בעקבות תחקיר "כלבוטק": בקשה לייצוגית בסך 200 מיליון שקל נגד זוגלובק

בתחקיר ששודר אתמול הוצגה התעללות בבעלי החיים במשחטה של זוגלובק

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בעקבות תחקיר "כלבוטק" ששודר אמש, הוגשה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 200 מיליון שקל נגד זוגלובק. "לו היינו יודעים כי כך מתנהגת זוגלובק כלפי העופות המיועדים לשחיטה במפעליה, לא היינו בוחרים במוצריה ומבכרים לרכוש מוצרים של יצרן אחר, בין מטעמים של שמירה על כשרות ובין מטעמים של צער בעלי חיים", נכתב בבקשה.

התביעה שהוגשה באמצעות עו"ד רם גורודיסקי מתייחסת לכתבת תחקיר ששודרה אמש בתכנית "כלבוטק", במסגרתה "נחשפה מסכת מזעזעת של התעללות בעופות המיועדים לשחיטה במפעליה של זוגלובק". התובעים הייצוגיים, אריאלה ברוכמן, פעילה למען זכויות בעלי חיים, ויעקב מנשה טוענים כי "זוועות התחקיר היכו בהם כמהלומה. הם נתקפו רגשות כאב, גועל, זעם, חרדה ותסכול". ברוכמן מציינת כי היא "נחרדה נוכח המראות הקשים שנגלו לה והיא חשה אמפתיה לגורל העופות שבמפעל זוגלובק, עד כאב". מנשה, המקפיד על דיני הכשרות, הוסיף כי "אף הוא חש תחושות שליליות של גועל, כעס ותסכול, אליהן התווסף אף חשש כי מוצרי זוגלובק שרכש עבורו ועבור משפחתו, אינם עומדים בדיני הכשרות".

לטענת התובעים הייצוגיים, תחקיר "כלבוטק" תרם לחשיפה כלל ארצית של התנהגותה הנלוזה של זוגלובק אולם אין זו הפעם הראשונה בה התגלתה אכזריותה במלוא כיעורה. "זה לא מכבר, בליל 6 במאי 2013 התהפכה משאית הובלה עמוסת עופות של הנתבעת בכביש 22 בין קריית אתא לקריית ביאליק. מאות עופות נהרגו במקום ורבים אחרים נפצעו". הם מוסיפים כי "פעילי זכויות בעלי חיים הגיעו למקום ותיעדו את האלימות הקשה והיחס האכזרי כלפי העופות שניצלו ונפגעו, כאשר עשרות גופות מוטלות על הכביש. עובדי זוגלובק תועדו כשהם בועטים בתרנגולים גוססים ודוחסים תרנגולי הודו שגופם מרוסק ומרוטש בחזרה לתוך הכלובים כדי להובילם למשחטה. מהתיעוד ניתן לראות את העובדים אוחזים תרנגולים מכנפיים שבורות עד שאלה נתלשות ממקומן".

הקבוצה אותה מבקשים התובעים לייצג מוגדרת כמי שרכש ממוצריה של זוגלובק ב-7 השנים האחרונות ושחווה עגמת נפש, כאב, גועל, זעם, חרדה ותסכול עקב יחסה של זוגלובק לבעלי חיים.

כלוב עופות במשחטת זוגלובקצילום: רונן בר

פיני קמרי, מנכ"ל חברת זוגלובק, מסר בתגובה: "אנו מביעים צער ומתנצלים על הדברים שנראו ב'כלבוטק', אשר אינם משקפים את רוח חברת זוגלובק ומדיניותה. האירועים שהוצגו בתחקיר לא נעשו במזיד או מתוך כוונה רעה. אנחנו רואים את המקרה בחומרה רבה ולכן טיפלנו במיידית. מייד עם היוודע המקרה, החלפנו במיידית את המתקן במשחטה. למרות שהמתקן במשחטה עמד בתקנים ובסטנדרטים בארץ ובעולם, החלטנו להפסיק מיידית את עבודתו ולהחליפו בתהליך בעל סטנדרטים מחמירים ביותר. אנו ננקוט בכל האמצעים על מנת שמקרה כזה לא יחזור בשנית. חשוב לנו להדגיש שהאירוע אינו קשור לאיכות מוצרי החברה. המוצרים איכותיים ובטוחים כתמיד".

כמו כן הוגשה נגד זוגלובק תביעה ייצוגית נוספת בסך 100 מיליון שקל באותו עניין. התביעה הוגשה על ידי אהרון מונדרי שטען באמצעות עוה"ד ידין עילם ושירה הרצנו כי "לאחרהצפייה בתחקיר הוא חש תחושת גועל קשה, שנבעה מהבנה כי הוא הכניס לפיו ולגופו מזון אשר הופק תוך התעללות קשה כל כך בבעלי החיים, בניגוד לציפייתו הלגיטימית כי המוצרים יהיו כרוכים בסבל המינימאלי ביותר האפשרי לבעלי החיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן