ניצחון לממשלה: שופטי העליון דחו את העתירה נגד יצוא הגז

השופטים ציינו כי יפרסמו את נימוקיהם בנפרד ■ העתירה הוגשה ע"י ארגונים ירוקים, גופים משפטיים-חברתיים וח"כים

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

בית המשפט העליון דחה את העתירות נגד החלטת הממשלה להתיר יצוא גז. בפסק דין שניתן עתה החליטו חמישה שופטים: הנשיא אשר גרוניס, עדנה ארבל, אסתר חיות ונועם סולברג לדחות את העתירות. שני שופטים, סלים ג'ובראן ואליקים רובינשטיין, בדעת מיעוט סברו כי יש לקבל את העתירות, בשל היעדר סמכות של הממשלה לקבל את החלטת הממשלה בנוגע ליצוא הגז.

פסק הדין ניתן במהירות ללא נימוקים, והשופטים ציינו כי יפרסמו את נימוקיהם בפסק דין נפרד. אתמול (א') התקיים בבית המשפט העליון דיון בהרכב של שבעה שופטים. במהלך הדיון רמזו ארבעה שופטים כי העותרים לא הצליחו להוכיח שהממשלה לא היתה מוסמכת לקבל את ההחלטה.

העתירה הוגשה על ידי כמה ארגונים ירוקים, גופים משפטיים-חברתיים וחברי כנסת והיא תבעה לבטל את החלטת הממשלה, שהתירה לחברות הגז לייצא כ-40% מכמות הגז העתידית שתופק בשטחי הים של ישראל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

הכירו: המזל"ט הקטן בעולם, שימצא ניצולים תחת בניינים קורסים

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

מפת הקשרים של משה ליאון

העותרים טענו כי מאחר שמדובר בהחלטה הרת גורל בעלת השלכות רב דוריות, על הכנסת להכריע בנוגע לאחוזי הגז שיותרו ביצוא. הממשלה, שיוצגה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, טענה כי בסמכותה לקבל את ההחלטה, הם על פי הוראות החוק והן מאחר שההחלטה מתבססת על מסקנות של ועדת צמח, שבחנה את הסוגיה לעומק, תוך שמיעת עמדות כלל הציבור ומתן משקל לאינטרסים של מדינת ישראל. נציג היועץ המשפטי של הכנסת טען כי הממשלה לא היתה רשאית לקבל את ההחלטה ויש להעביר את העניין לחקיקה בכנסת מאחר שהחוק אינו קובע חד משמעית שהממשלה מוסמכת לקבל את ההחלטה.

במהלך הדיון, שארך כשעתיים, מיקדו השופטים אסתר חיות, נעם סולברג והנשיא אשר גרוניס את שאלותיהם לעורכי הדין שייצגו את העותרים נגד ההחלטה מדוע לגישתם הכנסת היא שמוסמכת לקבל החלטה בעניין, ולא הממשלה. השופטים תהו עוד מדוע חברי הכנסת שעתרו לא גיבשו והעבירו הצעת חוק.

הנשיא גרוניס תהה מה מונע מהכנסת לחוקק את החוק. אחריו שאל סולברג "אם הכנסת לא חוקקה חוק מדוע אנו צריכים להיכנס לנושא ולעשות את זה?". השופטת נאור הוסיפה "מה תפקידנו בכח? הרי אתם מבקשים להעביר את ההכרעה בנושא זה לכנסת. הכנסת רוצה, שהיא תחוקק".

עורכי הדין שייצגו את העותרים התקשו לתת תשובה משכנעת לשאלות. עו"ד מיקה קונר קרטי מהתנועה לאיכות השלטון ציינה כי גם לחקיקה בכנסת נדרשת הסכמת ממשלה. לדבריה "אם ועדת השרים לא מאשרת הצעת חוק פרטית היא לא תגיע לאישור הכנסת". עו"ד אפי מיכאלי מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים שעתר נגד ההחלטה טען כי לשיטתו מדובר בהחלטה שהתקבלה בממשלה בחוסר סמכות. השאלה בנוגע לחקיקה בכנסת, טען, היא שאלה נפרדת שאינה משפיעה על חוסר הסמכות של החלטת הממשלה.

עם פתיחת הדיון הציג עו"ד ענר הלמן מפרקליטות המדינה את עמדת הממשלה לפיה היא מוסמכת לקבל את ההחלטה. שני השופטים שנותרו בדעת מיעוט, סלים ג'ובראן ואליקים רובינשטיין, שאלו אותו מדוע הממשלה מתעקשת שלא להביא את הליך הקביעה בנוגע לכמות הגז שתותר ביצוא להצבעה הכנסת. השופט רובינשטיין תהה "מדובר בזכויות יסוד של הציבור - למה שדבר כל כך מהותי ועוצמתי לא יצריך פיקוח פרלמנטרי? למה לא להבטיח את זכויות היסוד של הציבור? בלי לפגוע בממשלה ובכוונות הטובות. אני יוצא מנקודת הנחה שהכוונות הטובות, אבל יש את דו"ח מבקר המדינה האחרון שאומר שצריך עוד עין".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"