הנטייה בפרקליטות: להעמיד לדין את נוחי דנקנר בפרשת הרצת המניות

כמה חודשים לאחר שרשות ניירות ערך המליצה להגיש כתב אישום נגד נוחי דנקנר בפרשת הרצת המניות, מתברר כי הפרקליטות נוטה לאמץ את העמדה הזו ■ את ההחלטה הסופית יקבל פרקליט המדינה הנכנס שי ניצן ■ עורך דינו של דנקנר: "הפרסום - חלק ממאבקי השליטה באי.די.בי"

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

איש העסקים נוחי דנקנר נאלץ להתמודד באחרונה עם תקופה קשה מבחינתו, זאת לאחר שהשליטה בקונצרן אי.די.בי נלקחה ממנו. כעת מתברר שדנקנר ייאלץ להתמודד עם אירוע נוסף שוודאי לא יגרום לו נחת: הפרקליטות נוטה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת הרצת המניות שבה היה לכאורה מעורב.

עם זאת, ההכרעה בתיק תתקבל רק לאחר אישורם של המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים אלי אברבנל, ופרקליט המדינה הנכנס שי ניצן. בפרקליטות קיוו כי ההכרעה בתיק תתקבל לפני סיום הקדנציה של פרקליט המדינה הקודם משה לדור, אך לדור לא הספיק להכריע בתיק ופרש לפני כשבועיים.

ניצן ואברבנל אינם מצויים בפרטי התיק והם יידרשו ללמוד אותו. ההערכה היא כי החלטה סופית בתיק לא תתקבל בקרוב. דובר משרד המשפטים הכחיש הערב כי התקבלה החלטה סופית בעניינו של דנקנר.

ככל הידוע, סיבה נוספת לעיכוב בהכרעה היא ניסיונות החוקרים, בעידוד פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליטת המחוז עו"ד ליאת בן ארי שוויקי, להשיג עד מדינה נגד דנקנר. בחדשות ערוץ 10 דווח הערב כי הפרקליטות הצליחה לגייס עד מדינה בפרשה, אולם בפרקליטות סירבו לאשר או להכחיש את הידיעה בהתאם למדיניות הנהוגה בעניינים אלה. כתב האישום יוגש בכפוף לזכות שימוע שתינתן לדנקנר.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

בפרקליטות גם סבורים כי יש מקום להגיש כתבי אישום נגד שני אנשי שוק ההון, איתי שטרום ועדי שלג, החשודים בכך שהיו המבצעים בפועל של הרצת המניות. גורם המקורב לחקירה אמר הערב כי חומר הראיות נגד השניים "יכול לבסס כתב אישום". ככל הידוע, לשניהם הוצע מעמד של עד מדינה.

חומר הראיות נגד דנקנר, שנחשד בכך שיצר תשתית למימון הרצת המניות, הוא נסיבתי בעיקרו ולכן קיימת בפרקליטות התלבטות באשר ליכולת לבסס נגדו כתב אישום. זו הסיבה שהפרקליטות זקוקה לעדות של אחד החשודים בביצוע הרצת המניות כדי לחזק את התשתית הראייתית נגד דנקנר.

על פי אחת הגישות הרווחת בפרקליטות, ישנו קושי להגיש כתבי אישום נגד שלג ושטרום, החשודים כמי שהיו "שחקני הביצוע" בלבד, מבלי להגיש כתב אישום גם דנקנר.

החשד: ניסה להעלות את שווי המניה לפני ההנפקה

כבר בנובמבר 2012 נחקר דנקנר במשרדי רשות ניירות ערך בחשד לעבירות תרמית בניירות ערך בנוגע להנפקת מניות בהיקף של 321 מיליון שקל שביצעה אי.די.בי בפברואר באותה השנה. דנקנר נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים לאחר שהפקיד ערבות של 5 מיליון שקל. נגד דנקנר הוצא אז צו איסור יציאה מהארץ בשל "חשש ממשי להימלטות מאימת הדין".

הרשות חושדת כי דנקנר, ביחד עם הסוחר עדי יהודה שלג ומקורב אחר לדנקנר (העוסק במסחר בני"ע) ביצעו הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה.

הנפקה זו כונתה "הנפקת החברים", זאת משום שבעלי עסקים הנחשבים למקורבים לדנקנר היו בין רוכשי המניות המרכזיים בה. בין הרוכשים היו שלמה אליהו, חברת ר.לבקוביץ' אחזקות שבבעלות רון לבקוביץ' - לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות אפסילון, יאיר המבורגר, ויליפוד שבבעלות צבי ויוסף ויליגר, הכשרת היישוב (עופר נמרודי), מ.ש.נ.ד אחזקות נדל"ן (מאיר שמיר), משפחת לבנת, משפחת שימל ואיש העסקים אבי פישר, שנחשב עד לא מזמן למקורבו של דנקנר.

במקביל, הרשות חושדת שדנקנר הנחה גורמים חיצוניים נוספים לרכוש את המניות הנרכשות בשוק מידי הסוחרים, במחיר נמוך, על מנת לממן את המשך הרכישות בשוק. לדברי הרשות, דנקנר דאג שמקורביו ירכשו מחשבונות חברת המסחר את מניות אי.די.בי ובכך "יחלצו" אותה מאחזקותיה.

בחודש יולי השנה, המליצה הרשות לניירות ערך להגיש כתב אישום נגד דנקנר. תיק החקירה עבר אז לידי פרקליטות מחוז תל אביב-מיסוי וכלכלה.

"הפרסום תמוה מאוד"

עו"ד אלי זהר, המייצג את דנקנר, התייחס למהלך שאותו מתכוונת הפרקליטות לבצע. "הידיעה המופרכת שהודלפה לתקשורת הינה בלון שכל מטרתו לנסות ולהשפיע על מאבקי השליטה באי.די.בי", אמר. "בפרקליטות לא התקבלה שום החלטה, ולא המלצה, ולא נמסרה שום הודעה".

זוהר הוסיף: "כידוע הנוהג המקובל בפרקליטות הוא למסור תחילה הודעה לעורכי הדין וכן לאפשר זכות שימוע לפני קבלת החלטה בנוגע להגשה או אי הגשת כתב אישום. אף לא אחד מתנאים אלה לא התקיים, ועל כן פרסום הידיעה בתקשורת תמוה בעינינו מאוד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון