חקירת השוחד בנמל אשדוד: יו"ר הוועד חסן והמנכ"ל לשעבר סגיס נעצרו; אשכנזי מעיד במשטרה

(עדכון) מוקדם יותר הוארך מעצרו של אלון חסן שחשוד במרמה, סחיטה באיומים, הלבנת הון והפרת אמונים; הסתדרות העובדים הודיעה כי סמכויות יו"ר הוועד הועברו לסגנו ■ הבוקר עצרה המשטרה 15 חשודים בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלון חסן, יו"ר ועד ציוד מכני בנמל אשדוד, נעצר היום בחשד לסחיטה באיומים, קבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים. בית משפט השלום בפתח תקוה האריך בשבעה ימים את מעצרו.

על פי החשד, חסן פעל בכוח כדי לקדם את עסקיו הפרטיים בנמל, וכן קיבל לכאורה לכיסו כספים כדי לקדם את האינטרס העסקי של אחרים. זאת, תוך הסתרת מקור הכספים שקיבל במסגרת עסקים אלה. "קיים חשד סביר ואף למעלה מכך, שקושר את חסן לחשדות", כתב השופט מיכאל קרשן בהחלטתו.

עוד נעצר היום מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, שוקי סגיס, בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. מעצרו של סגיס הוארך בהסכמה בארבעה ימים, שלאחריהם יישלח למעצר בית. עוד נודע כי במהלך הערב הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הגיע להעיד במשרדי יחידת להב 433 בפרשת השחיתות בנמל אשדוד.

אלון חסן בבית המשפטצילום: רוני שיצר / ישראל היום

לצד סגיס, נעצר מנהל בכיר בנמל אשדוד - אף הוא בחשד לקבלת שוחד ולהפרת אמונים. גם מעצרו של הבכיר הוארך עד יום שישי. שמו נאסר לפי שעה לפרסום. סגיס יוצג על ידי עו"ד לוליק אסל. המנהל בנמל אשדוד יוצג על ידי עו"ד דרור 
ארד איילון.

עוד נעצר דוד חסן, בן דודו של אלון חסן, בחשד לסחיטה באיומים, מתן שוחד, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. מעצרו הוארך בשבעה ימים.

נציג המשטרה, רס"מ שחר לוי, ביקש להאריך את מעצרו של אלון חסן בעשרה ימים, מחשש לשיבוש החקירה. בא כוחו של חסן, עו"ד בני כץ, טען כי עילת השיבוש אינה רלוונטית, נוכח הפרסום ב–TheMarker בדצמבר בדבר ניהול החקירה. השופט דחה את הטענה, וקיצר את ימי המעצר עקב פגרת חג השבועות. עו"ד כץ טען בדיון לחקירה "פוליטית" שהוכתבה לכאורה על ידי הדרג הפוליטי. השופט דחה גם את טענה זו, ואמר כי לא מצא בסיס לכך בחומרים שלפניו.

מההסתדרות נמסר בעקבות החלטת בית המשפט כי סמכויות יו"ר הוועד הועברו לסגנו של חסן, אבינועם שושן, המשמש יו"ר ועד תפעול, שימלא את מקומו "עד לבירור העניין". יש להזכיר כי ההסתדרות ניקתה לפני כמה חודשים את חסן מחשדות בתום הליך בדיקה עצמאי שניהלה - והתירה לו לשוב לתפקידיו בוועד לאחר שלושה חודשי השעיה.

מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

בית המשפט האריך אתמול את מעצרו של איש עסקים נוסף בשבעה ימים, בחשד למתן שוחד, סחיטה באיומים והלבנת הון. לפי החשד, איש העסקים פעל בכוח כדי לקדם את עסקי חברתו בנמל אשדוד, שיחד לכאורה עובדי נמל כדי לאפשר זאת והסתיר את הכספים ששולמו בגין שירותי החברה.

בא כוחו של החשוד, עו"ד ירום הלוי, טען לאפליה לרעה, מכיוון שחשודים אחרים בשוחד שוחררו - וביקש לאסור את פרסום שמו, מחשש לפגיעה בעסקיו. נציג המשטרה, מפקח קובי קדוש, התנגד לבקשה משום האינטרס הציבורי. השופט דחה את הבקשה, אך עיכב את פרסום שם החשוד עד למחר בצהריים, כדי לאפשר לערער על החלטתו.

מוקדם יותר עצרו יחידת להב 433 של המשטרה ורשות המסים (חקירות מכס ומע"מ תל אביב) ועיכבו לחקירה 15 חשודים - בהם גם בעלי תפקידים בכירים בנמל אשדוד, אנשי עסקים ובעל חברה ציבורית. גם מעצרם הוארך בשבעה ימים. בנוסף, בוצעו חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, לרבות במתחם הנמל. בין העצורים גם בכיר בעולם הספורט.

