הכללים השתנו ברגע האחרון: המתמחים יקבלו תשובה ממשרדי עו"ד לאחר שבועיים

שרת המשפטים ציפי לבני חתמה על הוראת שעה לפיה סטודנטים יוכלו לתת תשובות למשרדי עוה"ד לאחר 72 שעות לגבי ביצוע התמחות אצלם, ולא באופן מיידי ■ הסטודנטים לא מרוצים מעיתוי פרסום הכללים - יומיים לפני שהמשרדים מתחילים בראיונות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

משרדי עורכי הדין יוכלו להעניק תשובה למתמחים לגבי קבלתם למקום העבודה רק שבועיים לאחר הראיון. הבוקר (ה') חתמה שרת המשפטים, ציפי לבני, על הוראת שעה שבה הכללים החדשים. בנוסף, נקבע כי הסטודנטים לא יידרשו להסכים מיד להצעה, אלא רק לאחר שהות של 72 שעות.

היוזמה לשינוי הכללים נולדה לאחר שסטודנטים הלינו כי עורכי הדין דרשו מהם תשובה מיידית בסוף הראיון להתמחות, והעמידו אותם בסיטואציה מלחיצה וקשה במיוחד. עם זאת, הוראת השעה נכנסת לתוקפה מעט מאוחר מדי. הסטודנטים מתרעמים וטוענים כי כניסת הכללים החדשים לתוקף היום, ברגע האחרון, כשחלק מהמשרדים מתחילים לראיין כבר במוצאי שבת הקרובה - פוגעת בהם.

15 במארס הוא יום משמעותי עבור הסטודנטים למשפטים בשנה השלישית ללימודיהם. על פי כללי לשכת עורכי הדין, שנכנסו לתוקף בשנה שעברה, משרדי עורכי הדין יכולים לראיין את הסטודנטים רק ממועד זה. לאחר כניסת הכללים לתוקף, יפתחו כל משרדי עורכי הדין הגדולים בתחרות להעסקת הסטודנטים המצטיינים. מרוץ הראיונות נמשך במשך כמה ימים אינטנסיביים. השנה, ה-15 במארס חל בשבת, וחלק ממשרדי עורכי הדין מתכוונים לראיין מועמדים כבר במוצאי שבת.

צילום: דן קינן

בשנה האחרונה פנו סטודנטים למשפטים למשרד המשפטים ולח"כ עדי קול (יש עתיד), וקבלו על כך כי במצב הנוכחי סטודנטים מקבלים הודעה על קבלה להתמחות מיד בתום הראיון, ונדרשים להשיב מיידית להצעה – דבר המפעיל עליהם לחץ עצום ומונע מהם להתראיין למשרדים נוספים ולבחון אפשרויות נוספות להתמחות.

היום, יומיים בלבד לפני תאריך היעד, נכנסה לתוקף הוראת השעה שבה הכללים חדשים. לדברי הסטודנטים למשפטים שצפויים להתייצב לראיונות בשבוע הבא, הכללים עלולים לפגוע בהם: "כניסת הרפורמה לתוקף בשלב כה מאוחר, וברגע האחרון, מהווה פגיעה בלתי מידתית בנו, הסטודנטים הצפויים להתראיין כבר בימים הקרובים", אומר רועי לביא, סטודנט למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

לביא מדגיש כי הסטודנטים מברכים את הכללים החדשים אולם הם מתנגדים להחלתם באופן מיידי עליהם. לביא מסביר כי "הסטודנטים נערכו מראש למצב שבו יתראיינו באופן אינטנסיבי ולכן ביטלו את כל הראיונות שנקבעו למועדים מאוחרים יותר כי חשבו שכבר יקבלו תשובה מהמשרדים".

בקרב הסטודנטים שפעילים בקבוצת פייסבוק הלחץ מורגש היטב. לדברי לביא הכללים החדשים פוגעים בעיקר בסטודנטים החלשים שלא נקבעו איתם ראיונות והם לא יקבלו הזדמנות שווה כי למשרדים יהיה יותר זמן לשקול את ההעסקה של הסטודנטים.

שרת המשפטים מסרה כי "הבחירה במקום התמחות היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בדרכו של עו"ד צעיר. אסור לגזול מהסטודנטים את האפשרות לקבל את ההחלטה המבוססת והטובה ביותר לגבי עתידם. המצב הנוכחי, שלפיו הסטודנטים צריכים לקבל החלטה 'על המקום', פוגע גם בסטודנטים וגם במשרדים השונים, שמקבלים מתמחים מפוחדים ולחוצים שאינם בטוחים בהחלטתם. הכללים החדשים יאפשרו לכולם לשקול היטב את בחירותיהם – גם למשרדים, וגם לסטודנטים. הדבר יוביל להתאמה טובה יותר בין המתמחים לבין המשרדים, התאמה שנובעת מבחירה מושכלת ולא מלחץ והיסטריה."

ח"כ קול, יו"ר הוועדה לפניות הציבור, אמרה: "הוועדה הוכיחה שבעזרת נחישות ושיתוף פעולה ניתן לשנות את המציאות תוך זמן קצר. אני מודה לשרת המשפטים וללשכת עורכי הדין על ההתגייסות ועל כך שהשלימו במהירות את תיקון החקיקה בנושא. בחודש האחרון קיימנו ארבעה דיונים קדחתניים בנושא, במרוץ נגד השעון כדי לקבל את האישור הנדרש ממשרד המשפטים עוד לפני 15 במארס שחל בסוף השבוע."

הילה אפריאט, מנהלת מחלקת שיווק בקודקס: "קודקס שמחה על השינוי בכללי ההתמחות ועל המהלך המהיר והאפקטיבי שהניעה ח"כ קול, בעקבות פנייתנו לוועדה לפניות הציבור. במהלך התקופה מיום כניסת הרפורמה לתוקפה, חווינו את הלחץ והתחרות הרבה המופעלת הן על המעסיקים והן על הסטודנטים לקבל החלטה מהירה בנושא ההתמחות באופן שיצר מרוץ לתחתית ושכל הצדדים יצאו נפסדים ממנו. התיקון לכללים אינו טכני כלל ועיקר, ומשמעותו היא שלצדדים יינתן זמן סביר לקבלת החלטות שקולות באופן שיבטיח כי הן המעסיקים והן המועמדים ינהלו את תהליך חיפוש והתאמת ההתמחות באופן נכון ורגוע תוך מזעור טעויות שמקורן בלחץ של זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?