וינשטיין הכריע: המשטרה תבטל כתב האישום נגד דפני ליף ו-9 פעילים נוספים

ליף נעצרה בהפגנה ביוני 2012 והואשמה בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח ובאיומים כדי למנוע מעצר ■ וינשטיין הורה לתביעה המשטרתית לחזור בה מכתבי האישום בעניינם של 10 נאשמים, לאחר שנמצא כי המעשים שמיוחסים להם נמצאים ברף חומרה נמוך

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הכריע היום (ג') בעניין המשך ניהול ההליכים בתיקים שהוגשו בידי התביעה המשטרתית נגד מפגינים בעקבות אירועי המחאה החברתית. וינשטיין החליט כי בעניינם של 10 נאשמים וביניהם מובילת המחאה דפני ליף, תודיע התביעה המשטרתית על חזרה מכתב האישום, ובעניינם של ארבעה נאשמים נוספים תודיע התביעה לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, ככל שזו תוגש.

ליף נעצרה בהפגנה בשדרות רוטשילד ביוני 2012 והואשמה בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח ובאיומים כדי למנוע מעצר. בהליכי הגישור לפני כמה חודשים הציעה יחידת התביעות של המשטרה לליף לבצע עבודות שירות לתועלת הציבור בתמורה לאי הרשעה, אך ליף סירבה ודרשה את מחיקת כתב האישום.

דפני ליף נעצרת בעת ניסיון להקים אוהלים חדשים בשדרות רוטשילד

בינואר האחרון נפתח שלב ההוכחות במשפטה ומיד אחרי הדיון הראשון והביקורת שנמתחה על המשטרה ביקש היועץ וינשטיין לקבל עדכון על מצב הדברים בתיק המתנהל נגד ליף, לדבריו, בעקבות פניות שונות שהגיעו אליו בעניין. בהמשך החליט וינשטיין לבחון את מצב התיקים שנפתחו נגד כל פעילי המחאה.

במשרד המשפטים אומרים כי בחנו כל תיק באופן פרטני, נוכח חלוף הזמן ולאור חשיבותם של עקרונות חופש הביטוי והזכות להפגין. בהתאם להנחייתו של היועץ, הבדיקה נערכה על פי קריטריונים ועקרונות אחידים ושיוויוניים - כל תיק על פי נסיבותיו, חומרת המעשים המיוחסים לנאשם, עברו הפלילי וכיוצא באלה.

לאחר הבחינה הורה וינשטיין לתביעה המשטרתית לחזור בה מכתבי האישום בעניינם של 10 נאשמים, לאחר שנמצא כי המעשים שמיוחסים להם נמצאים ברף חומרה נמוך יחסית, אין לנאשמים הרשעות קודמות ולא עומדים נגדם כתבי אישום רלוונטיים נוספים. בחלק מתיקים אלה נוספו לשיקולים גם קשיים ראייתיים שהתעוררו בהם.

לגבי 4 תיקים נוספים, בהם רף המעשים שיוחסו לנאשמים היה בעל חומרה בינונית, ולא היו לנאשמים הרשעות קודמות או כתבי אישום נוספים רלוונטיים שעומדים נגדם, החליט היועץ כי התביעה תודיע לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, ככל שזו תוגש.

לגבי יתר התיקים, בהם נמצא כי מיוחסים לנאשמים מעשים ברף חומרה גבוה, או שלנאשמים עבר פלילי רלוונטי או כתבי אישום נוספים שתלויים ועומדים נגדם, יימשכו ההליכים.

עם זאת, בהודעה שהוציא משרד המשפטים, מדגישים כי "ההחלטה על בחינת התיקים מחדש, אין בה כדי להעיד דבר כנגד ההחלטה להגיש את כתבי האישום מלכתחילה, שנתקבלה לאחר שהתביעה ערכה בחינה מקצועית על פי קריטריונים אחידים, ונמצא שקיים עניין ציבורי בניהול ההליכים וסיכוי סביר להרשעה. אין בהחלטה גם כדי להעיד לגבי תפקודם של השוטרים בזירה בזמן אמת, שביצעו מלאכתם נאמנה ועל פי חובתם. חובתה של התביעה לבחון את מדיניותה ואת מצב הראיות מחדש בכל עת, וכך הורה היועץ לעשות גם בתיקים אלה".

דפני ליף מסרה בתגובה: "עברו שנה ושלושה חודשים מאז שקיבלתי את ההודעה על הגשת כתב האישום ואני שמחה שלא התקבלתי זה רגע של אושר. יש משהו סימבולי יום לאחר ההרשעה בפרשת הולילנד"

עוה"ד גבי לסקי, המייצגת את ליף, מסרה בתגובה: "אני שמחה שאחרי זמן רב הגיע היועץ המשפטי להחלטה המתבקשת כי יש לחזור מכתב האישום שמשמעות ההחלטה הזו היא זיכויה של דפני ליף. חבל שבהודעתו היועץ נותן גיבוי לעצם הגשת כתב האישום, כאשר עצם ההגשה מהווה פגיעה בעקרונות המשטר הדמוקרטי. אין בהחלטה של היום כדי לפטור את האחראים מהשימוש באלימות כלפי מפגינים או בשימוש לרעה בהליך הפלילי על מנת להרתיע מפגינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים