בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד אתרי הקופונים: "התעשרות לא הוגנת"

התובעים הייצוגיים מלינים על התנאי בתקנון של החברות לפיו לאחר פקיעת תוקפם של השוברים לא יהיה הצרכן זכאי להחזר או פיצוי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד גרופר קניות חברתיות המפעילה את אתר האינטרנט גרופון, ונטקס ניו מדיה, המפעילה את אתרי האינטרנט BUY2, dealhayom, גרופי ו-PanetDeal, הוגשה אתמול (א) לבית המשפט המחוזי בלוד. במרכז התביעה טענה לפיה החברות "מנצלות את כוחן לרעה לצורך התעשרות לא הוגנת". התובעים הייצוגיים מלינים על התנאי בתקנון של החברות לפיו לאחר פקיעת תוקפם של השוברים לא יהיה הצרכן זכאי להחזר או פיצוי. לטענתם מדובר בתנאי מקפח ובלתי הוגן.

הנתבעות הן מהמפעילות המובילות בארץ של אתרי אינטרנט ייעודיים לרכישת שוברי קנייה, המכונים גם "קופונים". כל יום הן מציעות לצרכנים "דילים" לרכישת מוצרים ושירותים מוזלים מסוגים שונים, ובכללם שוברים לרכישת ארוחות ודברי מזון, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, שירותי אירוח, מוצרי ספורט, חבילות תיירות, מוצרי טיפוח ויופי, מוצרי בריאות ועוד.

התביעה מתייחסת לסיטואציה בה השוברים אינם ממומשים בזמן ותוקפם פג. במקרה זה, לטענת התובעים, "גרופר ונטקס מנצלות לרעה את כוחן לצורך התעשרות לא צודקת ולא הגונה על חשבון הצרכנים, כאשר הן מותירות בידיהן את כל תמורת השוברים ששולמה להם על ידי הצרכן (ולא רק את עמלת התיווך) ואילו הצרכן לא מקבל כל החזר כספי או זיכוי מהן בגין השובר, וממילא אינו יכול לעשות שימוש בשובר שפקע, ולכן כל השקעתו יורדת לטימיון".

עובדים במשרדי גרופוןצילום: בלומברג

התובעים הייצוגיים, שמעון פריזנט וצחי נחום, רכשו באתרי האינטרנט של הנתבעות שוברי קנייה אולם לא מימשו אותם בזמן ותוקפם פג. לטענתם, הם לא קיבלו חזרה את הכסף ששילמו ואפילו לא את חלקו. באמצעות עוה"ד שלומי מושקוביץ, יניב סטיס, איתן חיימוביץ ונתי פולינגר הם טוענים כי "כל עוד הצרכן מספיק לממש בזמן את השוברים, כל הצדדים לעסקה נהנים ולא חסרים: הצרכן - שמקבל כביכול מוצר או שירות במחיר אטרקטיבי מבחינתו; בית העסק - שזוכה להגדלת היקף המכירות; והחברות - שגוזרות עמלה שמנה מכל עסקה ועסקה".

אולם, כאשר הצרכן לא מספיק לממש את העסקה "נוצר מצב קפקאי לחלוטין, בו ספק השירות לא קיבל כל תמורה היות ולא סיפק מוצר או שירות, הצרכן לא קיבל את המוצר או השירות שרכש, אולם מלוא התמורה בגין המוצר או השירות ששולמה זה מכבר על ידי הצרכן לחברות נותרה בידי המתווך בעסקה".

לדבריהם, "על פי הערכות שפורסמו בתקשורת, בין 8% ל-40% משוברי הקנייה אינם ממומשים ומובן כי תרגום נתון זה למונחים כספיים מלמדנו כי שווי מצרפי כולל של מיליוני שקלים רבים בשנה, אשר הושקעו על ידי הציבור ושולמו לחברות עבור רכישת אותם שוברים יורד לטמיון, ולמעשה משתלשל לכיסן של גרופר ונטקס". הקבוצה בשמה מוגשת התביעה היא "כל אדם או תאגיד, שרכש שובר קנייה שפקע מבלי שמומש, ולא קיבל מגרופר או נטקס החזר כספי או זיכוי בגובה השובר שפקע".

מגרופון נמסר בתגובה כי "לא התקבלה במשרדי החברה התביעה שבנדון". מחברת Buy 2 נמסר: "עד עתה לא התקבל שום כתב תביעה למשרדנו, לכשיגיע נלמד אותו ונגיב בהתאם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש