דן כהן משיב לתביעה בסך 200 מיליון שקל: חברת החשמל מיתממת

בכתב הגנה שהגיש היום לבית המשפט המחוזי בלוד הוא טוען כי "חברת החשמל ובעלת המניות היחידה שלה, מדינת ישראל, ממשיכות לשתף את סימנס בהתקשרויות ובמכרזים ללא כל הגבלה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

השופט לשעבר דן כהן השיב היום לתביעה בסך 200 מיליון שקל שהגישה נגדו חברת החשמל. בכתב הגנה שהגיש היום לבית המשפט המחוזי בלוד, הוא טוען כי "חברת החשמל, המשתמשת בתביעתה בביטויים כגון "התנהלות מושחתת" ו"קשר מושחת", וכן בעלת המניות היחידה שלה, מדינת ישראל, ממשיכות לשתף את אותה סימנס עצמה אשר התנהלה "התנהלות מושחתת" והייתה שותפה ל"קשר המושחת", בהתקשרויות ומכרזים ללא כל הגבלה, והדברים מדברים בעד עצמם".

כהן, בעבר שופט מחוזי מוערך שפרש לעולם העסקים, כיהן בדירקטוריון חברת החשמל והיטה על פי הטענות את המכרז לטובת חברת סימנס העולמית. הוא נמלט מישראל לפרו בשנת 2005, ושם נהנה עד לאחרונה מהגנת השלטונות עד למארס האחרון, אז הוא הוסגר לישראל. בחודש שעבר נגזרו על כהן 6 שנות מאסר וקנס של 10 מיליון שקל בפועל לאחר שהורשע על פי הודאתו בקבלת שוחד, במרמה והפרת אמונים.

לצד ההליך הפלילי, שבוע לאחר שהוסגר לישראל מפרו, הגישה חברת החשמל תביעה בסך 200 מיליון שקל נגד כהן, סימנס העולמית, סימנס ישראל והמנכ"ל שלה באותה העת אורן אהרונסון, ואחרים המעורבים בפרשה.

בכתב ההגנה שהגיש היום כהן באמצעות עוה"ד מיקי שפיגלמן, ילנה וולוובסקי ועידן ריבה ממשרד שפיגלמן, קורן, ברק, זמיר ושות', הוא מבקש למחוק את התביעה בשל מספר טענות סף, וביניהן, טענת התיישנות והיעדר עילת תביעה. הוא טוען כי במסגרת גזר הדין הפלילי אשר ניתן בעניינו הוא חויב להשיב לקופת המדינה, בעלת המניות היחידה של חברת החשמל את כספי השוחד בנוסף לקנס שנגזר עליו. לדבריו, "ברור כי אין לחייב אותו להחזיר את אותו הסכום פעמיים".

דן כהן בבית המשפט, היום

בנוסף טוען כהן כי חברת החשמל הינה ארגון אדיר, המונה יותר מ-10,000 עובדים, בהם מהנדסים, כלכלנים משפטנים ובעלי מקצוע רלבנטיים נוספים כמו גם עשרות יועצים חיצוניים. בראש החברה עומד דירקטוריון המונה 21 דירקטורים ואילו ועדת המכרזים העליונה, אשר הינה הגוף המוסמך לאשר התקשרויות דוגמת ההתקשרויות נשוא התביעה, מונה 9 דירקטורים לפחות".

לדבריו "עצם המחשבה או הטענה כי בכוחו של דירקטור אחד ויחיד בלבד, יהא אשר יהא, היה להניע את חברת החשמל להתקשר בעסקת ענק מהותית עם סימנס, הינה בלתי מתקבלת על הדעת, במיוחד שעה שכל ההחלטות המהותיות ביחס להתקשרות עם סימנס, נתקבלו על ידי ועדת המכרזים העליונה של דירקטוריון חברת החשמל, פה אחד, חודשים לאחר שכהן סיים את כהונתו כחבר דירקטוריון".

כהן אף דוחה את טענות חברת החשמל לפיהן, כביכול, במסגרת ההתקשרות עם סימנס נגרמו לה נזקים. "נהפוך הוא", מדגיש כהן, "על פי ניתוחם וחוות דעתם של כל הדרגים המקצועיים והניהוליים של חברת החשמל הצעתה של סימנס הייתה, בכל המועדים הרלבנטיים, ההצעה הטובה ביותר, הזולה ביותר והמתאימה ביותר לחברת החשמל".

במקביל להגשת כתב ההגנה, שלח כהן הודעת צד ג' על סך 9 מיליון שקל נגד סימנס, אורן אהרונסון, שלמה דניאל, גיסו של אהרונסון אשר החזיק בחשבונות בנק בחו"ל וכן כנגד שורה של דירקטורים בחברת החשמל אשר שימשו כחברי ועדת המכרזים העליונה של החברה בעת האירועים ואף אישרו את ההתקשרות עם סימנס. בין הדירקטורים: אלי לנדאו, יו"ר חברת החשמל בעת אישור העסקה ולשעבר ראש עיריית הרצליה, תא"ל במיל' עזריאל נבו, דן אלמן ועו"ד רחל דון יחיא.

בהודעה נאמר למקבליה כי חברת החשמל הגישה נגד כהן וכנגד אחרים תביעה וכי "היה וימצא אחראי ויחויב בתשלום סכום כלשהו בקשר עם התביעה, הרי שהוא זכאי לשיפוי מלא או לפיצויים או להשתתפות מאת הצדדים השלישיים כולם או מכל אחד ואחד מהם, ביחד ולחוד במלוא הסכום שיחויב בו".

לטענת כהן, חברי ועדת המכרזים אישרו את ההתקשרות עם סימנס פרק זמן ניכר לאחר שכהן חדל מלכהן בדירקטוריון חברת החשמל ועל כן, אם אכן הטורבינות נשוא ההתקשרות עם סימנס נמכרו במחיר מופרז, (כפי שטוענת חברת החשמל), כי אז האחריות לכך מוטלת על הדירקטורים אשר אישרו את העסקה, ולא על כהן שכלל לא כיהן בחברה בעת האישור.

מחברת החשמל נמסר כי "כתב ההגנה שהגיש דן כהן, כמו גם טענותיו כנגד דירקטורים לשעבר בחברת החשמל, הינם עזות מצח לשמה. אף שהורשע על פי הודאתו בעבירות חמורות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ואף שטען בפני בית המשפט כאילו 'לקח אחריות מלאה על מעשיו' על מנת שבית המשפט יאשר את עסקת הטיעון שנחתמה עמו, מסתבר עתה, שדן כהן מתנער מאחריותו למעשיו החמורים ומנסה לגלגלה לפתחם של אחרים. חברת החשמל סמוכה ובטוחה שבית המשפט ידחה את טענותיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"