נבדק קשר לארגוני פשיעה בדרום

המעצרים בוצעו אתמול בתום חקירה סמויה שמנהלת המשטרה בשיתוף פעולה עם רשות המסים, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ובליווי פרקליטות מחוז דרום (פלילי ואזרחי), שעניינה חשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, זיקה פרטית של עובד ציבור ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בין השאר, בודקת המשטרה קשר בין הבכירים שנעצרו לבין ארגוני פשיעה בדרום.

נמל אשדוד

על פי המשטרה, ממצאי החקירה העלו חשד כי גורמים בנמל יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם, ושמספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות. עוד עולה מהחקירה חשד כי החשודים הפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות אחרות שביקשו לפעול בנמל או לספק שירותים בנמל, כדי להבטיח כי ישכרו את שירותי החברות הפרטיות שאת עניינן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם, גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל.

עו"ד כץ מסר כי "המעצר הכה את מרשי בהפתעה, שכן היה זה הוא הראשון שהתריע בפני המשטרה על חדירת גורמי הון־שלטון לנמל, בין השאר באמצעות הפרטה פראית, קידום משרות פוליטיות וכיוצא בזאת. בפני המשטרה מונחות ראיות שהועברו לה על ידינו לפני כשנה המפרטות את העבירות הללו. אין לי ספק שהחקירה תתבצע ביעילות, ואנחנו מברכים על כך".

ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, התייחס לפרשה אתמול בכנס לשכת עורכי הדין באילת, ואמר כי תאריך המעצרים נקבע מבעוד מועד. לדבריו, בסוג כזה של פעילויות, המשטרה פועלת רק לאחר שהיא משוכנעת שיש די חומר וראיות להמשיך הלאה.

שורת תחקירים 
על הנעשה בנמל

יחידת להב 433, הזרוע של משטרת ישראל למאבק בפשיעה חמורה ובשחיתות ציבורית, פתחה בדצמבר 2013 בחקירה גלויה של המתרחש בחברת נמל אשדוד, בעקבות סדרת האירועים החמורים שתועדו בשנתיים האחרונות בנמל הממשלתי. במסגרת החקירה, תישאלו חוקרי היחידה וזימנו למשרדיהם בלוד עשרות מעורבים בפרשיות השונות בנמל. בין היתר, נגבו עדויות מעובדים בנמל, מחברי הנהלה, מלקוחות, מספקים ואף מפקידים במשרדי הממשלה הרלוונטיים. כמו כן, ביקרו חוקרי היחידה במשרדי הנמל ותפסו מסמכים שונים ופרוטוקולים.

חקירת המשטרה נפתחה בעקבות מידע ודו"חות ביקורת פנים שהועברו לידיה מלשכת היועץ המשפטי לממשלה ומדירקטוריון הנמל. היא עסקה בין היתר בממצאי תחקירי התקשורת ובממצאי הדו"חות על תפקוד הנהלת הנמל בשנים האחרונות; בממשק הבעייתי בין חברי ההנהלה לבין ועד העובדים; וכן בנסיבות הפעילות של עסקיו הפרטיים של חסן בנמל.

ביולי אשתקד התפטר במפתיע מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס. בדצמבר פתחה רשות החברות הממשלתיות בהליכי הדחה נגד יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן - שפנה בעצמו ביוני למשטרה כדי שתפתח בחקירה.

בשנתיים האחרונות פורסמו ב"הארץ", ב–TheMarker ובערוץ 2 שורת תחקירים על הנעשה בנמל הממשלתי. על אף הבוטות היחסית של ההתרחשויות, הפומביות שניתנה להן והפגיעה המשקית הקשה שלה גרמו - מכיוון שרוב פעילות הסחר הלאומית נשענת על שערי הנמל - הרגולטורים והנהלת הנמל נמנעו באופן תמוה מלהתערב בנעשה, עד לאחרונה. גם גורמי האכיפה התעלמו מהאירועים, מתוך סברה כי הפליליות שלהם היא גבולית - אף שהיה ידוע על לקוחות של הנמל שנפגעו מהמתרחש בו, אך לא התלוננו מיוזמתם מחשש לנקמה.

מכרזים חשודים ו"פתרון בעיות"

חסן עצמו כבר נחקר בעבר באזהרה בחשד לסחיטה באיומים. ב–2006 פנה למשטרה דניאל גדז', בעל חברה לפריקת כלי רכב מאוניות, והתלונן כי חסן ניסה לסחוט אותו כתנאי להמשך פעילותו בנמל. היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) פתחה אז בחקירה וזימנה את מנכ"ל הנמל דאז סגיס למתן עדות, אך גדז' מת בחלוף כמה שבועות, והתיק נסגר.

