פרשת מליסרון: הרשעה לעופר השקעות - זיכוי למנכ"ל אבי לוי

החברות עופר השקעות ועופר פיתוח וסמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, גולן מדר, הורשעו בעבירות של תרמית בניירות ערך

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הרשיע היום את סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, גולן מדר ואת החברות עופר השקעות ועופר פיתוח בעבירות של תרמית בניירות ערך. יחד איתם הורשע גם הסוחר אלי העליון. אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות זוכה מחמת הספק. חברת מליסרון זוכתה אף היא. "האמנתי שכך זה יסתיים", אמר לוי בסיום הדיון.

כתב האישום הוגש לפני שנתיים לבית המשפט בתל אביב נגד עופר פיתוח, עופר השקעות, חברת מליסרון של קבוצת עופר, מנכ"ל החברות בקבוצה, אבי לוי וסמנכ"ל הכספים, גולן מדר, בדין עבירות של תרמית בניירות ערך, פרט מטעה בתשקיף והפרת חובת דיווח. הוא מתייחס למכרז להנפקת אג"ח סדרה ד' של חברת מליסרון בתחילת דצמבר 2009.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הדו"ח שהרגיז את אלון חסן: כך תופרים ג'ובים בנמל

"המידע כבר קיים במסך של פקיד הבנק - אנחנו רק נסובב אותו"

אבי לויצילום: ניר קידר

על פי החשד, לבעלי המניות העיקריים, היה אינטרס מובהק להביא לעליית שער האג"ח כדי להיטיב את מצבם, ולהגביר את הסיכוי למכירת האג"ח במחיר גבוה. לטענת הפרקליטות, לצורך העלאת שער האג"ח, החליטו בעלי המניות לרכוש אג"ח סדרה ד' של מליסרון באמצעות חשבון השקעות של קבוצת עופר באופן מסיבי בסכום של כ-24 מיליון שקל.

לוי ומדר, הטילו, על פי הנטען, על הסוחר אלי העליון, שפעל עבורם מטעם פועלים סהר, משימה במסגרתה הובהר לו שעליו להביא את שער האג"ח לרמה של 117 שקל. לדברי הפרקליטות, לוי ומדר אף נקבו בשער בו הם היו מעוניינים כי איגרת החוב תיסחר ונקבו בתקופה בה הם מעוניינים כי הפעולות יבוצעו. לצורך ביצוע הפעולות העמידו לוי ומדר לרשות העליון כ-30 מיליון שקל מחשבונות קבוצת עופר. בהנחייתם של לוי ומדר פעל העליון בחשבון ניירות ערך של עופר פיתוח והשקעות בע"מ בפועלים סהר וביצע פעולות באג"ח סדרה ד' של מליסרון במטרה להעלות את שער האג"ח או למנוע את ירידתו.

על פי כתב האישום, בארבעת ימי המסחר בהם פעלו לוי ומדר בשם קבוצת עופר היוו הרכישות של קבוצת עופר כ-70% מהמחזור המצטבר באג"ח סדרה ד' ופעילותם היוותה 62%-97% מסך מחזור הקניות של אג"ח סדרה ד' באותם ימי מסחר. כתוצאה מהפעילות, עלה שער אג"ח סדרה ד' במהלך ארבעת ימי המסחר שקדמו להנפקה. בנוסף, נטען כי לוי, מדר ומליסרון לא דיווחו על כוונת קבוצת עופר לפעול באג"ח סדרה ד' ולהשפיע על שערה ולא גילו פרט זה במסגרת הצעת המדף שפרסמו.

כתב האישום ייחס לאבי לוי, לגולן מדר ולחברת מליסרון עבירות של תרמית בניירות ערך בדרך של השפעה בתרמית על השער, תרמית בניירות ערך בדרך של הנעה או ניסיון להניע לרכוש ניירות ערך, דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר והכללת פרט מטעה בתשקיף. לחברת עופר השקעות ולחברת עופר פיתוח והשקעות מייחס כתב האישום עבירות של תרמית בניירות ערך בדרך של השפעה בתרמית על השער ותרמית בניירות ערך בדרך של הנעה או ניסיון להניע לרכוש ניירות ערך. לאלי העליון מייחס כתב האישום עבירה אחת של תרמית בניירות ערך בדרך של השפעה בתרמית על השער.

השופט כבוב קבע היום כי לוי מזוכה מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום מחמת הספק. "אין די לצורך הרשעתו", הדגיש. "תשובותיו של לוי בעדותו בביהמ"ש הותירו בי ספק לגבי ידיעתו". לצד זיכויו של לוי, זוכתה גם חברת מליסרון כש"המעשים המרכזיים באישום נעשו בידי עופר ולא היה למליסרון כל חלק". סמנכ"ל הכספים גולן מדר לעומת זאת הורשע בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום: עבירות של תרמית בניירות ערך, הנעת משקיעים בתרמית ועבירה של דיווח בכוונה להטעות. "מדר ניסה להציג את מעשיו כאילו נעשו בשיתוף עם מעסיקיו", אמר כבוב בהכרעת הדין. " הוא ניסה להוריד ולהרחיק מעצמו. הראיות הן שמדר הוא מי שנתן את ההוראות ופעל כמי שיודע כי הוא פועל בתרמית. קובע כי מתקיימות היסודות לעבירה". העליון הורשע במסגרת הפרשה.

לדברי כבוב הוא הפנים את המסר של מדר ויצא למלא אחר בקשת הלקוחות. " אין מקום להבליג על האופן בו נהג. איש שוק מנוסה שיודע שההוראות אינן חוקיות. השיחות מגלות תמונה של מי שמתגייס למשימה. הוא פעל במודעות".

עוה"ד נוית נגב וגל הררי-גולדמן ממשרד שינמן-נגב-ניב המייצגות את אבי לוי אמרו בתום הדיון: " אנו שמחות על הדיון ועל ההחלטה. אבי לוי יוכל לחזור לעשיה במלוא המרץ. בית המשפט גם קבע קביעות משמעותיות בפסק הדין שמשפיעות על הפרשנות של העבירה".

עורכי דינו של גולן מדר, ז'ק חן ועינת בן משה, ממשרד חן יערי רוזן-עוזר ושות' מסרו בתגובה: "אנחנו מכבדים את הכרעת בית המשפט. נלמד את ההחלטה ונשקול את המשך צעדינו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב