המשטרה חושדת: הסכם החסות בין מ.ס אשדוד לדנה לוגיסטיקה - פיקטיבי

הסתעפות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד: המשטרה חושדת כי ההסכם היה חלק מעסקה מורכבת שערכה חברת חיפושי הגז והשמן עם חברת דנה לוגיסטיקה, המנוהלת על ידי בן דודו של אלון חסן, דוד חסן

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הסתעפות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד: המשטרה חושדת כי הסכם החסות בין קבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד לחברת דנה לוגיסטיקה נעשה באופן פיקטיבי והיה חלק מעסקה מורכבת שערכה חברת חיפושי הגז והשמן עם חברת דנה לוגיסטיקה, המנוהלת על ידי בן דודו של אלון חסן, דוד חסן. ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בשמן, נחקר היום במשטרה.

על פי המשטרה, שמן שילמה לדנה לוגיסטיקה סכומים מופרזים בגין שירותים שקיבלה ממנה ואלו הועברו בדלת האחורית לאיש העסקים ג'קי בן זקן במסגרת הסכם החסות עם קבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד.

בן זקן, הבעלים של מ.ס אשדוד מחזיק יחד עם אברהם נניקשווילי בחברת חיפושי הגז והנפט שמן. החברה - שהיו"ר שלה היה גבי אשכנזי - שהתרסקה בעשרות אחוזים והניבה מפח נפש למשקיעים, היתה בעלת רישיון חיפוש מד אשדוד לא הרחק מחופי נמל אשדוד ואת כל פעילותה ריכזה בנמל.

ג'קי בן זקן יוצא מחקירה ביחידת להב 433צילום: יוסי זלינגר

על פי המשטרה, כשהתחיל הקידוח של שמן ב-2012 היא נדרשה לקבל שירותי נמל ואת השירותים האלה היא קיבלה מחברת דנה לוגיסטיקה, המנוהלת על ידי בן דודו של חסן, דוד חסן. המשטרה חושדת כי חברת דנה לוגיסטיקה היתה למעשה צינור להעברת כספים לבן זקן. בפועל, טוענת המשטרה כי הסכומים בחוזה החסות שנערך בין חברת דנה למ.ס אשדוד היו חריגים בהיקפים שלהם.

אתמול (ג') נחקר בן זקן ביחידה הכלכלית של המשטרה במשך שעות ארוכות ובסופו של דבר שוחרר בתנאים מגבילים. בן זקן מסר במשטרה את גרסתו, לפיה כששמן רצתה לקבל את השירותים בנמל היא ערכה מכרז בסופו חברת דנה הציעה את ההצעה הכי זולה והכי משתלמת.

בנוסף, על פי גרסתו של בן זקן מדובר בשני הסכמים נפרדים לחלוטין שכל אחד מהם היה בעל כדאיות כלכלית ואין ביניהם כל קשר. על פי בן זקן, ההסכם למתן שירותים לוגיסטיים בין שמן לדנה נערך ביולי 2012 בעוד הסכם מתן החסות היה חצי שנה מאוחר יותר - בדצמבר 2012. עוד טען כי ההסכם בין שמן לדנה נערך על ידי אנשי מקצוע בכירים בחברה שניהלו את המו"מ המסחרי ואישרו אותו.

עורכי דינו של ג'קי בן זקן, נבות תל-צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה כי "ג'קי בן זקן נחקר, לצד אנשי עסקים נוספים, בנוגע לשירותים הלוגיסטיים שקיבלה חברת שמן בנמל אשדוד, במהלך תקופת הקידוח הימי שבוצע על ידה. בן זקן סיפק הסברים מלאים וענה לכל שאלות חוקריו, שבסיום חקירתו נוכחו כנראה כי לא נפל כל פסול במעשיו, והראיה היא שבניגוד לשורה ארוכה של נחקרים לא הביאו את בן זקן לבית המשפט, וכלל לא ביקשו כי ייעצר להמשך החקירה. באשר להסכם החסות עם קבוצת מ.ס. אשדוד, הרי שהניסיון לקשור בין שני העניינים וליצור מראית עין של מעשים לא תקינים, הוא מופרך ומקומם.

"מדובר בשני הסכמים שסוכמו במועדים שונים, בפערי זמן של חודשים ארוכים, ושלא התקיים ביניהם בשום נקודת זמן קשר כלשהו. הסכם השירותים בין שמן לדנה היה המשתלם והזול ביותר מבין שלל ההצעות, וזאת לאחר מכרז שערכה חברת שמן בין כלל הגורמים הרלוונטיים. יתרה מזאת, ג'קי בן זקן כלל לא היה מעורב במו"מ המסחרי שנערך בין שמן לחברת דנה, מו"מ שנוהל מתחילתו ועד סופו על ידי אנשי המקצוע בחברה.

הסכם החסות בא לעולם ונערך חודשים ארוכים לאחר מכן, הוא תאם את הסכמי החסות הנוהגים בעולם הכדורגל, היה גלוי וחשוף ואושר על ידי הרשות לבקרה תקציבית. בן זקן הוא בעל השליטה בחברת שמן, כך שהטענה כי שמן - בשליטתו ובהנהגתו - העבירה תשלומים עודפים לדנה בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים, על מנת שבן זקן כביכול יקבל חודשים לאחר מכן סכום של 1 מיליון שקל לקבוצת מ.ס. אשדוד, היא לא רק מקוממת אלא גם נטולת כל היגיון כלכלי בסיסי. הסברים אלה הוצגו על ידי בן זקן בחקירתו, והחלטת המשטרה כלל לא להביאו בפני שופט אלא לשחררו לביתו, מדברת בעד עצמה".

עו"ד טל לביא מומחה למשפט ספורט מסביר כי אם בן זקן יורשע בעסקאות פיקטיביות הוא עשוי להיות מועמד גם לדין משמעתי במוסדות ההתאחדות לכדורגל. המשמעות של זה היא שיתכן ותישלל ממנו הזכות להיות בעלים של קבוצת כדורגל. בנוסף, לדבריו, יתכן וגם מ.ס אשדוד עצמה תועמד לדין בגין ניהול הכספים הלקוי.

סנגוריו של אברהם נניקשווילי, עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן, מסרו בתגובה: "מר נניקשווילי נחקר אתמול וענה לכל שאלות חוקריו ובסופה של החקירה שוחרר בערבות עצמית בלבד ביחידה החוקרת בלא שהיה צורך להביאו לבית המשפט. הדבר מעיד שהתמונה שהתקבלה בתום חקירתו הינה שונה בתכלית ממה שצויר בתקשורת. הננו סמוכים ובטוחים שתוך תקופה קצרה תוברר חפותו המלאה".

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"