בתחקיר שפירסמה שרון שפורר ב"הארץ" לפני שנתיים נחשף מקרה שבו אלמוני פנה למנהלי שתי חברות שונות הפועלות בנמל אשדוד, והציע לדאוג להם ל"שקט" מצד עובדי הנמל בתמורה ל–15% מרווחי החברות. חסן והנהלת הנמל טענו כי לא שמעו על כך דבר, וכי אם הדבר נכון - ראוי להעביר זאת למשטרה.

בתחקיר נחשפה טענה שלפיה חסן ושותפו לעסקים, יגאל גוזלנד, היו מעורבים לכאורה בניסיון להונות את רשויות המס באמצעות ניפוח חשבוניות לרכישות מחברת חומרי הניקוי א.י. הופס. חסן סירב להתייחס אז לדברים.

גוזלנד עצמו נשלח בשנה שעברה לשבע שנות מאסר, לאחר שהורשע בהצתת מסעדה שבבעלותו כדי להונות את חברות הביטוח - הצתה שבמהלכה נהרג אחד מעובדיו.
גם חברת א.י. הופס עלתה לכותרות, במסגרת חקירת עסקיו הפרטיים של חסן בנמל, לאחר שהתברר כי מכרה לנמל מוצרים ב–500 אלף שקל. כפי שנחשף ב–TheMarker, המכרז שבו זכתה עורר תהיות, לאחר שהתמודדו בו ארבעה משווקים - אך כולם שיווקו את מוצרי א.י. הופס. כאשר דירקטוריון הנמל הורה להפסיק את ההתקשרות עם החברה, טען סמנכ"ל הלוגיסטיקה, יוסי בסן, כי עובדיו מפחדים לעשות זאת - והליך המכרז המחודש הועבר למנהל רכש חיצוני. בסן מונה באחרונה לממלא מקום מנכ"ל הנמל.

חלק עיקרי בחקירת המשטרה תופשת, לפי הערכות, חברת דנה לוגיסטיקה, המנוהלת על ידי בן דודו של חסן, דוד חסן. בעלי דנה לוגיסטיקה, יניב בלטר, הוא שותפו של חסן בשיפודייה שמפעילים השניים באשדוד. החברה הציעה ללקוחות הנמל שירותי פיקוח ולוגיסטיקה בתשלום, תוך שהיא נהנית מהקצאה מקלה של תשתיות נמליות על ידי הנמל - ומאישור לפעול בחופשיות מול לקוחות הנמל, גם אם על חשבון עובדיו. למעשה, הפריט הנמל הממשלתי רציף עבור דנה לוגיסטיקה, שאף כונה בשם "Dana Port". להערכת מבקרים חיצוניים ששכר הנמל, חברת נמל אשדוד הפסידה הכנסות של כ–7 מיליון שקל כתוצאה מהתקשרותה עם דנה. בידי המבקרים החיצוניים עדות שלפיה סגיס עצמו כיוון לקוחות של הנמל להיעזר בשירותי חברות פרטיות בקו המים. סגיס הכחיש את הדברים.

בנוסף, תחקיר "הארץ" חשף בשנה שעברה כי בלטר ודוד חסן פנו בשנתיים האחרונות לחברות שנתקלו בבעיות בעבודתן בנמל, בעיקר בתחום האכיפה הסביבתית, והציעו "לפתור את הבעיות" תמורת תשלום בגין שירותי פיקוח לחברת דנה, במקביל ל"הסדר" שנוי במחלוקת שאליו הגיע חסן עם פקח המשרד להגנת הסביבה בנמל - שהושעה בעקבות כך.

"משרד התחבורה מטמין את ראשו בחול כבר שנים רבות מאופן התנהלות הנמל"

מוועד עובדי נמל אשדוד נמסר כי "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה".

ח"כ עמר בר-לב (עבודה) אמר בתגובה למעצרו של אלון חסן ולמעצרם של העובדים בנמל אשדוד כי "אם יוכח שיש אמת בחשדות, מדובר בדוגמא נוספת לאופן שבו משרד התחבורה מטמין את ראשו בחול כבר שנים רבות מאופן התנהלות הנמל באשדוד. בלתי מתקבל על הדעת שמתחת לאפם של שר התחבורה ומנהלי הנמל לאורך השנים מתקיימת לכאורה שחיתות. בכל חברה פרטית היה הדירקטוריון קורא מזמן למנכ"ל ודורש ממנו לעשות סדר. רק שר התחבורה, מחפש פתרונות קסם של בניית עוד נמלים שלא תמתן את כוחם של הוועדים ובוודאי שלא תמנע תופעות פסולות אחרות בעתיד. אני קןרא לשר כ"ץ לערוך בדק בית במשרד התחבורה וחברת נמל אשדוד ולפעול בתאום עם ההסתדרות בכדי להביא להתנהלות תקינה בנמל שהוא חברה ממשלתית הנמצאת תחת אחריותו הישירה והמלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"