוללת מידה לא מבוטלת של דמגוגיה, כי מה שבאמת אין לו תחליף, במיוחד בתחום מורכב כשלנו, זה מוח מבריק, ואת זה גם עשרות שנים של ניסיון לא יוצרות. מוח מבריק אמיתי יש רק למתי מעט, צעירים כמבוגרים, והם אלה שיתנו את הייעוץ המשפטי הטוב ביותר.

עו"ד נווה, תן לשוק לעשות את שלו. מי שטוב יצוף, ללא קשר לגילו, ומי שלא טוב ישקע, כפי שקורה לאותם עורכי דין בינוניים שהסמכתם המתקרבת של כ–2,000 עורכי דין נוספים טורדת את שנתם.

העולם שייך לצעירים כמעט בכל מקום, רק לא בלשכת עורכי הדין. נראה שנעלמו מעיניכם אותם עורכי דין מהשורה הראשונה, ובהם גד נשיץ, רמי בן נתן, שמואל זיסמן ורבים וטובים אחרים, שפתחו משרד מיד לאחר קבלת הרישיון. אני קוראת לך, עו"ד נווה, לזכור אותם ולאפשר לנו, עורכי הדין הצעירים העצמאים, להישאר אלטרנטיבה ראויה עבור לקוחות החפצים בשירות משפטי איכותי, המעדיפים אותנו על פני עוד עורך דין חסר מעוף שנכתב ברישיונו כי הוסמך לפני כך וכך שנים.

הכותבת היא עורכת דין בעלת משרד עצמאי המתמחה במשפט מינהלי ואזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"