השחיתות בנמל אשדוד: בין העצורים - יניב בלטר, חברו של חסן

כך הותר לפרסום היום ■ בלטר, בעליה של חברת דנה וחבר ילדות של אלון חסן, מואשם בעבירות של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, סחיטה באיומים ובהלבנת הון ■ יחד עמו נעצר אחיו, אורי, המכהן כסמנכ"ל דנה לוגיסטיקה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הותר לפרסום: בין העצורים בפרשת השחיתות בנמל אשדוד נמצא גם יניב בלטר, הבעלים של חברת דנה לוגיסטיקה ואחיו הצעיר, אורי בלטר, המכהן כסמנכ"ל בחברה. השניים חשודים בעבירות של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, סחיטה באיומים והלבנת הון. שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, שירה בן שלמה, התירה לפרסם את שמם לאחר שדחתה את ערעוריהם.

יניב בלטר הוא הבעלים של חברת דנה לוגיסטיקה המנוהלת על ידי בן דודו של אלון חסן, דוד חסן. בלטר הוא גם חבר ילדות של חסן ושותפו בשיפודיה באשדוד. אורי בלטר, מכהן כסמנכ"ל חברת דנה, בעל תואר ראשון באדריכלות מאוניברסיטת תל אביב.

המשטרה חושדת כי דנה לוגיסטיקה הציעה ללקוחות הנמל שירותי פיקוח ולוגיסטיקה בתשלום, תוך שהיא נהנית מהקצאה מקלה של תשתיות נמליות על ידי הנמל - ומאישור לפעול בחופשיות מול לקוחות הנמל, גם אם על חשבון עובדיו. על פי המשטרה, חסן הפלה לרעה חברות אחרות שהעניקו שירותים דומים לאלה של דנה לוגיסטיקה וכדי ליצור מונופול של החברה בנמל - חסן ובלטר סחטו באיומים לקוחות פוטנציאלים ואמרו להם שאם לא יישכרו את שירותיה של דנה, עובדי הנמל לא יפרקו להם את הסחורה. "אם תעבדו איתנו, לא יהיו לכם בעיות בנמל", כך טוענת המשטרה כי אמרו חסן ובלטר ללקוחות.

יניב בלטר ועורך דינו ירום הלוי

בשנה שעברה חשף תחקיר "הארץ" כי בלטר ודוד חסן פנו בשנתיים האחרונות לחברות שנתקלו בבעיות בעבודתן בנמל, בעיקר בתחום האכיפה הסביבתית, והציעו "לפתור את הבעיות" תמורת תשלום בגין שירותי פיקוח לחברת דנה, במקביל להסדר שנוי במחלוקת שאליו הגיע חסן עם פקח המשרד להגנת הסביבה בנמל - שהושעה בעקבות כך.

בנוסף חושדת המשטרה כי חסן השכיר לדנה שטח בנמל במחיר זול הנמוך מהקריטריונים של הנמל כרשות ממשלתית ובהמשך דנה השכירה את השטח הזה לחברת שמן. עוד חושדת המשטרה כי השניים נתנו שוחד לאנשי נמל אשדוד כדי שיקדמו את ענייני חברת דנה וכן הם חשודים בהלבנת הון בנוגע לכספים שהתקבלו עבור שירותי החברה. ביום שלישי האחרון נעתר שופט בית המשפט השלום בפתח תקווה, מיכאל קרשן, לבקשת המשטרה והאריך את מעצרם של האחים בלטר עד ליום שני הקרוב. "לאחר עיון בחומר, דעתי היא כי מתקיים חשד סביר הקושר את החשוד לכל אשר יוחס לו על ידי המשטרה", הדגיש ביחס ליניב בלטר.

באשר לאורי בלטר ציין השופט כי עילת המעצר במקרה שלו היא שיבוש החקירה. "מדובר בעילה משמעותית ביותר" הדגיש והוסיף כי בלטר עלול לשבש את החקירה ואף לסכל אותה אלא אם כן ישהה מאחורי סורג ובריח. שמם של האחים נאסר עד כה בפרסום בעקבות ערעורים שהגישו על החלטת בית המשפט לפרסם את שמם. בערעור שהגיש יניב בלטר הוא טען כי עיקר פרנסתו הוא בתחום הקבלנות ונוכח היקפי בנייה עצומים ומחזור שנתי של מאות מיליוני שקלים, הוא מפרנס כ–300 משפחות. הוא הוסיף כי הוא מקבל ליווי פיננסי מהבנקים ופרסום שמו יגרום לעצירת הכספים והאשראי. בנוסף, הוא הביע חשש מפני הגשת בקשה לפשיטת רגל על ידי מי מהספקים ובעלי החוב של חברת הבנייה.

בדיון שהתקיים בבית המשפט טען סנגורו, עו"ד ירום הלוי, כי פרסום שמו יביא אותו ל"אסון כלכלי". לדבריו "כל העיסוק של בלטר בחברת דנה היה קטן אם לא לומר שולי ביחס להיקף עסקי הבנייה הנרחבים שלו". בנוסף, הוא טען כי "הדבר הזה לא בא לבטל את החשד הסביר אלא בא לתת פרופורציות נכונות בעניין הנזק האדיר שיגרום בעניין פרסום שמו".

סנגורו של אורי בלטר, עו"ד טל שפירא, אמר כי "הניהול האמיתי והאדם הדומיננטי בחברה היה אחיו הגדול ולעניות דעתי, מי שרשום כמנכ"ל זה יניב בלטר ברשם החברות. הלכה למעשה, כאשר הבוס שלך הוא אחיך הגדול, בית המשפט מבין את העניין, הוא היה זוטר".

השופטת דחתה את בקשתם, וקבעה כי שמם יפורסם היום ב–14:00. היא הדגישה כי במקרה זה מדובר בחקירה סמויה שנמשכה על פני זמן כך שלא ניתן לדבר על ראיות בעוצמה קלושה שיש בהן כדי להצדיק את עיכוב הפרסום. היא הוסיפה כי על פי החשד, העבירות בוצעו במסגרת קשריו של בלטר עם חברת דנה, כחלק מתפקודו בחברה, מה שמחליש את עוצמת הטיעון שלו בנוגע לפגיעה פוטנציאלית במשלח היד שלו.

סנגורו של יניב בלטר, עו"ד ירום הלוי מסר בתגובה: "חברת דנה פעלה מאז ומתמיד כחוק ובאופן רגיל לחלוטין, ולא בכדי התחרו אתה כמה חברות בהצלחה ואולי בהצלחה מעבר למשוער. העובדה שיניב ואלון חסן מכירים משכבר הימים היא לא עובדה פלילית וזאת משום שהיא לא שימשה מעולם לביצוע עבירות פליליות, בוודאי לא באמצעות דנה".

סנגוריו של אורי בלטר, עוה"ד טל שפירא ואריאל כפרי, מסרו כי מרשם דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו. "מרשנו משתף פעולה באופן מלא עם החקירה ואנו מאמינים כי בתום החקירה יוחלט על סגירת התיק בעניינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"