חברות הדלק הודו והורשעו: לא דיווחו על בדיקות אטימות שכשלו

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את סונול, דלק, פז ודור אלון כי לא דיווחו על עשרות מקרים של בדיקות אטימות שכשלו במיכלים ובצנרות ■ גזר הדין צפוי להינתן בעוד יומיים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע באחרונה את ארבע חברות הדלק הגדולות - סונול, דלק, פז ודור אלון - כי לא דיווחו על עשרות מקרים של בדיקות אטימות שכשלו במיכלים ובצנרות בתחנות הדלק שלהן. גזר הדין צפוי להינתן בעוד יומיים.

דלק הורשעה כי לא דיווחה על 70 בדיקות אטימות של צנרת ומיכלים שכשלו ב-44 תחנות דלק; פז הורשעה כי לא דיווחה על 44 בדיקות שכשלו ב-32 תחנות דלק; סונול הורשעה כי לא דיווחה על 38 בדיקות אטימות ב-23 תחנות דלק ודור אלון הורשעה כי לא דיווחה על 21 בדיקות אטימות למיכלים ולצנרות שכשלו ב-16 מתחנות הדלק שלה.

השופט בני שגיא הרשיע את החברות בין היתר על סמך הודאתן בעבירות של אי דיווח על דליפת דלק, אי ביצוע בדיקות אטימות, אי מסירת תוצאות בדיקות אטימות לממונה ואי טיפול במתקן לא אטום.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חשיפת TheMarker // מושלם: בית הספר התיכון הטוב בישראל ב-2013

גופת בן 12 הושחתה במכון הפתולוגי - המדינה תפצה את הוריו

תחנת דלק של סונולצילום: איציק בן מלכי

בכתבי האישום, כחלק מהסדרי טיעון מתוקנים שהוגשו על ידי המשרד להגנת הסביבה, נכתב כי החברות הסתירו "הסתרה שיטתית ומתמשכת של תוצאות בדיקות אטימות למכלי דלק וצנרת דלק בתחנות דלק המנוהלות על ידן, זאת בניגוד לחובת הדיווח המוטלת עליהן, תוך שהוסתרו נתונים הנוגעים לדליפות שהתגלו במיכלי דלק ובצנרת דלק, ואשר לכל הפחות עלולות היו לזהם קרקע ומי תהום".

הצדדים גיבשו ביניהם גם הסדר עונש שעל פיו, בעניינן של החברות סונול ופז, יעמוד הרף התחתון של הענישה על סכום של 500 אלף שקל והרף העליון על סכום של 850 אלף שקל. בחברת דור אלון, יעמוד הרף התחתון על 350 אלף שקל והרף העליון על 650 אלף שקל.

כתבי האישום המקוריים הוגשו ב-2010 נגד החברות ונגד נושאי משרות בהן. בכתבי האישום המתוקנים נמחקו 17 בעלי התפקידים של אותן חברות, ביניהם משה ארז מסונול, גיורא שריג ויעקב בן אסייג מדלק, מודי בן ש"ך מפז וישראל יניב מדור אלון.

פז מיוצגת על ידי עו"ד איתן מעוז; דור אלון על ידי עו"ד נמרוד ליפסקר.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, הורה למנכ"ל המשרד, דוד לפלר, לערוך בדיקה יסודית של הליך הסדר הטיעון אשר התגבש ללא מתן הודעה על כך לבכירי המשרד. מבדיקת התיק שעיקרו מתן קנסות על אי דיווח, התברר כי אירעו מספר תקלות בטיפול בתיק זה ולכן הנחה השר כי המנכ"ל יערוך בדיקה ויביא הצעות לשיפור הטיפול במשא ומתן עם חברות עסקיות. כמו כן, תיבדק אפשרות להפסיק את נוהל הטיפול ע"י משרדים חיצוניים כאשר מדובר בהסדרי טיעון. מכיוון שמדובר בתיק שמטופל משפטית כבר למעלה משלוש שנים, לא ניתן להתערב במהלך הטיפול בשל הנחיותיהם של גורמים משפטיים. למרות זאת, מכיוון שנוצר מצב בו התוצאה נוגדת את מדיניות המשרד יינקטו כל הצעדים שימנעו הישנות מקרים כאלה בעתיד.

"בשנים האחרונות נקנסו חברות הדלק ב-7.8 מיליון שקל בגין עבירות של זיהום קרקעות ומים בפועל. סכום זה מצטרף לסכום אשר הושג בהסדר הטיעון המדובר בגובה של 3.2 מיליון שקל. יצוין כי תיק זה נוגע לעבירות של דיווח לקוי ולא של זיהום בפועל. בכך ישלמו חברות הדלק לא פחות מ-10 מיליון שקל בגין עבירות סביבתיות".

עו"ד איתן מעוז, בא כוחה של חברת פז מסר בתגובה: "לא מדובר באישום על פגיעה באיכות הסביבה. לא על זיהום מקורות מים, ולא על חוסר מודעות לשמירה על ערכי טבע. מדובר באישום טכני הנוגע לליקויים שנמצאו בהעברת דיווחים בתקופה של לפני כ- 10 שנים. חברת פז משקיעה מידי שנה ובאופן וולנטרי סכומי עתק לשיקום קרקעות ומנגנוני בקרה וניטור מפני דליפות. בחודש אפריל השנה אף יצא דוח של הטכניון אשר משבח את פעילותה של פז למען איכות הסביבה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט