מחיר האפליה |

מנהל אמר על מועמד מזרחי "מי זה הערס הזה?" - ויפצה אותו ב-50 אלף שקל

מישל מלכה לא התקבל לעבודה בתעשייה האווירית כפרמדיק תחת שמו המזרחי, אך לאחר מכן כששלח קורות חיים בשם אחר הוא זומן לראיון תוך דקות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

האפליה במקומות עבודה על רקע מזרחי מגיעה לבית המשפט: התעשייה האווירית הפלתה מועמד בקבלה לעבודה מחמת מוצאו המזרחי ותפצה אותו בסך של 50 אלף שקל - כך קבע בסוף השבוע שעבר בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. ההחלטה התקבלה לאחר שאותו מועמד לא התקבל לעבודה תחת שמו המזרחי, אך לאחר מכן כששלח קורות חיים בשם אחר הוא זומן לראיון תוך דקות.

מישל מלכה, בעל תואר ראשון ברפואת חירום מאוניברסיטת בן גוריון ובעל ניסיון של 13 שנים כמתנדב במגן דוד אדום, הגיש בסוף יולי 2008 מועמדות למשרת פרמדיק בתעשיה האווירית. האחראי בתעשייה האווירית על תחום זה הוא גיל רון (רוני) בראון, ראש תחום רפואה דחופה בתעשייה האווירית, והוא גם אחראי גם על בחינת התאמתם של מועמדים למשרת פרמדיק.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

12 שנה אחרי אסון ורסאי: הפצועים עדיין נלחמים על הפיצויים

השופטת סיגל דוידוב-מוטולהצילום: אתר בתי המשפט

מגדלי הסלאמס: צפו בשכונת העוני שממוקמת בקומה 28 בלי מעלית

מיכאל גולדנשלוגר, חברו של מלכה, עבד באותה עת כפרמדיק במשרה זמנית בחברה בת של התעשייה האווירית. גולדנשלוגר שמע כי בראון מחפש פרמדיקים והעביר לו את קורות החיים של מלכה. גולדנשלוגר העיד בבית הדין כי כאשר מסר לידי בראון את קורות החיים של מלכה הוא אמר "מה זה השם הזה? מי זה הערס שהבאת לי לעבודה?".

לדבריו, "זה מסוג הדברים שאתה זוכר כי אתה לא מצפה לשמוע, זה זעזע אותי והיה כל כך לא סביר שאני זוכר את זה עד היום". יומיים לאחר מכן, עידכן גולדנשלוגר את מלכה בשיחה עם בראון. בבית הדין הוא נשאל מדוע לא עידכן אותו מייד ואמר: "אני מאוד התביישתי בזה. מלכה, לאורך שיחות רבות שהיו לנו קודם, העלה את הסוגייה שהוא מרגיש פעמים רבות ביחס מפלה בגלל שהוא מזרחי ואני טענתי שזה מומצא וזה לא נכון. לאחר ששמעתי את האמירה, לא רציתי לתת לו גושפנקא, הייתי בטוח שזה יפגע בו אם אספר לו כפי שזה אכן פגע לאחר שסיפרתי".

מספר ימים לאחר מכן, התקשר מלכה לבראון, שמסר לו כי המשרה אינה אקטואלית עוד וכי אין לו עוד צורך בפרמדיק. בבית הדין טען בראון כי "שמו ומוצאו העדתי של מלכה לא היוו כלל שיקול".

חודשיים לאחר מכן, שלח מלכה שוב את קורות החיים שלו והפעם שינה את שמו למאיר מלכיאלי. בבית הדין הוא אמר כי הוא בחר בשם זה מפני שהינו שם מרוכך יותר בעל חזות ישראלית כללית. להפתעתו, דקות ספורות בלבד לאחר משלוח קורות החיים התקשר אליו בראון וסיפר בהתלהבות על המשרה המוצעת והציע לקיים ראיון עבודה בהקדם האפשרי.

בתביעה שהגיש מלכה הוא טען כי הוא הופלה לרעה מחמת מוצאו המזרחי בניגוד לחוק השוויון ולחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. השופטת סיגל דוידוב-מוטולה שלפסק דינה הצטרפו שני נציגי הציבור, גילה שהרבני ועמירם מילר, קבעה כי מלכה הופלה לרעה מחמת מוצאו. "לאחר שקילת העדויות, שוכנענו כי אכן נאמרה על ידי בראון כתגובה ראשונית ואינסטינקטיבית לאחר שקיבל לידיו את קורות החיים של מלכה האמירה – 'מה זה השם הזה, מי זה הערס הזה'", ציינה השופטת.

השופטת דחתה את טענתה של התעשייה האווירית לפיה הביטוי ערס אינו מלמד כי בראון קישר את מלכה למוצא מזרחי דווקא. "מבלי להיכנס לניתוח תרבותי או לשוני נרחב, נראה כי ערס הינה מילת גנאי המקושרת להתנהגות וולגרית ומזוהה יותר - גם אם לא רק - עם זהות מזרחית סטריאוטיפית".

השופטת ציינה כי תגובתו האינסטינקטיבית של בראון לקורות החיים של מלכה לוותה באמירה סטריאוטיפית, ודי בכך לצורך העברת הנטל. לכך יש להוסיף את העובדה שלא היתה מחלוקת כי כאשר שלח מלכה את אותם קורות חיים עם שם אחר לאחר חודשיים, הוא נענה בהזמנה מיידית לראיון.

בדיון השתתפה אף נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה שציינה כי אפליית מזרחים הינה תופעה קיימת שיש לה ביסוס מחקרי ואקדמי מוצק אך היא אינה זוכה להכרה חברתית או משפטית והדבר מונע בפועל את האפשרות לתקנה. עוד צוין כי לאשכנזי סיכוי גדול יותר ב-34% להתקבל לעבודה מאשר מזרחי.

את התובע ואת הקשת המזרחית שהצטרפה לתביעה גם היא ייצגו עו"ד אייל שטרנברג וורדית אבידן ממרכז תמורה למניעת הפליה. העבודה על התיק נעשתה בסיוע סטודנטיות מהקליניקה לשוויון במכללה למנהל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר