רולטת החניה של עיריית תל אביב: מי יודע איפה מותר לחנות?

שופטי בימ"ש השלום בת"א מתחו באחרונה בכמה מקרים ביקורת על כך שהעירייה אינה נוהגת בשקיפות ומבהירה את מדיניות אכיפת החניה שלה: "מתעורר החשש שמא נוח לעירייה לא לפרסם ההנחיות ולחסות באפלה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כל מי שמגיע עם רכב לתל אביב מכיר את הדילמה: האם לבלות זמן ארוך בנסיעה ברחובות הסמוכים ליעד בניסיון לאתר מקום חניה פנוי, או לשלם עשרות שקלים לחניון ציבורי. רבים מאבדים את הסבלנות בשלב מסוים, חונים במקום אסור, וכשחוזרים למכונית, דו"ח חניה ממתין על השמשה. ואולם עבור עיריית תל אביב מדובר במקור להכנסה נאה - ב–2012 הכניסה העירייה מדו"חות חניה כ-140 מיליון שקל.

לא קל להביע מחאה נגד מדיניות העירייה ולנסות להתחמק מתשלום הדו"ח. לעירייה יש כלים שמאפשרים לה להגיע עד לחשבון הבנק האישי ולעקל כספים. אלא שמכמה פסקי דין שניתנו באחרונה בבית המשפט השלום נראה כי גם השופטים קצרי רוח כלפי העירייה. בפסקי הדין מתחו השופטים ביקורת נגד מדיניות האכיפה של העירייה – או יותר נכון היעדרה של מדיניות כזו. השופטים ביטלו דו"חות של תושבים רק משום שהעירייה לא פירסמה בשום מקום כל מסמך המפרט מהי מדיניות האכיפה של עבירות החניה.

"חניית הרכב ברחובות העיר אינה משולה להשתתפות ברולטה", המחישה השופטת נעה תבור מבית המשפט השלום בתל אביב את התחושה של הנהגים. "לא כל מי שחונה בעבירה מסתכן, אלא רק מי שחונה בניגוד להנחיות האכיפה של העירייה. נתון זה נותר בגדר נעלם, שהמפתח לגילויו שמור בידי האוכפים לבדם".

השופטת גם מתחה ביקורת חריפה כלפי העירייה: "מתעורר החשש שמא נוח לה לעירייה לא לפרסם את ההנחיות ולחסות באפלה. כל עוד האפלה שוררת, רישום הודעת קנס נתון אך ורק להחלטתו של הפקח. ירצה – ירשום דו"ח (ויוכל לטעון בשלווה שכל חניה על המדרכה היא עבירה), ירצה – לא ירשום (בשל מדיניות אכיפה שהוא לבדו יודע פרטיה). במשטר אפלה, לא ניתן להשוות בין מקרים, לא ניתן להוכיח אכיפה בררנית, ולא ניתן להוכיח, מאידך גיסא, כי האכיפה מתנהלת בשוויון מופתי".

הפסיקה של השופטת תבור הגיעה בעקבות כתב אישום שהוגש נגד עו"ד אפרים פרידמן שבאחד מימי שישי בבוקר ב־ 2011 החנה את רכבו על המדרכה ברחוב שלמה המלך בתל אביב, וכשחזר לרכב גילה הודעה לתשלום קנס. פרידמן, שביקש להישפט בבית המשפט לא חלק על כך שרכבו הוא זה שנראה בצילומים מעת רישום הודעת הקנס, אך טען כי "הוא ידע על קיומה של מדיניות אכיפה אשר מתירה חניה על מדרכות, אולם לא עלה בידו לברר באילו שעות חלה אותה מדיניות".

פרידמן העיד בבית המשפט כי הוא חיפש במאגרי המידע ובתוכנות המשפטיות, ואפילו פנה לעירייה גם קודם שנרשמה הודעת הקנס, אך העלה חרס בידו. לדבריו, ההזדמנות הראשונה שבה הובאו לידיעתו פרטי השעות שבהן נאכף איסור חניה על מדרכה, הייתה בעת הדיון בבית המשפט. רק אז למד לראשונה כי עד השעה 9:00 בבוקר לא נרשמות הודעות קנס. מנגד, העירייה טענה בבית המשפט כי החניה על המדרכה אסורה בכל עת, ועל כן הודעת הקנס נרשמה בדין. לפי העירייה, כאשר אדם חונה תוך עבירה על החוק, הוא לוקח סיכון כי תירשם לו הודעה לתשלום קנס. ומדוע העירייה לא מפרסת את מדיניות האכיפה? לטענתה המדיניות משתנה בהתאם לצרכים, ואין בה לתת אישור לחניה בלתי חוקית.

העדה מטעם העירייה, הפקחית שרשמה את הודעת הקנס העידה כי בעת רישום הודעות הקנס היא פעלה בהתאם להנחיות אכיפה ברורות, על-אף שלא ידעה אם הנחיות אלו כתובות במקום כלשהו. כאשר נשאלה הפקחית אם ההנחיה שעל פיה היא נוהגת כתובה במקום כלשהו, היא השיבה "לא חושבת". היא נשאלה כיצד יודעים התושבים היכן מותר לחנות, והשיבה: "לא יודעת. אולי הם שואלים פקח שעובר ברחוב, או אולי הם שואלים אחד את השני. או שהם רואים, אנשים שקיבלו בעבר דו"חות".

"עם תשובה זו לא ניתן בשום אופן להשלים", קבעה נחרצות השופטת. "על הנחיות העירייה, שיש להן משמעות מעשית, אין צורך ללמוד מפה לאוזן או באמצעות ניסוי וטעייה. ציבור החונים זכאי לדעת מהי מדיניות האכיפה, כך שיוכל לכלכל צעדיו בתבונה ומדעת". בסופו של הדיון החליטה השופטת על זיכויו של פרידמן.

מחדל מכוון של העירייה

זו אינה הפעם הראשונה שבה מותחים שופטי בית המשפט ביקורת על התנהלות העירייה. קטי ליפוביאק, שהחנתה את מכוניתה על המדרכה ברחוב פרנקפורט בתל אביב בשעה 18:30 בערב, בשנת 2012 האמינה כי אין בכך כל בעיה – אך כשחזרה גילתה דו"ח.

רחוב פרנקפורט בעיר הוא מה שמכונה בפיהם של נציגי העירייה "רחוב פנימי". כלומר, זהו רחוב שבו מתקיימת מדיניות מקלה של אכיפה. בעדותו של הפקח, שערך את הודעת-הקנס, הוא אמר כי אותה מדיניות מקלה "לא רשומה באף מקום, זה לא חוק, זה מדיניות שכל תושבי העיר יודעים אותה". הפקח נשאל אם הדברים עוברים מפה לאוזן בין תושבי העיר, והשיב: "אין לי מושג איך זה עבר, אני יודע שזה לא רשום בשום מקום". אמר.

בתגובה זיכה ביולי האחרון השופט גיא הימן את ליפוביאק, ואף חייב את העירייה בהוצאות משפט בסך 1,000 שקל - על-אף שהנאשמת בכלל לא ביקשה לפסוק הוצאות.

פקח מניח דו"ח חניה בתל אביב. למצולם אין קשר לידיעהצילום: ניר כפרי

השופט גם פנה במסר לעיריית תל אביב והדגיש "פעם אחר פעם מטעים בית-המשפט את הדברים, ומה אעשה והם טרם מצאו את משכנם באופן שבו נוהג אגף החניה בעיריית תל אביב-יפו ובאופן שבו פועלת התביעה".

לדברי השופט "השאלה היא פשוטה בתכלית: לפתחו של מי מונחת העובדה כי מדיניות אכיפה מקלה, שנוקטת עיריית תל אביב-יפו במקומות, במועדים ובתנאים שונים, אינה מפורסמת בכל מקור שהוא ואין פרטיה נחלת הרבים". השופט העלה את ההשערה כי "מדובר, כנדמה, בהחלטה מושכלת, היינו, במחדל מכוון".

גם השופט אשר גולדין התקשה להבין את מדיניות העירייה. בגזר דין שנתן בשבוע שעבר הדגיש "לא ברור לי ולא לשופטים אחרים בבית משפט זה מהי מדיניות העירייה בנושא זה, שכן מדיניות זו אינה ברורה ואינה נמצאת בכתובים".

גולדין דן בהודעת קנס שקיבלה הנאשמת הילה אביאל שחנתה בשעת לילה מאוחרת בצמוד לשפת מדרכה אדום לבן. עורכת דינה של העירייה ביקשה להשית על אביאל קנס. מנגד, אביאל העלתה את הנושא של מצוקת החניי בשעות הלילה והדגישה כי השעה שבה נרשם הדו"ח היא שעה 23:00, שלכל הדעות זאת שעת לילה.

גולדין החליט להשית על אביאל קנס מופחת, וניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת נוקבת על אלון שרף, מנהל אגף החניה בעירייה. "במקרה זה הקנס חייב להיות סמלי בלבד על מנת שמישהו מאגף החניה יתעורר למקרא דברים אלו ויביא זאת לידיעתו של מר אלון שרף". הדגיש.

באותו דיון מתח השופט ביקורת על העירייה גם בשל מחדל נוסף – העירייה דיווחה לנהג כי אין בידיה תמונות של החניה האסורה, אך הציגה במשפט תמונות כאלה. השופט התרעם על מנהל אגף החניה וכתב כי "כאשר כותב שרף כי 'הפקח לא צילם את האירוע עם חנייתו', לא ייתכן כי היום באולם בית המשפט יוגשו לי צילומים של הפקח אשר צילם את האירוע". ציין גולדין והדגיש "נראה לי כי יש להביא זאת לידיעת כל שופטי בית המשפט כאן על מנת שידעו איך להתייחס למכתבו של אדם זה אל נאשמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"