שמו לנו קרטל בקפה?

לקרוא את דברי הבעלים והבכירים ברשתות הקפה - ולא להאמין

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

לקרוא את דברי הבעלים והבכירים ברשתות הקפה - ולא להאמין. העדויות שנאספו בתחקיר TheMarker מעלות כי בעלי רשתות קפה גדולות בישראל מתנהלים לכאורה כקרטל. אם הדברים נכונים, אלה הן עבירות פליליות לכאורה על חוק ההגבלים העסקיים. רשות ההגבלים צריכה לפתוח בחקירה.

חוק ההגבלים העסקיים קובע כי הסדר כובל אסור הוא “הסדר שנעשה בין בני אדם המנהלים עסקים, שלפיו אחד הצדדים לפחות מגביל עצמו באופן העלול למנוע או להפחית את התחרות בעסקים בינו לבין הצדדים האחרים להסדר”. למשל, סיכום על המחיר שיידרש או על הרווח שיופק על ידי הצדדים. גם אדם שלא היה צד לסיכום בין מתחרים אבל ידע עליו ופעל על פיו, עובר על החוק. העונש על עבירת הסדר כובל הוא עד שלוש שנות מאסר, ובנסיבות מחמירות יכול להגיע עד חמש שנות מאסר, כשהנאשם הוא פעיל מרכזי בקרטל שגם השיג רווחים גבוהים בזכותו. לצד העונש מקובל להטיל קנסות גבוהים על נאשמים בעבירות אלה.

מהתחקיר עולה כי בעלי רשתות הקפה המתחרות החליפו מידע על מחירי הקפה ועל צעדים שיווקיים, כמו מבצעי הוזלה. חילופי מידע בין מתחרים שמטרתם לא להוריד מחירים יכולים להיחשב תיאום אסור. יכול להיות שאחת מרשתות הקפה היתה יוצאת במבצע הוזלות בגלל כניסתה של קופיקס. אם אחת היתה עושה זאת, אולי האחרות היו נגררות והצרכן היה נהנה. חילופי המידע מנעו זאת, לכאורה. ככלל, חילופי מידע בין מתחרים אינם מותרים, בטח לא בלי אישור מראש של הממונה על ההגבלים העסקיים. למשל, לפני 2000 פירסם הממונה חוות דעת בעקבות בקשה של חברות מתחרות להחליף מידע על היערכות ל”באג 2000”. הממונה קבע כי “חילופי מידע בין עסקים מתחרים עלולים להוות - ובנסיבות שגרתיות גם יהוו - הסדרים כובלים”. האיסור לא נחלש מאז, אלא דווקא התגבר.

השנה פירסם הממונה טיוטת הנחיה בעניין אחר, שבה הוא מסביר כי הסיבה שבגללה חילופי מידע בין מתחרים אסורים היא ש”חשיפת מידע עסקי לעיני מתחרים מפחיתה את האי־ודאות שבה נתונים אותם מתחרים באופן שעלול להפחית את מאמצי התחרות בשוק”. מהו מידע רגיש שהחלפתו בעייתית? לפי הממונה, “מידע עדכני ומפורט אודות מחירים ונוסחות תמחור, עלויות ייצור ורווחיות, הנוגעים למרכז העצבים של ההליך התחרותי - מנגנון קביעת המחיר; מידע אודות מהלכים אסטרטגיים עתידיים של חושף המידע ומידע פרטני הנודע ללקוחות או ספקים ‏(קיימים או פוטנציאליים‏)”. ככל הידוע, אין בישראל תקדים לאישום פלילי על חילופי מידע בלבד, אך אין מניעה שמעשה כזה ייחשב עבירה של הסדר כובל. יותר מכך, נראה שזו תהיה פרשנות מקובלת על הממונה, פרופ’ דיויד גילה.

ציורים בחלב מוקצף. מתי לקרב ומתי להרחיק את המשפךצילום: ניו יורק טיימס

ההסברים שמשמיעים בעלי הרשתות אינם מפחיתים מחומרת התמונה המצטיירת, וחלקם מופרכים ממש. אחד מהמרואיינים טוען שאלה אינם מעשים אסורים, משום שאף אחת מרשתות בתי הקפה אינה מונופול. לא נכון. ברגע שכמה מתחרים מתאמים עמדות, הם מתנהגים כמו מונופול. כך קרה, למשל, לפי כתב האישום שהגישה הרשות להגבלים עסקיים נגד מאפיות הלחם, שכלל 12 מאפיות ו–19 נאשמים. אף אחת מהמאפיות לא היתה מונופול, אבל הרשות טוענת כי הן תיאמו מחירים וחלוקת שוק. בתיק הזה הושג במאי האחרון הסדר טיעון, שבו הודה מנהל במאפיית ברמן בחלק מהעבירות ונידון לשישה חודשי עבודות שירות וקנס של 50 אלף שקל.

אגב, לא חייבים לתאם מחירים כדי שתבוצע עבירה. מאפיות הלחם, למשל, הואשמו בכך שתיאמו לא להתחרות על לקוחות. גם זה אסור. גם הפניית מתחרים לספק מסוים היא צעד בעייתי. הטיעון “כולנו חברים. כבר אסור להחליף דעות?” מופרך. שני חברים רוצים לשתות יחד קפה? סבבה. לדבר על עסקים - בזהירות. להחליף מידע על מבצעים כשכל אחד מהנוכחים הוא בעלים של רשת מתחרה? אסור. מה לא ברור כאן?

בתי המשפט מתייחסים בחומרה גוברת להתנהלות קרטליסטית. פרשה מובהקת ידועה, קרטל יצרני המרצפות, שתיאמו מחירים וחילקו ביניהם את השוק, הסתיימה לפני פחות מעשר שנים בעונשי מאסר בפועל לראשי הקרטל - ומאז הענישה במגמת עלייה. פרשות כאלה מניעות גם תביעות ייצוגיות נגד חברי קרטל שגרפו לכיסם רווח מונופוליסטי על חשבון הצרכנים. לתביעות האלה יכול להיות מחיר גבוה ומרתיע.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי