פרשת מליסרון: שנת מאסר לסמנכ"ל הכספים של עופר השקעות

שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א, חאלד כבוב גזר על החברות עופר השקעות ועופר פיתוח והשקעות גזר את העונש המקסימלי - קנס של כמיליון שקל לעופר השקעות וקנס של כמיליון שקל לעופר פיתוח

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב גזר הבוקר (א) עונש של שנת מאסר בפועל על סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, גולן מדר. בנוסף נגזרו על מדר 9 חודשי מאסר על תנאי קנס של 100 אלף שקל. על החברות עופר השקעות ועופר פיתוח והשקעות גזר את העונש המקסימלי - קנס של כמיליון שקל לעופר השקעות וקנס של כמיליון שקל לעופר פיתוח.

בנובמבר האחרון הרשיע כבוב את מדר, ואת החברות עופר השקעות ועופר פיתוח בעבירות של תרמית בניירות ערך. יחד איתם הורשע גם הסוחר אלי העליון. אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות זוכה מחמת הספק. חברת מליסרון זוכתה אף היא.

על העליון גזר כבוב שלושה חודשי עבודות שירות, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 25 אלף שקל. השופט התייחס לדבריו של העליון בבית המשפט "הוא הביע חרטה עמוקה על האופן שבו נהג בפרשה והדגיש כי מעולם לא התכוון לפגוע בשוק ההון, שהיה הבאר ממנה שתה לאורך שנים ארוכות. לאורך שנות קריירה ארוכות, מעולם לא צבר העליון רכוש משמעותי, פרט לשמו הטוב שהיה יקר לו מכל. לדבריו, מאז שהחלה החקירה בעניינו, חרב עליו עולמו". ציין כבוב.

חאלד כבובצילום: עופר וקנין

באשר לעופר השקעות ועופר פיתוח הדגיש השופט "עוצמתן הכלכלית של החברות בענייננו, והדרך בה הפעילו את עוצמתן על מנת להשפיע על שער אגרות החוב של מליסרון, מחייב להטיל עליהן גבוה מכפי שהחוק, במתכונתו באותה עת מאפשר". לדבריו "החברות מבוססות ועתירות נכסים. לראייה, במהלך ארבעת ימי המסחר נשוא כתב האישום, הן ביצעו רכישות בהיקף של כ-24 מיליון שקל רק של אגרות החוב של מליסרון. במהלך המשפט, פעמים רבות הבהירו העדים מטעם החברות, כי אלו היו סכומים לא מהותיים עבור קבוצת עופר, ולכן הופקדו לשיקול דעתו הבלעדי של מדר ושל לוי, תוך דיווח לאחור לדירקטוריון קבוצת עופר פעם ברבעון".

פרשת מליסרון מתייחסת לרכישה מסיבית של אגרות חוב (סדרה ד') שהנפיקה חברת מליסרון על ידי חברת עופר פיתוח בכספה של עופר השקעות בשוק המשני, ערב הרחבת הסדרה. בהכרעת הדין נקבע כי הרכישות, שהוצאוּ לפועל על ידי העליון בהוראתו של מדר, נעשו על מנת להשפיע על שער איגרת החוב לקראת הנפקת אגרות חוב נוספות מאותה הסדרה, ובכך להיטיב את מצבה של מליסרון.

פעילות המסחר התרחשה בין ה-26 בנובמבר 2009 ל-1 בדצמבר. במהלך ארבעת ימי המסחר שהתקיימו באותו חלון זמן רכשה עופר פיתוח אגרות חוב (סדרה ד') של מליסרון בהיקף של כ-24 מיליון שקל. מהראיות שהוצגו במהלך המשפט, עלה כי האופן בו בוצעו ההשקעות נועד לתמוך בשער איגרת החוב לקראת הרחבת הסדרה. עם זאת, נקבע כי להשקעות שביצעה החברה היה גם בסיס כלכלי איתן, שכן אגרות החוב של מליסרון היו נייר ערך שהחזקה בו תאמה את מדיניות ההשקעה של קבוצת עופר.

כתב האישום הוגש לפני שנתיים לבית המשפט בתל אביב נגד עופר פיתוח, עופר השקעות, חברת מליסרון של קבוצת עופר, מנכ"ל החברות בקבוצה, אבי לוי וסמנכ"ל הכספים, גולן מדר, בדין עבירות של תרמית בניירות ערך, פרט מטעה בתשקיף והפרת חובת דיווח. הוא מתייחס למכרז להנפקת אג"ח סדרה ד' של חברת מליסרון בתחילת דצמבר 2009.

השופט כבוב זיכה את לוי מזוכה מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום מחמת הספק. "אין די לצורך הרשעתו", הדגיש. "תשובותיו של לוי בעדותו בביהמ"ש הותירו בי ספק לגבי ידיעתו". לצד זיכויו של לוי, זוכתה גם חברת מליסרון כש"המעשים המרכזיים באישום נעשו בידי עופר ולא היה למליסרון כל חלק". סמנכ"ל הכספים גולן מדר לעומת זאת הורשע בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום: עבירות של תרמית בניירות ערך, הנעת משקיעים בתרמית ועבירה של דיווח בכוונה להטעות. "מדר ניסה להציג את מעשיו כאילו נעשו בשיתוף עם מעסיקיו", אמר כבוב בהכרעת הדין. " הוא ניסה להוריד ולהרחיק מעצמו. הראיות הן שמדר הוא מי שנתן את ההוראות ופעל כמי שיודע כי הוא פועל בתרמית. קובע כי מתקיימות היסודות לעבירה".

בגזר הדין ציין כבוב כי "אין להקל ראש במעשיו של מדר". לדבריו "לאורך ארבעת ימי המסחר מדר פעל על מנת להשפיע בתרמית על שער איגרת החוב. הדברים עלו באופן ברור מההוראות שנתן מדר להעליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים