בעקבות חקירה בארה"ב: תביעה נגזרת נגד בכירים בלאומי

בין הנתבעים גליה מאור - מי ששימשה בתפקיד מנכ"לית הבנק באותה התקופה; צבי איצקוביץ - ששימש בתפקיד ראש החטיבה לבנקאות פרטית ובינלאומית; ואיתן רף - ששימש בתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק לאומי ארה"ב

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד בכירי בנק לאומי הוגשה היום (א') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בין הנתבעים גליה מאור - מי ששימשה בתפקיד מנכ"לית הבנק באותה התקופה; צבי איצקוביץ - ששימש בתפקיד ראש החטיבה לבנקאות פרטית ובינלאומית; איתן רף - ששימש בתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק לאומי ארה"ב; עוזי רוזן - ששימש בתפקיד מנהלו הראשי של בנק לאומי ובנימין נווה ששימש בתפקיד סמנכ"ל בנק לאומי ארה"ב. לטענת התובע, כל אלו "הסבו לבנק נזקים כספיים בסכומים העולים כדי מיליוני שקלים".

באחרונה מנהלות רשויות המס בארה"ב חקירה בעניין לקוחות הבנק ושלוחותיו בנוגע לחשדות כי בין השנים 2002-2010 סייע הבנק באופן פעיל ללקוחותיו האמריקאים להעלים מסים בארה"ב. הרשויות חקרו לקוחות, עובדים ונושאי המשרה וחלק מהלקוחות הודו כי הבנק סייע להם באופן פעיל להעלים מסים מהרשויות בארה"ב.

לפי החשד, אחת השיטות בהן השתמש לאומי היתה להפנות את הלקוח לפתוח חשבון בנק מחוץ לארה"ב - שם יופקדו הכספים הבלתי מדווחים - וכנגדם סניף של בנק לאומי בארה"ב העמיד ללקוח האמריקאי "הלוואה" בגובה הסכומים ששכבו בחשבון הבלתי מדווח מעבר לים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

אולי אתם תעצרו אותם: האם "מועדון ההון" השתלט על המדינה?

כדאי שתבדקו: האם רשות השידור חייבת לכם כסף?

הכירו: הישראלים שהמציאו את ההילוך החוזר בתלת ממד

גליה מאור, מנכ"לית לאומיצילום: עופר וקנין

במרץ האחרון הודיע הבנק כי הידוק החקירה של רשויות המס האמריקאיות - הוביל אותו לבצע הפרשה בהיקף של 340 מיליון שקל שיירשמו בדו"חות הבנק לרבעון הרביעי של 2012. הבנק הסביר את ההפרשה בכך שהיא "נועדה לכסות הוצאה שעלולה להיגרם לקבוצה כתוצאה מהחקירות שמנהלות הרשויות בארה"ב בעניין לקוחות שהם נישומי מס בארה"ב. הפרשה זו כוללת גם הוצאות יועצים ונותני שירות חיצוניים בקשר עם ביצוע החקירות. לאור העובדה שאין ודאות באשר לסכום ההוצאה שצפוי להיגרם לקבוצה בעניין זה, קיימת אפשרות שההוצאה הסופית תהיה גבוהה משמעותית. כמו כן, אין בהפרשה זו משום הודאה בטענה כלשהי שעלולה לעלות כנגד הקבוצה על ידי הרשויות בארה"ב".

התובע, בארי לנואל, בעל מניות בבנק והוא מחזיק 1,712 מניות טוען כי "הפעילות הבלתי חוקית של לאומי שירתה את הבנק, שכן באמצעות המעשים הבלתי חוקיים בהם נקט, הוא הגדיל את היקף פעילותו ואת רווחיותו". באמצעות עוה"ד עמית מנור, יוקי שמש וענבל לייפר טוען התובע כי "הפעילות הפסולה בה נקט הבנק, היתה בידיעתם ובעידודם של נושאי המשרה הבכירים שנהנו מתנאי שכר משופרים המותנים בתוצאות העסקיות של הבנק, שרווחיו גדלו כתוצאה מהפעילות הבלתי חוקית".

נושאי המשרה הבכירים, לטענת התובע, "אחראים לנזק שנגרם לבנק (תשלום והוצאות של מאות מילוני שקלים) שעה שהניעו אותו לקחת חלק בפעילות בלתי חוקית בארצות הברית או למצער לא מנעו - והלכה למעשה - נתנו ידם להפרת חוקי המס בארצות הברית". פגיעה נוספת לדבריו הינה תדמיתית "שכן קרוב לוודאי שהבנק תויג בארצות הברית כנותן סיוע לפעילות עבריינית".

התובע מוסיף כי "נוכח העובדה שהבנק שיתף פעולה באופן אקטיבי עם לקוחותיו, במטרה להערים על הרשויות בארצות הברית, הרי שנושאי המשרה שצוינו לעיל הפרו את חובותיהם כלפי הבנק, למצער בדרגה של פזיזות ועצימת עיניים, אם לא מתוך כוונה ברורה". לדבריו, בגין מעשיהם או מחדליהם של נושאי המשרה נגרמו לבנק נזקים בסכום של מאות מילוני שקלים, בנוסף לנזק תדמיתי קשה.

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "התביעה טרם התקבלה אצלנו, כשנקבל אותה נבחן אותה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן